StRuNa 2022! Koło Naukowe Rolka z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej w finale konkursu!
08-11-2022
Ekologiczny i nowoczesny. Taki jest projekt naszych studentów z Koła Naukowego Rolka, który znalazł się w finale Konkursu StRuNa 2022! Młodzi innowatorzy z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej stworzyli biodegradowalną deskę, która stanowi alternatywę dla tradycyjnych materiałów stolarskich.
Opiekunem koła jest dr inż. Magdalena Joka Yildiz z Instytutu Inżynierii Środowiska i Energetyki na Politechnice Białostockiej.
Biodegradowalne talerze, opakowania, dlaczegóż by nie meble? Koło Naukowe Rolka z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku zainspirowane globalnymi trendami na rzecz środowiska naturalnego, stworzyło projekt deski, która może być wykonana z odpadów przemysłu rolno-spożywczego. Łuski gryki, czy otręby mogą zyskać drugie życie jako…mebel.
Starania naszych studentów doceniło Jury 12. edycji Konkursu StRuNa 2022, adresowanego do studentów i doktorantów, którzy zespołowo zrealizowali najciekawsze projekty naukowe. W konkursie zostaną także uhonorowani opiekunowie naukowi i twórcy podmiotów rozpoczynających aktywność naukową.
„Deska przyjazna środowisku (TFMDF) jako alternatywny materiał stolarski” znalazła się w finale konkursu. Pokonała pod drodze 204 konkurencyjne projekty. Jury wybrało do ostatecznej rozgrywki 19 zespołów, wśród których znalazło się nasze koło Rolka!
Już 19 listopada nasi studenci zaprezentują projekt, którego celem było wytworzenie innowacyjnej płyty meblowej, mogącej z powodzeniem zastąpić płyty pilśniowe o średniej gęstości (MDF). Przedmiotem projektu było opracowanie technologii wytwarzania płyt meblowych z odpadów rolno-spożywczych (Toxic-Free Medium Denisty Fibreboard = TFMDF) i naturalnych substancji spajających w skali laboratoryjnej. Wybrane materiały odpadowe, czyli łuski gryki i paździerze konopne poddano procesowi zagęszczania w prasie o nacisku do 50 ton, w warunkach podwyższonej temperatury (prasowanie na gorąco) z możliwością dodania lepiszcza w postaci biodegrowalnego polimeru.
Efektami naukowymi projektu było opracowanie przez studentów koła naukowego innowacyjnej matrycy do zagęszczania materiałów odpadowych w warunkach podwyższonej temperatury, gdzie uzyskuje się deski konstrukcyjne w wymiarach 100×200 mm.
Brzmi groźnie, ale biodegradowalna deska może przynieść wszystkim istotne korzyści. Zastosowanie jej w przemyśle meblarskim oznacza wyeliminowanie klejów żywicznych stosowanych obecnie w płytach meblarskich. To z kolei może mieć wpływ na spadek liczby chorób nowotworowych. Co ważne, projekt ten może przyczynić się również do zredukowania emisji szkodliwych substancji wydzielanych podczas produkcji i rozkładu materiałów.
Koło Naukowe Rolka prezentowało swój projekt podczas konkursu Ekoinnowatorzy 2021 w Krakowie, na targach Kompozyt EXPO 2022 w Krakowie, w Konkursie Stanford Center on Longevity 2021 oraz podczas spotkania online z przedstawicielami Grupy Azoty.
– Nasz projekt pozwolił nam na prezentację własnych sylwetek podczas wydarzeń promujących działalność kół naukowych, takich jak: salony maturzystów, wizyty w szkołach średnich, dni otwarte Uczelni. Dzięki temu poznaliśmy również wiele osób zainteresowanych tematem desek TFMDF. Braliśmy udział w spotkaniach brokerskich mających zwiększyć nasze możliwości w zakresie założenia firmy start-up. Ponadto, zrealizowaliśmy filmy promocyjne i prowadziliśmy stronę facebook ‘Rolka Innowacje’. Powyższe działania wpłynęły na nasz rozwój w zakresie umiejętności miękkich, które będą z pewnością przydatne na rynku pracy – mówi opiekun studenckiego koła Rolka, dr inż. Magdalena Joka Yildiz z Instytutu Inżynierii Środowiska i Energetyki na Politechnice Białostockiej.
Gratulujemy finalistom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Projekt został współfinansowany w ramach konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Otrzymał z MEiN 36 200 złotych.
Więcej informacji o studenckim kole Rolka znajdziecie na stronie Politechniki Białostockiej
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze studentami Koła Naukowego Rolka
(mz)