„Matematyka w obiektywie” – zaproszenie na niezwykłą wystawę

08-09-2020
Odbicie nieskończoności - praca Aleksandy Gortat
Jak uchwycić  w obiektywie nieskończoność, złotą proporcję lub przedział otwarty? Na to pytanie szukali odpowiedzi autorzy prac prezentowanych na wystawie „Matematyka w obiektywie”. Uroczyste otwarcie tej intrygującej ekspozycji odbędzie się 18 września, w piątek, o godz. 12.00 w Galerii Alfa w Białymstoku.

Wystawa udowadnia, że wszystko wokół nas jest lub może być matematyką. Przedmioty codziennego użytku odzwierciedlają często pojęcia matematyczne, takie jak wielościan czy symetria.  Zjawiska i kompozycje ilustrują  zasady i prawidłowości matematyczne, a to oznacza, że przy odrobinie wyobraźni, czy też zwykłej spostrzegawczości możemy zauważyć złotą proporcję czy sens twierdzenia Talesa. Bardzo łatwo możemy uwiecznić w obiektywie nieskończonośćpunkt, a wsiadając do pociągu zrobić zdjęcie przedziału otwartego. Matematyka jest wokół nas, w naszej codzienności i na każdym kroku, wystarczy się przyjrzeć i dać się ponieść wyobraźni.

Wystawa prezentuje fotografie matematyczne z życia wzięte. Niektóre niemal z naukowym zacięciem, inne – z przymrużeniem oka. Zdjęcia są artystycznym wyrażeniem pojęcia matematycznego, prawidłowości matematycznej, metaforą matematyczną lub żartem matematycznym.

Zostały zrobione w ciągu ostatnich pięciu lat, w ramach corocznych konkursów organizowanych przez Centrum Popularyzacji Matematyki Signum, przy patronacie Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Autorami fotografii są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, przy czym większość prac pochodzi z województwa podlaskiego.

Na wernisaż zaprasza Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej oraz działające przy nim Centrum Popularyzacji Matematyki Signum wraz z Podlaskim Instytutem Kultury.

Wystawę będzie można oglądać w Alfie do 16 października.

Dla zainteresowanych polecamy galerie z lat ubiegłych, zawierające wszystkie zgłoszone prace.