Aleksandra Jakuć pokazała projekt Hydro-sfera na Collectible 2025 w Brukseli
17-03-2025
Aleksandra Jakuć z Katedry Sztuk Projektowych Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w sekcji Outdoor, której kuratorem w 2025 roku był Frank Bruggeman, holenderski artysta wizualny i projektant ogrodów, pokazała swój projekt Hydro-sfera – modułowy system donic wodnych, które wspierają rozwój ekosystemów wodnych, sprzyjając bioróżnorodności i harmonii między naturą a designem
– Celem całej instalacji jest tworzenie miejskich oaz bioróżnorodności, w których technologia produkcyjna spotyka się z naturalnymi procesami ekosystemowymi – wyjaśnia Aleksandra Jakuć. – Hydro-sfera nawiązuje do polskiej tradycji betonowych donic z lat 60. i 70. XX wieku, reinterpretując je w duchu współczesnych wyzwań środowiskowych.
Projekt jest efektem interdyscyplinarnej współpracy – oprócz autorki, w jego realizację zaangażowane było Studio Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), które promuje hydrobotanikę, realizując projekty związane z tą ideą w Warszawie oraz Stanisław Płonowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku – konsultant doboru roślin wodnych i ich wpływu na bioróżnorodność miejską.
Collectible to prestiżowe targi designu w Brukseli wyznaczające trendy we współczesnym wzornictwie i designie, które gromadzą wiodących twórców, galerie oraz instytucje artystyczne. Selekcji prac na wystawy dokonują międzynarodowi eksperci i kuratorzy. To platforma dla unikalnych i eksperymentalnych koncepcji projektowych, łączących sztukę, innowacje oraz dziedzictwo materialne i niematerialne. Projekt Hydro-sfera, jako połączenie nauki, designu i ekologii, doskonale wpisuje się w tę ideę.
Dzięki obecności na Collectible 2025 Politechnika Białostocka aktywnie uczestniczy w dyskusji o przyszłości projektowania i roli designu w odpowiedzi na współczesne wyzwania ekologiczne i społeczne.
Partnerem wystawy Aleksandry Jakuć było Województwo Podlaskie.
(jd)