Uczniowie LO PB ze stypendiami prezydenta miasta

10-09-2019
Stypendyści z LO PB

Konstruują roboty, są wyjątkowo zdolni i utalentowani artystycznie – 22 uczniów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej otrzymało stypendia od prezydenta miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się 5 września w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku. Laureatów powitał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

Stypendia, zwłaszcza w kategorii innowacyjnej myśli technicznej i artystyczne są dowodem na to, że miastu zależy na rozwijaniu talentów młodych białostoczan. Wymiar finansowany nie jest najważniejszy, ale docenienie – powiedział prezydent, witając laureatów i zaproszonych gości.

W tym roku nagrodzonych zostało aż 321 uczniów. – To dużo, ale porównując tę liczbę do wielotysięcznej rzeczy uczniów, to rzeczywiście wyróżnienie, móc znaleźć się w tak zacnym gronie – stwierdził Truskolaski. Z przyjemnością wręczę stypendia młodym ludziom, życząc dalszych osiągnięć na niwie naukowej, artystycznej, innowacyjnej – dodał prezydent Białegostoku.

Stypendium za innowacyjną myśl techniczną otrzymały 122 osoby, w tym 21 uczniów LO PB: Maciej Bachurzewski, Paulina Czyżewska, Jan Dobkowski, Michał Dziekoński, Zuzanna Głowacka, Rafał Grabowski, Mikołaj Kasabuła, Jakub Konopko, Jakub Jarosław Kisielewski, Gabriel Alexander Marques, Marek Mierzwiński, Maciej Niszczota, Konrad Oborski, Jakub Orłowski, Mateusz Pieróg, Maciej Pietrewicz, Marcin Przestrzelski, Michał Sawicki, Kacper Sokół, Mateusz Adam Węcławski, Kacper Zaleski. Wyróżnieni uczniowie należą do koła robotyki, które jest w ofercie zajęć dodatkowych LO PB. Laureatką jest także uzdolniona wokalnie Julia Topór, która otrzymała stypendium w dziedzinie twórczości artystycznej.

Dwoje z laureatów nagrody jest już absolwentami LO PB, natomiast zwycięskie projekty zrealizowali, będąc w ostatniej klasie liceum. Teraz Zuzanna Głowacka będzie kontynuowała naukę na Uniwersytecie Gdańskim, natomiast Mateusz Pieróg wybrał studia na Politechnice Warszawskiej. W kapitule przyznającej stypendia w kategorii innowacyjnej myśli technicznej znalazł się przedstawiciel Politechniki Białostockiej, dr Jerzy Sienkiewicz, Pełnomocnik Rektora Politechniki Białostockiej ds. Współpracy i Rozwoju Kreatywności.

Maciej Bachurzewski, Mikołaj Kasabuła i Korad Oborski otrzymali stypendium już po raz drugi. Przez ostatni rok konstruowali robota, który pracuje w zawaliskach, miejscach trudno dostępnych dla ludzi. Jest on przydatny w sytuacjach, gdy np. zawala się budynek i trzeba znaleźć poszkodowanych. Dzięki małym gabarytom jest on w stanie dojechać do trudno dostępnych miejsc. – Zależało nam na tym, by robot mógł wjeżdżać po schodach, co jest rzadko spotykane w innych tego typu urządzeniach. Robota nazwaliśmy Finder – tłumaczy Konrad Oborski, jeden z członków zespołu.

Jan Dobkowski, Maciej Pietrewicz  i Kacper Sokół skonstruowali wspólnie łazika geologicznego, który będzie mógł pobierać próbki gleby i je analizować. – Robot powstał z myślą o ochronie zdrowia i życia ludzkiego. Dzięki niemu ludzie nie muszą udawać się na skażone tereny, co może grozić zarażeniem – tłumaczy Kacper Sokół. – Robot jest wyposażony w  kamerę i sterowany zdalnie – dodaje stypendysta.

Kacper Zaleski to kolejna z wyróżnionych osób. Samodzielnie stworzył robota, który swoim wyglądem ma przypominać człowieka i nazwał go Humanoid. Jest to dwunożny robot kroczący. – Jest zdolny do samodzielnego poruszania się po terenie, także nierównym. W robocie jest zamontowana kamera z możliwością rozpoznawania obrazu. Sprawdza się w sytuacji, gdy rodzice chcą zostawić dziecko same w pokoju. W momencie, gdy dziecko będzie opuszczało pokój, robot wysyła SMS lub informuje rodzica o tym fakcie drogą mailową. Robot był stworzony w celu edukacyjnym dla mniejszych dzieci – tłumaczy młody konstruktor.

Członkowie koła robotyki stworzyli wiele ciekawych projektów, a to zaledwie kilka z przykładów nagrodzonych prac.  Opiekunem, a zarazem mentorem młodych konstruktorów jest nauczyciel fizyki, Grzegorz Nowik. Zapytany o potencjał, jaki widzi w swoich podopiecznych, odpowiada:

Za rok będzie dwa razy więcej stypendystów. Drzemie w nich duży potencjał, im się po prostu bardzo chce, a szkoła stwarza warunki, które umożliwiają osiąganie sukcesów i uczniowie z tego korzystają – dodaje nauczyciel.

Na co zamierzają przeznaczyć kwotę stypendium? Odpowiedzi są bardzo podobne: na kolejnego robota, zakup podzespołów,  dojazdy na konkursy, a wreszcie, na własne potrzeby.

W sumie prezydent nagrodził 321 osób: 104 osoby w dziedzinie twórczości artystycznej, 95 osób za wyniki i osiągnięcia w nauce oraz 122 osoby za innowacyjną myśl techniczną.

Wszystkim stypendystom Prezydenta Miasta Białegostoku z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo