SumoMasters na 3. miejscu w Rumunii

04-11-2019

Przygotowują się do zawodów w Estonii, w grudniu pojadą do Japonii. Z zawodów z Rumunii, które odbyły się w dniach 1-3 listopada, wrócili ze brązowym medalem w konkurencji NanoSumo.

Studenci Wydziału Mechanicznego PB pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego wystartowali na zawodach robotycznych RobotChallenge 2019 w Bukareszcie (Rumunia). Sekcję SumoMasters Koła Naukowego Robotyków reprezentowali: Piotr Wasilewski, Łukasz Kotarski, Marcin Dziubek, Michał Falkowski, Jerzy Matusiewicz, Józef Szymelewicz.

Ekipa z Politechniki Białostockiej zdobyła trzecie miejsce w konkurencji NanoSumo. W kategoriach MiniSumo i MegaSumo najlepsze konstrukcje SumoMasters dotarły do ćwierćfinałów, natomiast w kategorii Freestyle zostały sklasyfikowane na 5. miejscu.

RobotChallenge w Rumunii to największe zawody robotyczne rozgrywane w Europie. W tym roku do rywalizacji w Bukareszcie zgłosiło się ponad 600 zawodników z 17 krajów (Bułgaria, Kolumbia, Ekwador, Francja, Japonia, Grecja, Łotwa, Meksyk, Peru, Polska, Mołdawia, Rumunia, Rosja, Hiszpania, Tajlandia, Turcja oraz Wielka Brytania). Tym bardziej cieszy fakt, że zespół SumoMasters nadal pozostaje w ścisłej czołówce światowej – mówi opiekun zespołu z Wydziału Mechanicznego PB dr inż. Rafał Grądzki.

Wsparcie finansowe na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na udział w zawodach drużyna z Koła Naukowego Robotyków otrzymała w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Najlepsi z najlepszych! 4.0, Wydziału Mechanicznego oraz firm: Wenglor, Faulhaber i Yato.

Budowę robotów na PB wspiera także Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Więcej o robotach do walk sumo konstruowanych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej można znaleźć znaleźć na stronie SumoMasters