Drużyna SumoMasters zasłużona dla Inteligentnego Rozwoju

04-05-2021
Drużyna SumoMasters podczas zawodów w Pekinie w 2018 roku
Drużyna SumoMasters z Koła Naukowego Robotyków, które działa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, została wyróżniona tytułem „Zasłużona dla Inteligentnego Rozwoju”. Odznaczenie „za wyróżniającą się działalność w obszarach rozwoju i popularyzacji innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych” zostało przyznane przez 6. Forum Inteligentnego Rozwoju.
Certyfikat „Zasłużonego dla Inteligentnego Rozwoju” otrzymał również dr inż. Rafał Grądzki, który jest opiekunem naukowym sekcji SumoMasters SKN Robotyków.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju przyznawana jest od 5 lat innowatorom, inwestorom oraz osobom i organizacjom, których sposób działania wpływa lub będzie wpływał w przyszłości na inteligentny i zrównoważony rozwój zarówno gospodarczy, jak społeczny. Organizatorem wyróżnienia jest Centrum Inteligentnego Rozwoju, a partnerem merytorycznym Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju przy Politechnice Śląskiej.

W 2021 roku odznaczenie to trafiło do wybranych laureatów z lat 2016-2020, czyli do osób oraz instytucji, które w sposób szczególny wyznaczają trendy inteligentnego i zrównoważonego rozwoju.

Studenci Wydziału Mechanicznego PB, członkowie sekcji SumoMasters, zajmują się budową robotów w kategoriach: MegaSumo (maty metalowe), Sumo (maty drewniane), MiniSumo oraz NanoSumo. Podczas zawodów wzorowanych na japońskich zapasach ich konstrukcje mają za pomocą wbudowanych czujników oraz odpowiednio zaprogramowanej taktyki, samodzielnie wykryć przeciwnika, a następnie wypchnąć go za matę. Walki robotów sumo składają się z kilkuminutowych rund. Zawodnicy nie mają kontroli nad robotami. Jedyną rzeczą jaką mogą wykonać jest uruchomienie pilotem procedury startowej. W czasie zmagań robot musi działać już autonomicznie. Rywalizacja jest szybka, dynamiczna i bardzo emocjonująca.

Wyzwaniem dla konstruktorów robotów sumo jest odpowiedni dobór komponentów robota oraz opracowanie algorytmów sterowania i oprogramowania. Czasem decydują się np. na zredukowanie liczby czujników, służących do wykrywania przeciwnika, a uzyskaną w ten sposób cenną wagę wykorzystują na wzmocnienie obudowy robota albo dodatkowe magnesy, które jeszcze silniej przytwierdzą go do podłoża.

Nasi studenci od lat plasują się w światowej czołówce konstruktorów i uczestników zawodów robotycznych. SumoMasters mają na swoim koncie udział w prestiżowych turniejach w Wiedniu, Pekinie, Tallinie – „Robotex”, Wilnie – „Robotiada”, Pleasanton (USA) – „RoboGames”, czy też w zawodach „BattleLab Robotica” rozgrywanych w rumuńskim Cluj-Napoca oraz „Robolid” w hiszpańskim mieście Valladolid. W 2017 roku studenci z Wydziału Mechanicznego PB zostali mistrzami świata na najważniejszych zawodach autonomicznych robotów sumo All Japan Robot-Sumo Tournament w Japonii. Od tej pory uczestniczyli w tokijskich zawodach jeszcze kilka razy, podejmując wraz z innymi studenckimi drużynami z Europy walkę o złamanie supremacji gospodarzy.

W 2020 roku zespół SumoMasters oraz ich opiekun dr inż. Rafał Grądzki zostali laureatami Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju w kategorii Innowacyjne technologie przyszłości. Wyróżnienie dotyczyło wtedy działań naszych studentów podjętych w ramach projektu pt. „Wdrażanie, rozwój i popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych”. Warto przypomnieć, że projekt ten – dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotą 220 tys. złotych w ramach rozstrzygniętego w 2019 roku konkursu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” – dotyczył budowy kolejnych autonomicznych robotów walczących oraz udziału drużyny SumoMasters w najbardziej prestiżowych zawodach autonomicznych robotów sumo.

Serdecznie gratulujemy studentom i dr inż. Rafałowi Grądzkiemu tytułu „Zasłużonych dla Inteligentnego Rozwoju”!
Życzymy samych zwycięskich konstrukcji robotów sumo oraz miejsc na podium podczas kolejnych zawodów.

Dodatkowe informacje:

Projekt: „Wdrażanie, rozwój i popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych”

Działalność, projekty i kronika udziału w zawodach robotycznych drużyny SumoMasters