Protokół Świeżaka „Cyber – Świeżak – część 3”
15-05-2025
Drogi studencie! Dwa ostatnie odcinki naszego poradnika poświęciliśmy na zapoznanie się z urokami cyber – egzystencji, czyli życia codziennego informatyka.
Wiem, że poprzednie odcinki obudziły w tobie ambitnego lamparta cyber – kariery. Na chwilę jednak wstrzymaj swoje galopujące zapędy i nadstaw swoich informatycznych uszu, aby usłyszeć drugą stronę medalu żywota człowieka cyfrowego…
Ostatnie odcinki poświęcone były rozkosznym zaletom informatycznej egzystencji naukowej. Jednak nie tylko drogi usłane megabajtowymi różami będą na ciebie czekać w świecie pod znakiem komputera.
Każdy medal ma dwie strony. Dlatego kiedy już wyzwoliłem w tobie wszystkie ambicjonalne popędy, przyszedł czas, aby zapoznać cię z zagrożeniami branży informatycznej.
Największym demotywatorem kulturowym są stereotypy. Niestety dopadają one każdą grupę zawodową, bez względu na status i użyteczność funkcji społecznej.
Dlaczego stereotypy w ogóle istnieją? Otóż pełnią one funkcję tyle ochronną, co bezużyteczną…
Uwaga! Powyższe stwierdzenie skonfudowało samych autorów tego poradnika, dlatego najlepiej będzie jeśli je zignorujesz…
Byłeś właśnie poddany pierwszemu dzisiejszemu ćwiczeniu, które miało na celu obalenie stereotypu, że informatycy są podatni na sugestię i łatwo sterowalni.
Teraz przytoczymy najczęściej używane określenia o stereotypowym wymiarze, dotyczące informatycznej braci naukowej. Otóż potocznie uznaje się, że typowy informatyk przejawia skłonności do bycia:
- nieśmiałym
- introwertycznym
- zamkniętym
- zafiksowanym na komputerze
- aspołecznym
Rozprawmy się zatem z tymi wyssanymi z palca, nierozważnymi insynuacjami!
Drogi studencie! Czas na twój test.
- Nieśmiałość.
Czy jesteś nieśmiały? Przy najbliższej okazji wyjdź na dowolnie wybrany korytarz uczelni, i pierwszej napotkanej osobie zaproponuj partię warcabów. Jeśli uda ci się przeprowadzić ten zabieg unikając zimnych potów, dreszczy, płaczu i omdleń, oznacza to, że prawdopodobnie nie jesteś taki nieśmiały i obalasz pierwszy z informatycznych stereotypów.
- Introwertyzm.
Czy jesteś introwertyczny? Przeanalizuj w swoim studenckim sumieniu ile osób dołączyło do grona twoich bliskich znajomych od kiedy rozpocząłeś studia. Jakie kryteria bliskości – znajomości zastosować? Służę podpowiedzią.
Przeanalizuj ile osób wie jakie seriale lubisz, co miałeś z wf-u w czwartej klasie i jak się wabi twój pies?
Jeśli liczba takich osób przekracza jedną, to możesz rzutem na taśmę uznać się za osobę względnie nieintrowertyczną. Skoro obaliłeś już dwa stereotypy, możesz zmierzyć się z kolejnym.
- Zamknięcie.
Czy jesteś zamknięty? Jeśli pomimo otwartych oczu nie dostrzegasz tętniącego wokół życia oraz odczuwasz małe stężenie tlenu w najbliższej okolicy, może to oznaczać, że jesteś zamknięty… W szafie.
Kiedy już z niej wyjdziesz, przestaniesz być zamknięty i będziesz mógł cieszyć się z obalenia kolejnego obrzydliwego stereotypu o informatykach.
- Zafiksowanie na komputerze.
Czy jesteś zafiksowany na komputerze? Nie każdy stereotyp jest krzywdzący. Istnieją też stereotypy porządkujące rzeczywistość. To właśnie jest jeden z nich. Komputer to jedyne narzędzie, na którym nie wstyd być zafiksowanym, jeśli chcesz zostać inżynierem informatyki.
- Aspołeczność.
Powyższe stwierdzenie weźmiemy pod włos. W celu konfrontowania utrwalonych w społeczeństwie stereotypów dotyczących informatyków, z „prawdziwą prawdą”, posłużymy się analizą jednego z najbardziej znanych komputerofili w historii cyberświata.
Steve Jobs uznawany jest za największego pasjonata i innowatora oraz pioniera w dziedzinie komputerów. Określany był jako aspołeczny i trudny we współpracy. Według wypowiedzi pionierów informatyki i programowania, wszystkie powyżej omówione podpunkty, poza „nieśmiały” charakteryzują tę barwną pewną postać w proporcji jeden do jednego… Drogi studencie! Jeśli jemu było można, to tobie też!
Tym kontrowersyjnym podsumowaniem zakończymy dzisiejsze rozważania. Zostawiam cię z informatyczną mądrością na dziś… i jutro też.
„Bity, bajty i foldery…
Pliki, kliki oraz mysze…
Twego świata atrybuty…
Nimi swoją przyszłość piszesz…!”