SPAK wyróżnił dyplom mgr inż. Aleksandry Trockiej, absolwentki architektury krajobrazu

15-06-2023
Aleksandra Trocka
Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu ogłosiło wyniki konkursu na najlepszą pracę inżynierską i magisterską z zakresu architektury krajobrazu obronioną w roku akademickim 2021/2022. W kategorii magisterskie prace projektowe wyróżnił pracę mgr inż. Aleksandry Trockiej, absolwentki Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

– Bardzo się cieszę, że moja praca została zauważona i wyróżniona w ogólnopolskim konkursie. Za ten sam projekt, zostałam w 2022 r. nagrodzona także przez Prezydenta Miasta Białegostoku. Dzięki temu utwierdzam się w przekonaniu, że moje starania nie poszły na marne, a umiejętności zdobyte w trakcie studiów i przede wszystkim projektowanie z pasją, daje ogromne możliwości w przyszłej karierze. Obecnie pracuję w Urzędzie Miejskim w Białymstoku. Zajmuję się zielenią miejską, więc małymi kroczkami dążę do spełniania się zawodowo i mam nadzieję, że projekty nad którymi obecnie pracuję, będą niebawem miały przełożenie w rzeczywistości, a nie tylko na papierze – komentuje mgr inż. Aleksandra Trocka.

Na tegoroczny konkurs SPAK na najlepsze prace dyplomowe z zakresu architektury krajobrazu obronione w roku akademickim 2021/2022 nadesłano łącznie 39 prac z czego 29 to prace inżynierskie a 10 prace magisterskie. Wszystkie dotyczyły tematyki i problemów objętych Europejską Konwencją Krajobrazową, której głównym założeniem jest traktowanie krajobrazu jako ważnego elementu życia ludzi zamieszkujących w miastach i na wsiach.

Ocena prac przebiegała dwuetapowo: w regionalnych oddziałach SPAK i na poziomie centralnym. Z poszczególnych oddziałów do etapu centralnego zakwalifikowano 10 prac dyplomowych inżynierskich, 5 prac dyplomowych magisterskich o charakterze projektowym oraz 2 prace dyplomowe magisterskie studialne. Z powyższych prac Kapituła Konkursu wyłoniła zwycięzców Przejdź do listy nagrodzonych na stronie SPAK

Laureatką wyróżnienia SPAK została mgr inż. Aleksandra Trocka za pracę dyplomową: „Projekt zagospodarowania wody opadowej w otoczeniu budynków WBiNŚ Politechniki Białostockiej. Jej promotorem jest prof. dr hab. Piotr Banaszuk.

Tematem pracy było zaprojektowanie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni publicznej wokół budynków, na łącznej powierzchni 4,41 ha. Przy czym jest to propozycja zawierająca autorskie rozwiązanie problemów dotyczących zagospodarowania wody opadowej na wybranym fragmencie kampusu uczelni.

– Pierwszym etapem pracy było zebranie informacji o otoczeniu, inspiracji i literatury. Opisałam aktualny stan terenu, poziom hałasu, komunikację, klimat, warunki gruntowo-wodne. Kolejnym etapem było wykonanie inwentaryzacji, dokumentacji fotograficznej oraz analiz przedprojektowych. Sporządziłam analizy dotyczące szaty roślinnej, powierzchni, elementów architektonicznych i infrastruktury. Najistotniejsze jednak były analizy spływu powierzchniowego i gromadzenia wód opadowych, ponieważ fundamentalnym elementem do sporządzenia projektu było wykonanie bilansu wód opadowych – wyjaśnia mgr inż. Aleksandra Trocka.

Na podstawie zebranych informacji młoda inżynier architektury krajobrazu zaproponowała koncepcję z ogrodami deszczowymi, powierzchniami przepuszczalnymi, praktycznymi elementami małej architektury oraz zielenią opartą na gatunkach rodzimych. Inspiracją było połączenie miejskości z naturą. Co więcej praca dyplomowa zawiera opis przyrodniczy, w którym opisano zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne ogrodów deszczowych.

Powstał projekt przestrzeni wyróżniający się funkcjonalnością, estetyką i spójny z otoczeniem. A o jego wartości merytorycznej świadczą m.in. przyznane nagrody.

Serdecznie gratulujemy naszej absolwentce oraz promotorowi pracy!

oprac. mr