Nagroda Ministra Edukacji i Nauki dla Koła Naukowego Robotyków z Politechniki Białostockiej oraz dr. hab. inż. Kazimierza Dzierżka, prof. PB

13-12-2023
Wyróżnienie dla Koła Robotyków na WM oraz Opiekuna prof. Dzierżka

Sekcja Analogów Łazików Marsjańskich Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej znalazła się w trójce kół naukowych wyróżnionych przez Ministra Edukacji i Nauki.

Wyróżnienie otrzymał również opiekun sekcji – dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB.

Łaziki marsjańskie przywodzą na myśl odwieczną chęć podbicia kosmosu przez człowieka, ale za ich sukcesem kryje się ciężka praca naszych studentów i ogromna pasja naukowa. Cieszymy się niezmiernie, że rozwiązania techniczne naszych studentów z Sekcji Analogów Łazików Marsjańskich Koła Naukowego Robotyków na Wydziale Mechanicznym zostały docenione na arenie Polski.

Podczas uroczystości wręczenia nagród Ministra Edukacji i Nauki uhonorowani zostali profesorowie i młodzi naukowcy, którzy tworzą ambitne projekty i przyczyniają się do rozwoju polskiej nauki.  Koło Naukowego Robotyków znalazło się w gronie wyróżnionych obok studenckich kół naukowych z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Poznańskiej.
Nagrodę w wys. 60 000 zł z rąk Ministra otrzymał także dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB, który został wyróżniony za przewodzenie kołu oraz za szczególne osiągnięcia naukowe.

– Jest mi niezmiernie miło, że moja praca na rzecz kształcenia kadr inżynierów w Kole Naukowym Robotyków w ramach Sekcji Analogów Łazików Marsjańskich na Wydziale Mechanicznym spotkała się z uznaniem Ministra Edukacji i Nauki. Nowe rozwiązania techniczne, nad którymi wspólnie pracujemy ze studentami i które rozwijam w swojej pracy naukowej, mają praktyczne zastosowanie, zwłaszcza w przemyśle. Przyznanie nam nagrody świadczy o tym, że twórcze i innowacyjne podejście studentów oraz kadry Politechniki Białostockiej jest ogromną wartością”– mówi dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB.

Sekcja w Kole Robotyków to mocne ogniwo naszych studenckich talentów. Kilka pokoleń zdolnych inżynierów przyłożyło swoją rękę do konstruowania robotycznych pojazdów. Flagowym projektem zespołu jest Dzik – robot, który w kategorii Freestyle zdobył m.in. 3. miejsce w zawodach Robotics Championship Oradea 2023 w Rumunii oraz nagrody specjalne w zawodach robotycznych MRC Maker Robotnic Challenge 2023 International w Bangkoku (Dzik oraz Dzik 2). Natomiast roboty Striz i Rx77 uzyskały 4 miejsce ex aequo w kategorii Linefollower, a także 4 miejsce ex aequo w konkurencji Linefollower Enhance.

– Jako studenci czujemy się niezwykle zaszczyceni faktem, że nasze robotyczne konstrukcje zdobyły uznanie Ministra. Jest to bardzo motywujące do działań oraz dalszego rozwoju w ramach działalności koła naukowego – mówi Szymon Gałażewski, jeden z członków nagrodzonej sekcji z Wydziału Mechanicznego.

Podsumowanie najważniejszych osiągnięć Sekcji analogów łazików marsjańskich z PB:

• dwie nagrody specjalne za najwyższy poziom techniczny oraz zastosowane innowacje na zawodach MAKER ROBOTICS CHALLENGE Internationele 2023, Bangkok, 7-9.04.2023,
  • III miejsce w kategorii Free style all ages league na 11. zawodach Robotics Champioship International, Oradea, 20.04-22.04.2023,
  • II miejsce w kategorii LineFollower w zawodach MAKER ROBOTICS CHALLENGE Internationele 2023, Bangkok, 7-9.04.2023,
  • III miejsce w kategorii Freestyle Showcase na międzynarodowych zawodach Robochallenge XIII Bukareszt, 4-6.11.2022,
  • I miejsce w kategorii Freestyle na międzynarodowych zawodach robotycznych XIII Robotic Arena, Wrocław, 18.07.2022,
  • II miejsce w kategorii Freestyle na VI międzynarodowych zawodach robotów Robomotion 2021, Rzeszów, 28.11.2021,
  • I miejsce w kategorii Freestyle na międzynarodowych zawodach East Robo 2021, Białystok, 20.11.2021.

Gratulujemy naszym studentom i ich opiekunowi! Życzymy kolejnych osiągnięć!

(oprac. mz)