Dr inż. Dawid Łysik z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej na stażu w University of Pennsylvania

21-09-2023
Dawid Łysik

Jego celem jest opracowanie nowych biomateriałów, które mogą zastąpić uszkodzoną tkankę ludzką lub posłużyć jako fizjologicznie realistyczne środowisko do testowania leków, czy innych prac z zakresu inżynierii komórkowej – dr inż. Dawid Łysik z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej bada związki, które zachodzą między komórkami a naszym DNA. Efekty jego badań mogą w przyszłości mieć zastosowanie w medycynie, w szczególności przybliżyć specjalistów do opracowania nowych terapii w leczeniu m.in. mukowiscydozy.

Dr inż. Dawid Łysik jest absolwentem kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. W 2021 r. na podstawie pracy pt. „Procesy degradacji wybranych biomateriałów polimerowych w środowisku sztucznej śliny” uzyskał stopień doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria biomedyczna. Aktualnie pełni funkcję adiunkta w Instytucie Inżynierii Biomedycznej w Politechnice Białostockiej. Zainteresowania naukowe dr. inż. Dawida Łysika obejmują reologię tkanek, biopolimerów oraz biofilmu. W tym zakresie aktywnie współpracuje z różnymi ośrodkami naukowymi, takimi jak Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Instytut Fizyki Jądrowej PAN oraz Uniwersytet Pensylwański (USA).

Rok 2023 przybliżył młodego naukowca do zrealizowania założonych celów badawczych. Z sukcesem aplikował o środki na swoje działania i w konkursie MINIATURA 7 pozyskał grant Narodowego Centrum Nauki na projekt pn. „Badania reologiczne hydrożeli DNA z komórkami i cząstkami naśladującymi komórki”. Natomiast w okresie od 11 czerwca do 10 lipca przebywał na stażu w Institute for Medicine and Engineering na Uniwersytecie Pensylwańskim (Filadelfia, USA).

University of Pennsylvania jest jednym z czołowych ośrodków naukowo-badawczych na świecie. Podczas swojego stażu w tej prestiżowej uczelni dr inż. Dawid Łysik zrealizował temat „Complex rheology of DNA-based hydrogels for tissue engineering applications”, który dotyczył opracowania nowoczesnych materiałów hydrożelowych na bazie DNA. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu Politechniki Białostockiej do zagranicznych staży naukowych jej pracowników w wiodących ośrodkach akademickich (z tzw. listy szanghajskiej lub światowego rankingu uniwersytetów Times Higher Education).

Tematyką wykorzystania biopolimerów takich jak DNA w inżynierii tkankowej zająłem się po doktoracie. Dzięki ścisłej współpracy Instytutu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Białostockiej z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, już wcześniej miałem możliwość badania różnych struktur biologicznych, takich jak tkanki miękkie czy biofilmy różnych mikroorganizmów, pod względem właściwości reologicznych. Zrozumienie zachowania mechanicznego biopolimerów występujących w tych strukturach jest niezbędne do projektowania nowych biomateriałów, które mogą służyć jako zamienniki uszkodzonej tkanki lub jako fizjologicznie realistyczne środowisko do zastosowań w inżynierii komórkowej lub testowania leków. Wyjazd na staż do USA pozwolił mi pozyskać wyniki niezbędne do realizacji dalszych badań i rozwoju kariery naukowej, nawiązać potrzebne kontakty oraz nabyć cennego doświadczenia we współpracy międzynarodowej – wyjaśnia cel swojej wizyty w USA dr inż. Dawid Łysik.

University of Pennsylvania to jedna z najstarszych uczelni w Stanach Zjednoczonych. Założona w 1740 roku, należy do najbardziej prestiżowych (członek tzw. ligi bluszczowej) i najwyżej ocenianych szkół wyższych na świecie (15 pozycja na tzw. liście szanghajskiej, 14 wg World University Rankings). Znajdujący się w niej Institute for Medicine and Engineering jest międzywydziałową jednostką naukową, której celem jest realizowanie badań podstawowych na styku biomedycyny i nauk inżynieryjnych/fizycznych/obliczeniowych, prowadzących do innowacyjnych rozwiązań w naukach biomedycznych i praktyce klinicznej.

Czytaj także: Projekt dr. inż. Dawida Łysika z Wydziału Mechanicznego otrzymał dofinansowanie z programu NCN

Z dofinansowania na zagraniczne staże naukowe w wiodących ośrodkach akademickich będących wśród pierwszych 200 uczelni z tzw. listy szanghajskiej lub światowego rankingu uniwersytetów Times Higher Education skorzystali w tym roku również pracownicy z Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej: dr hab. inż. Joanna Mystkowska, prof. PB, dr hab. inż. Kanstantsin Miatliuk, prof. PB, dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, dr inż. Magdalena Joka Yildiz.

(oprac. mr)

Fot. z archiwum własnego dr. inż. Dawida Łysika