Nie/codzienne meble na Wydziale Architektury PB

08-11-2019
Upcyklingowe meble można oglądać w hali Wydziału Architektury PB

Jeszcze do 15 listopada można na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej oglądać niecodzienne meble, które powstały w myśl zasad recyklingu i upcyklingu.

Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają nowe produkty. Pozwala to zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Niepowtarzalne meble z materiałów wtórnych powstały podczas październikowych, międzynarodowych warsztatów studenckich #WAPB #VTDK (13-20 października). W warsztatach uczestniczyło 10 studentów z Vilnius College of Technologies and Design oraz z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Studenci pracowali pod kierunkiem nauczycieli obu uczelni: Jaroslava Daveiko, Veroniki Žvirblė, Radosława Górskiego i Pawła Dudko.

Z zagraniczną uczelnią Vilnius College of Technologies and Design współpracujemy aktywnie w formie warsztatów wyjazdowych od 2015 roku. Wtedy po raz pierwszy gościliśmy nauczycieli i studentów z Wilna w Białymstoku, a efekt warsztatów został zaprezentowany w postaci interaktywnej instalacji „Zagajnik” podczas Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko – przypomina Radosław Górski.

Ideą tegorocznych warsztatów było wykorzystanie uszkodzonych elementów meblarskich  do tworzenia funkcjonalnych siedzisk. Drewniane fragmenty znalezione w domowych piwnicach, lamusach, wyszukane w punktach zbiórki odpadów były łączone przy wykorzystaniu właściwości tworzywa PET, czyli popularnych butelek na napoje. Ogrzane plastikowe pierścienie i długie pasy pod wpływem temperatury kurczyły się tworząc sztywne i trwałe połączenia – opowiada opiekun projektu.

Upcyklingowy charakter siedzisk podkreśliła zielona farba Chalk-it, przeznaczona do odnawiania mebli, którą ufundowała firma Unicell.

Wystawa mebli z materiałów wtórnych otwarta została podczas festiwalu East Design Days 2019. Organizację warsztatów polsko-litewskich na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.