Dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB powołany do Rady Naukowej Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych
30-09-2024Nominacja to duże wyróżnienie z uwagi na charakter Rady Naukowej, która opiniuje wszelkie kwestie dotyczące działalności Instytutu Technicznych Wojsk Lotniczych. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) jest liderem naukowo-badawczego wsparcia wojskowej techniki lotniczej. Opracowuje nowoczesne rozwiązania w zakresie m.in.: produkcji i badania bezzałogowych statków powietrznych oraz ich strategicznych podsystemów, opracowania, modernizacji, badania i certyfikacji lotniczych środków bojowych, czy też badania nawierzchni lotniskowych i drogowych. ITWL współpracuje z największymi polskimi i zagranicznymi producentami uzbrojenia oraz siłami zbrojnymi, a opracowane tu przez polskich naukowców produkty i usługi, stanowią wizytówkę polskiej myśli technologicznej. Nadzór nad Instytutem sprawuje Minister Obrony Narodowej.
O powołaniu dr. hab. inż. Wojciecha Walendziuka, prof. PB do prestiżowej Rady zdecydowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nasz naukowiec reprezentuje w Politechnice Białostockiej dziedzinę nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie naukowej automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.
–To dla mnie szczególne wyróżnienie, które będzie mnie motywowało do pracy naukowej związanej z działalnością Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Będę brał udział w spotkaniach dotyczących opracowywania nowych projektów badawczych, które mają ogromne znaczenie m.in. dla kwestii obronności kraju. Mam nadzieję, że Politechnika Białostocka będzie miała również w nich swój udział, przemawiają za tym zrealizowane przez naukowców uczelni projekty badawczo-rozwojowe, dotyczące bezzałogowych statków powietrznych – mówi ekspert z Wydziału Elektrycznego, który koordynował oraz uczestniczył w pracach nad rozwiązaniami w zakresie autonomicznych dronów latających.
Dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB w 2016 był pomysłodawcą koncepcji systemu zasilania platformy wielowirnikowej ze stacji naziemnej oraz autorem systemu stabilizacji lotu opartego na multispektralnej analizie obrazu. Rok później rozpoczął koordynowanie prac badawczo-rozwojowych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na podstawie umowy zawartej pomiędzy Politechniką Białostocką a firmą MOOSE sp. z o. o. W projekcie tym zarządzał dwunastoosobowym zespołem pracowników z czterech wydziałów Politechniki Białostockiej: Elektrycznego, Mechanicznego, Informatyki i Inżynierii Zarządzania.
Naukowiec uczestniczył też w pracach interdyscyplinarnego konsorcjum naukowo-przemysłowego, które realizowało projekt AVAL (Autonomous Vessel with an Air Look) związany z badaniami aplikacyjnymi w obszarze technologii nawigacji, sterowania, komunikacji i wymiany danych pomiędzy autonomicznym statkiem pływającym i statkiem powietrznym. Był też wykonawcą projektu pn. „Sieciocentryczny system wsparcia rozpoznania i dowodzenia sytuacjami kryzysowymi na terenach zurbanizowanych z autonomicznymi bezzałogowymi aparatami latającymi”, realizowanego we współpracy naszej uczelni z Politechniką Wrocławską, Politechnika Rzeszowską oraz ITWL, Dolam Sp. z o.o., Bumar Sp. z o. o.
Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez naszego eksperta w znacznym stopniu przyczyniły się do komercjalizacji wyników badań i pozyskiwania środków finansowych z programów międzynarodowych.
Wojciech Walendziuk jest współautorem dwóch udzielonych patentów oraz siedmiu zgłoszeń patentowych. Jeśli chodzi o pasje pozanaukowe, są one również związane z lotnictwem – jest prezesem VI Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy.
Pismo powołanie dr. hab. inż. Wojciecha Walendziuka do RN ITWL
(mz)