Reprezentanci Wydziału Mechanicznego na zawodach w Japonii

17-12-2019
SumoMasters wystartowali na zawodach All Japan Robot-Sumo Tournament 2019 w Tokio. Zdjęcie przedstawia ring i studentów operujących robotami

Po udanych zawodach w Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce i Rumunii zespół SumoMasters wyjechał do Japonii na prestiżowe zawody robotyczne All Japan Robot-Sumo Tournament.

O prawo do występu na tych najważniejszych zawodach drużyny z całego świata walczą w przeciągu całego sezonu. Przepustką jest bowiem zwycięstwo w co najmniej jednym z turniejów międzynarodowych rozgrywanym w danym roku. SumoMasters zdobył ich kilka.

Na zawody do Tokio, rozgrywane w od 12 do 15 grudnia 2019 r., zespół SumoMasters pojechał w składzie: Łukasz Kotarski, Michał Falkowski, Marcin Dziubek, Paulina Łapińska, Mateusz Święcki, Józef Szymelewicz oraz opiekun merytoryczny dr inż. Rafał Grądzki.

Zawody rozpoczęły się szczegółowym szkoleniem ekip w zakresie nowego regulaminu turnieju. Organizatorzy ogłosili zmiany tuż przed zawodami, dlatego wiele drużyn było zaskoczonych tym, że np. uszkodzenie pługu robota w trakcie walki powodowało dyskwalifikację (poza Japonią stosuje się tańsze, czyli mniej wytrzymałe materiały do wykonania tej części robota).

Kolejny dzień wypełniło losowanie przeciwników, opracowanie drabinki zawodów oraz przygotowywanie konstrukcji i zapoznawanie się z ringami, na których były rozgrywane główne zawody.

Walki eliminacyjne uprawniające do udziału w turnieju finałowym odbyły się trzeciego dnia zawodów. Niestety na tym etapie zespół SumoMasters odpadł. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że 4 z 5 robotów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej dotarły do ostatniej rundy eliminacyjnej.

Dr inż. Rafał Grądzki, opiekun SumoMasters: W tym roku roboty SumoMasters trafiły na bardzo silne drużyny m.in. na robota tureckiego (zwycięzcę zawodów Robochallenge 2019 w Rumuni i zeszłorocznego wicemistrza z Japonii) oraz robota japońskiego – jak się później okazało zwycięzcę turnieju. Do Top 32 zawodów awansowały: 22 roboty japońskie, 2 rumuńskie z Cluj Napocca, 3 tureckie, 2 mongolskie oraz po jednym robocie z Brazylii, Meksyku i Indonezji. Już ten zestaw potwierdził supremację konstrukcji z Japonii. W Top 16 zawodów obok ekip japońskich w rozgrywce pozostał już tylko jeden robot rumuński oraz jeden robot turecki. W związku z tym całe podium zajęła Japonia, po raz kolejny udowadniając, że technologicznie ich robotom obecnie nikt nie potrafi dorównać.

Warto dodać, że studenci Wydziału Mechanicznego PB w 2018 roku stawali na podium międzynarodowych zawodów robotycznych w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Rumunii. W 2017 roku ich konstrukcje brały udział w międzynarodowych zawodach w Hiszpanii, Chinach, Rumunii, Litwie oraz Estonii. Pełen zwycięstw sezon zakończył się wtedy spektakularnym sukcesem w Japonii. 17 grudnia 2017 roku na International All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio drużyna SumoMasters zdobyła pierwsze miejsce i została najlepszą na świecie ekipą startującą w kategorii Mega Sumo. W historii 29 lat tych prestiżowych zawodów żadna konstrukcja z Polski nie zaszła tak daleko!

Wsparcie finansowe na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na udział w zawodach drużyna z Koła Naukowego Robotyków otrzymała w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Najlepsi z najlepszych! 4.0, Wydziału Mechanicznego PB oraz firm: Wenglor i  Faulhaber.