Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla prof. Sławomira Bakiera

18-09-2020
Fotografia. Prof. Bakier odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał prof. dr hab. inż. Sławomirowi Bakierowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Dyrektor Instytutu Nauk Leśnych został uhonorowany za wybitne zasługi na rzecz edukacji przyrodniczo-leśnej oraz popularyzowanie turystyki przyrodniczej. Odznaczenie zostało wręczone przez wojewodę podlaskiego Bohdana Paszkowskiego na gali Podlaskiego Klubu Biznesu w Białymstoku. Uroczystość odbyła się 16 września 2020 r.

Order Odrodzenia Polski jest drugim pod względem starszeństwa polskim państwowym odznaczeniem cywilnym nadawanym za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.

Profesor Sławomir Bakier jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, który ukończył w 1985 roku. W tym samym roku został zatrudniony na Politechnice Białostockiej. W 2010 roku objął kierownictwo nad zlokalizowanym w Hajnówce Zamiejscowym Wydziałem Zarządzania Środowiskiem. W ciągu niespełna roku, staraniem prof. Bakiera, jednostka została przekształcona w Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej, ówcześnie jeden z czterech wydziałów leśnych w Polsce, jedyny funkcjonujący na uczelni technicznej. W marcu 2013 r. prof. Bakier doprowadził do oddania do użytku Pracowni Środowiska Leśnego, umożliwiającej prowadzenie zaawansowanych badań w zakresie identyfikacji botanicznej, pomiarów morfometrycznych oraz analizy chemicznej metabolitów wtórnych w produktach naturalnych. Natomiast w listopadzie 2015 r. – Centrum Naukowo-Badawczego Wydziału Leśnego PB, w którym znalazły się cztery wysokowyspecjalizowane, nowocześnie wyposażone laboratoria do monitorowania środowiska leśnego pod kątem ochrony przyrody. W 2013 roku Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce po raz pierwszy uzyskał kategorię naukową B. W 2019 r. Polska Komisja Akredytacyjna podjęła decyzję o nadaniu uczelni uprawnień do prowadzenia studiów drugiego stopnia o profilu praktycznym na kierunku leśnictwo. Od 1 października 2019 r., na mocy nowego statutu i regulaminu organizacyjnego Politechniki Białostockiej, Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce zakończył swoje funkcjonowanie w dotychczasowej formule. W jego miejsce powołany został Instytut Nauk Leśnych wchodzący w skład Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Prof. Bakier był inicjatorem założenia „konsorcjum grzybowego” zajmującego się badaniem właściwości biologicznych grzybów, w skład którego wchodzą: Politechnika Białostocka , Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Wspiera organizacyjnie oraz inspiruje badania właściwości biologicznych grzybów i ubocznych produktów leśnych – wcześniej na Zamiejscowym Wydziale Leśnym, a obecnie w Instytucie Nauk Leśnych.

Pełni szereg funkcji w organizacjach i towarzystwach naukowych: przewodniczącego Oddziału Podlaskiego Polskiego Towarzystwa Agrofizycznego i członka Sądu Koleżeńskiego PTA, członka Zarządu Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego, członka Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego w Białymstoku i przewodniczącego koła na Politechnice Białostockiej, członka SIMP w Białymstoku.

W 1999 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2014 r. Złotym Krzyżem Zasługi. W 2011 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, w 2016 r. – Złoty Medal za Długoletnią Służbę. Wyróżniono go również Srebrną Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” w 1995 roku i odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa” w 2009 roku. W 2019 r. uzyskał najwyższe odznaczenie Lasów Państwowych – Kordelas Leśnika Polskiego.

Mój wkład w rozwój regionu Polski północno-wschodniej polega na ugruntowaniu obecności tutaj jednostki kształcącej leśników. Wypełniliśmy tym samym lukę edukacyjną, jaka w tym obszarze występowała. Dzisiaj kształcimy leśników na pierwszym i drugim stopniu. Mamy unikalne obszary leśne, które wymagają rozsądnego zarządzania i eksploracji. Nikt tego lepiej nie zrobi, jak wykształceni mieszkańcy tej Ziemi – mówił prof. Bakier podczas uroczystości nadania mu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Udało mi się zidentyfikować obszary badań naukowych, które z jednej strony związane są z endemicznymi zasobami regionu, a z drugiej strony mają charakter globalny. Mogę tu wymienić: chemizm grzybów, wykorzystanie ekstraktów grzybowych w medycynie i weterynarii, turystykę przyrodniczą, czy alternatywne metody zagospodarowania ubocznych użytków leśnych. Udało mi się stworzyć zespół, który organizuje Międzynarodową Konferencję „Turystka na obszarach przyrodniczo cennych”, prowadzi badania w zakresie hodowli i wykorzystania grzybów w medycynie, weterynarii oraz szerzej w rolnictwie i leśnictwie. Nasze obecne osiągnięcia mają jedynie charakter sygnalizujący możliwości i potencjał, jaki się za tym kryje – dodał.

Mam to szczęście, że po 10 latach ciężkiej pracy związanej z wypełnianiem obowiązków związanych z kreowaniem działań dydaktycznych i badań naukowych, efekty mojej pracy zostały dostrzeżone, zaakceptowane i uhonorowane. W maju uzyskałem nominację profesorską. Tydzień temu nasze wspólne odkrycie dokonane z zespołem naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku uzyskało nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w kategorii „odkrycie” – podsumował prof. Bakier. [Przejdź do informacji o Podlaskiej Marce na stronie PB: LINK]

Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z gali Podlaskiego Klubu Biznesu w Białymstoku w dniu 16 września 2020 r. Dwa ujęcia dzięki uprzejmości Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku