Drużyna SumoMasters zasłużona dla Inteligentnego Rozwoju
04-05-2021
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju przyznawana jest od 5 lat innowatorom, inwestorom oraz osobom i organizacjom, których sposób działania wpływa lub będzie wpływał w przyszłości na inteligentny i zrównoważony rozwój zarówno gospodarczy, jak społeczny. Organizatorem wyróżnienia jest Centrum Inteligentnego Rozwoju, a partnerem merytorycznym Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju przy Politechnice Śląskiej.
W 2021 roku odznaczenie to trafiło do wybranych laureatów z lat 2016-2020, czyli do osób oraz instytucji, które w sposób szczególny wyznaczają trendy inteligentnego i zrównoważonego rozwoju.
Studenci Wydziału Mechanicznego PB, członkowie sekcji SumoMasters, zajmują się budową robotów w kategoriach: MegaSumo (maty metalowe), Sumo (maty drewniane), MiniSumo oraz NanoSumo. Podczas zawodów wzorowanych na japońskich zapasach ich konstrukcje mają za pomocą wbudowanych czujników oraz odpowiednio zaprogramowanej taktyki, samodzielnie wykryć przeciwnika, a następnie wypchnąć go za matę. Walki robotów sumo składają się z kilkuminutowych rund. Zawodnicy nie mają kontroli nad robotami. Jedyną rzeczą jaką mogą wykonać jest uruchomienie pilotem procedury startowej. W czasie zmagań robot musi działać już autonomicznie. Rywalizacja jest szybka, dynamiczna i bardzo emocjonująca.
Wyzwaniem dla konstruktorów robotów sumo jest odpowiedni dobór komponentów robota oraz opracowanie algorytmów sterowania i oprogramowania. Czasem decydują się np. na zredukowanie liczby czujników, służących do wykrywania przeciwnika, a uzyskaną w ten sposób cenną wagę wykorzystują na wzmocnienie obudowy robota albo dodatkowe magnesy, które jeszcze silniej przytwierdzą go do podłoża.
Nasi studenci od lat plasują się w światowej czołówce konstruktorów i uczestników zawodów robotycznych. SumoMasters mają na swoim koncie udział w prestiżowych turniejach w Wiedniu, Pekinie, Tallinie – „Robotex”, Wilnie – „Robotiada”, Pleasanton (USA) – „RoboGames”, czy też w zawodach „BattleLab Robotica” rozgrywanych w rumuńskim Cluj-Napoca oraz „Robolid” w hiszpańskim mieście Valladolid. W 2017 roku studenci z Wydziału Mechanicznego PB zostali mistrzami świata na najważniejszych zawodach autonomicznych robotów sumo All Japan Robot-Sumo Tournament w Japonii. Od tej pory uczestniczyli w tokijskich zawodach jeszcze kilka razy, podejmując wraz z innymi studenckimi drużynami z Europy walkę o złamanie supremacji gospodarzy.
W 2020 roku zespół SumoMasters oraz ich opiekun dr inż. Rafał Grądzki zostali laureatami Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju w kategorii Innowacyjne technologie przyszłości. Wyróżnienie dotyczyło wtedy działań naszych studentów podjętych w ramach projektu pt. „Wdrażanie, rozwój i popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych”. Warto przypomnieć, że projekt ten – dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotą 220 tys. złotych w ramach rozstrzygniętego w 2019 roku konkursu „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” – dotyczył budowy kolejnych autonomicznych robotów walczących oraz udziału drużyny SumoMasters w najbardziej prestiżowych zawodach autonomicznych robotów sumo.
Życzymy samych zwycięskich konstrukcji robotów sumo oraz miejsc na podium podczas kolejnych zawodów.
Dodatkowe informacje:
Działalność, projekty i kronika udziału w zawodach robotycznych drużyny SumoMasters