O wsparciu zielonej energii w Polsce z funduszy UE – publikacja dr Aldony Harasimowicz z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku

07-08-2024
„Wsparcie z funduszy Unii Europejskiej wykorzystania w Polsce zielonej energii w okresie programowania 2014-2020” to publikacja dr Aldony Harasimowicz z Katedry Budownictwa i Kształtowania Krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Skrypt z 2024 roku wydała Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej.

– Rozwój sektora zielonej energii jest jednym z ważniejszych zagadnień dotyczących współczesnych procesów rozwoju społeczno-gospodarczego, prowadzącym do transformacji gospodarek. Działania Unii Europejskiej w zakresie tzw. zielonej energii odnoszą się przede wszystkim do dwóch aspektów: odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz efektywności energetycznej – pisze we wstępie autorka publikacji, wskazując znaczenie rozwoju zielonej energii m.in. w realizacji strategii rozwoju gospodarczego – Europejski Zielony Ład.

Ograniczenia poziomu emisji gazów cieplarnianych wymuszają transformację wielu obszarów funkcjonowania państw unijnych. Przeobrażeniom muszą ulec branże energetyczne, ale i polityka klimatyczna, przemysł, czy gospodarka, i to zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej.

– Uważa się, że rozwój energii odnawialnych, szczególnie w wymiarze regionalnym oraz lokalnym, przyniesie szereg korzyści poszczególnym społecznościom i to nie tylko w aspekcie środowiskowym, ale również społecznym i ekonomicznym – wyjaśnia dr Aldona Harasimowicz, podając jednocześnie bariery, jakie napotyka rozwój OZE, zwłaszcza na poziomie samorządów. Problemem jest często brak wiedzy o opłacalności inwestycji i możliwościach finansowania przedsięwzięć w tym zakresie.

Skrypt naszej ekspert z WBiNŚ z pewnością może być pomocnym źródłem wiedzy na temat korzyści, jakie dają programy unijne i dotacje na rozwój projektów na rzecz zielonej energii. Świadczą o tym doświadczenia beneficjentów programów operacyjnych z lat 2014-2020, ujęte w niniejszej publikacji.

– Niniejsza publikacja może być wykorzystywana w dydaktyce na uczelniach wyższych – zarówno politechnikach (w tym zwłaszcza na Politechnice Białostockiej na kierunku gospodarka przestrzenna), jak i uniwersytetach. Ponadto skrypt może być również przydatny w procesie kształcenia w wyższej szkole zawodowej na przedmiotach obejmujących treści dotyczące zielonej energii – mówi o adresatach swoich badań dr Aldona Harasimowicz.

Zachęcamy do lektury!

Tytuł: „Wsparcie z funduszy Unii Europejskiej wykorzystania w Polsce zielonej energii w okresie programowania 2014-2020”

Autor: Aldona Harasimowicz
Tytuł:
publikacji: skrypt
Rok wydania:
Liczba stron:
Format:
eISBN:
978-83-68077-24-7
DOI:
10.24427/978-83-68077-24-7