Konferencja promocyjna projektu „e-Puszcza”
07-10-2019O udostępnianiu danych naukowych i włączaniu społeczeństwa w gromadzenie informacji o środowisku dyskutowali uczestnicy konferencji „Otwarte dane – zachowanie dziedzictwa i potencjał na przyszłość”. Spotkanie, które zorganizowały Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk oraz Politechnika Białostocka odbyło się 4 października 2019 r. w Białowieży.
Uczestnicy konferencji – przedstawiciele administracji publicznej, instytucji zarządzających zasobami przyrody i środowiska naukowego, naukowcy, pracownicy organizacji pozarządowych oraz firm branżowych – mieli okazję zapoznać się z postępami projektu „e-Puszcza. Podlaskie repozytorium przyrodniczych danych naukowych”. W programie spotkania były m.in. prezentacja projektu e-Puszcza, przedstawienie wyników obrączkowania, jako niewykorzystanego źródła danych o zmianach ekologii ptaków w ostatnim stuleciu, prezentacja pokazująca gromadzenie i udostępnianie danych satelitarnych na potrzeby monitorowania środowiska oraz informacja o tym, „jak obywatele zbierają dane, o których naukowcom się nie śniło”.
Udostępnianie danych naukowych i włączanie społeczeństwa w gromadzenie informacji o środowisku to trend ogólnoświatowy, przynoszący różnorodne korzyści, ale także wiążący się z pytaniami i wyzwaniami. Dlatego chcemy przedstawić Państwu zagadnienia związane z digitalizacją zasobów oraz otwieraniem danych przyrodniczych i ich znaczeniem dla społeczeństwa, nauki i zarządzania zasobami środowiska – mówiła podczas konferencji mgr Joanna Łapińska z IBS PAN.
Projekt „e-Puszcza. Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych” rozpoczął się 28 lutego 2019 r. Liderem przedsięwzięcia jest Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauki w Białowieży, a partnerami dwie jednostki Politechniki Białostockiej: Instytut Nauk Leśnych oraz Centrum Komputerowych Sieci Rozległych. Wartość projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa to prawie 8 mln złotych.
W ramach projektu utworzone zostanie repozytorium danych i informacji dotyczących przyrody Puszczy Białowieskiej. Na specjalnej platformie internetowej gromadzone będą np. trójwymiarowe skany czaszek żubrów oraz unikalne okazy roślin, grzybów, owadów, a także specjalistyczne mapy czy filmy z wideopułapek. Z platformy wiedzę czerpać będą mogli wszyscy miłośnicy przyrody, naukowcy oraz pasjonaci Puszczy Białowieskiej.
Informacje nt. konferencji „Otwarte dane – zachowanie dziedzictwa i potencjał na przyszłość” na stronie IBS PAN
Zdjęcia dzięki uprzejmości Instytutu Biologii Ssaków PAN.

Więcej: pb.edu.pl/rodo