Wynalazki uczniów LO PB docenione

06-05-2020
LO PB sukcesy uczniów

Łazik kołowy ZZ-1, MICKEY HAND i FAIR – robot do nauki języka angielskiego – to projekty wyróżnione przez Komisję Konkursową. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej zostali docenieni podczas Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości edycja 2019/2020.

Na eliminacje okręgowe II stopnia do oceny przez Komisję Okręgową przy WKTiR w Lublinie w roku szkolnym 2019-2020 nadesłano 16 prac. Powyższa Komisja zakwalifikowała spośród nich do udziału w zawodach III stopnia OITiW – Blok A (Innowacje Techniczne) m.in. prace uczniów LO PB.

W kategorii „R” – Pomysł Techniczny zostały zakwalifikowane dwa projekty:

1. Łazik kołowy ZZ-1, który stworzyli: Michał Sawicki, Jakub Konopko, Paulina Czyżewska;

2. MICKEY HAND, autorstwa: Mateusz Matwiejuk, Mateusz Marczuk, Adam Dobrogowski.

W kategorii „P” – Pomoc Dydaktyczna Komisja zakwalifikowała projekt:

1. FAIR-robot do nauki języka angielskiego”, którego autorami są: Katarzyna Wilczewska, Alicja Choszczyk, Patrycja Kolosa.

Autorzy tych prac uzyskują tytuł Laureata okręgowego Olimpiady i jednocześnie najwyższy możliwy do zdobycia w tym roku tytuł Finalisty Olimpiady. Ze względu na pandemię nie będą w tym roku przyznawane tytuły Laureata Olimpiady.

Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości o tytuł „Młodego Innowatora”  stanowi kontynuację Olimpiady – Turnieju Młodych Mistrzów Techniki zwaną później Olimpiadą Innowacji Technicznych oraz Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości organizowanej przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów (PZSWiR).

Celem Olimpiady jest zainteresowanie młodzieży tematyką innowacyjności, ze szczególnym naciskiem na nabycie praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia, edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym pod kierunkiem opiekuna naukowego. Efektem takich działań jest zachęcenie uczestników Olimpiady do podejmowania samodzielnych działań o charakterze proinnowacyjnym, jak również poszerzenie ich wiedzy.

Organizatorem Olimpiady jest Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów (PZSWiR) w Warszawie.

Tegoroczną edycję eliminacji Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości w okręgu lubelskim swoim patronatem objął Lubelski Kurator Oświaty oraz Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, a w okręgu podlaskim – Podlaski Kurator Oświaty oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Szczegółowe informacje o olimpiadzie są dostępne na stronie internetowej.