Dr hab. inż. Joanna Mystkowska, prof. PB z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej – staż naukowy w University of Pennsylvania
20-09-2023University of Pennsylvania w USA jest jedną z czołowych uczelni wyższych na świecie. W tegorocznym rankingu Times Higher Education uplasowała się na pozycji 14. To właśnie tam odbyła swój miesięczny staż naukowy dr hab. inż. Joanna Mystkowska, prof. PB z Instytutu Inżynierii Biomedycznej w Politechnice Białostockiej, która prowadziła badania magnetycznych biomateriałów miękkich. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu Uczelni do zagranicznych staży naukowych pracowników w wiodących ośrodkach akademickich (z tzw. listy szanghajskiej lub światowego rankingu uniwersytetów Times Higher Education).
University of Pennsylvania (potocznie Penn lub UPenn) należy do najbardziej prestiżowych uniwersytetów, nic więc dziwnego, że przyciąga najzdolniejszych studentów i naukowców. To znakomite miejsce na rozwinięcie naukowych skrzydeł i realizację innowacyjnych projektów badawczych takich jak te, realizowane w Instytucie Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym. Tematem, który stanowi obiekt zainteresowania naszych naukowców są magnetyczne materiały miękkie. Dzięki wyjazdowi w ramach zagranicznego stażu dr hab. inż. Joanna Mystkowska, prof. PB mogła prowadzić badania nad funkcjonalizowanymi biomateriałami, które mogą w przyszłości znaleźć praktyczne zastosowanie w medycynie, m.in. w urządzeniach wspomagających pracę organizmu oraz w inżynierii tkankowej.
– Zrealizowałam założony plan badawczy, który obejmował badania reologiczne modyfikowanych powierzchniowo magnetycznych kompozytów o właściwościach biofunkcjonalnych. Badania te przeprowadziłam na specjalistycznym reometrze, wyposażonym w przystawkę do badań magnetycznych, który jest na wyposażeniu Institute for Medicine and Engineering, University of Pennsylvania, USA – wyjaśnia cel swojej wizyty w USA dr hab. inż. Joanna Mystkowska, prof. PB z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Warto dodać, że profesor Joanna Mystkowska badania realizowała pod okiem prof. Paula A. Janmey’a, który jest pionierem i światowej klasy specjalistą w badaniach biologicznych materiałów „miękkich” oraz materiałów stosowanych do aplikacji w inżynierii tkankowej.
– Badania prowadziłam w warunkach odwzorowujących warunki niezbędne do ich aplikacji w inżynierii medycznej, co jest niezwykle cenne z praktycznego punktu widzenia. Wspólne badania naukowe, które realizowałam z prof. Paul Janmey’em są wynikiem naszej wieloletniej współpracy i dotychczas przyniosły rezultaty w postaci 3 publikacji naukowych w renomowanych czasopismach (ACS Biomaterials Science & Engineering, 2022; Infection and Drug Resistance, 2022; ACS Biomaterials Science & Engineering, 2020) – mówi nasza badaczka o inspirującej kooperacji z renomowanym naukowcem, który posiada ogromną wiedzę i doświadczenie w badaniach magnetoreologicznych.
Staż naukowy w tak prestiżowej uczelni, jak University of Pennsylvania, z pewnością pozwolił wzmocnić kompetencje i umiejętności specjalistki z Instytutu Inżynierii Biomedycznej, co przełoży się na jakość badań magnetoreologicznych realizowanych w naszej Uczelni. Wyjazd zainspirował również do rozszerzenia planu badawczego opracowanych biokompatybilnych kompozytów i dalszych badań w tym zakresie.
Więcej: Dr hab. inż. Joanna Mystkowska, prof. PB w grupie Mentorów TOPMINDS
Z dofinansowania na zagraniczne staże naukowe w wiodących ośrodkach akademickich będących wśród pierwszych 200 uczelni z tzw. listy szanghajskiej lub światowego rankingu uniwersytetów Times Higher Education skorzystali w tym roku również pracownicy z Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku: dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, dr inż. Magdalena Joka Yildiz, dr hab. inż. Kanstantsin Miatliuk, prof. PB, dr inż. Dawid Łysik.
(mz)