Zmarła Pani Gizela Czarnecka

20-08-2020

Z głębokim żalem informujemy, że 19 sierpnia 2020 r. w wieku  81 lat zmarła Pani Gizela Czarnecka –  wieloletni pracownik uczelni odznaczony medalem „Zasłużony dla Politechniki Białostockiej”.

Pani Gizela Czarnecka przepracowała w Politechnice Białostockiej ponad 50 lat. Z uczelnią związała się w październiku 1964 r., kiedy została zatrudniona na stanowisku kierownika sekretariatu Wydziału Elektrycznego Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Następnie zajmowała się nadzorem toku studiów na kierunku elektrotechnika w dziekanacie WE. W 1975 r. już jako pracownika Działu Spraw Socjalnych delegowano ją do obsługi uczelnianej Rady Zakładowej Związku Nauczycielstwa Polskiego, a od 1989 r. – Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Sekretariat Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” na Politechnice Białostockiej prowadziła przez wiele lat, także po przejściu na emeryturę w 2007 r. Do ostatnich dni zajmowała się organizacją cyklicznych spotkań emerytowanych pracowników uczelni.

Działalności w związkach zawodowych funkcjonujących w Politechnice Białostockiej poświęciła blisko 40 lat. W roku 1980 włączyła się w organizację Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Swojej działalności związkowej nie przerwała nawet na czas stanu wojennego, wręcz przeciwnie – kontynuowała ją w konspiracji. W najtrudniejszym okresie była podporą wydawanego na szczeblu Regionu Biuletynu Informacyjnego NSZZ „Solidarność”, przygotowywała matryce do druku w „obstawie” swoich dwóch nieletnich wówczas synów. Wokół Niej skupiły się też zadania związane z pomocą osobom aresztowanym i represjonowanym. W 1989 roku włączyła się w przygotowania „częściowo demokratycznych” wyborów do Sejmu i Senatu protokołując posiedzenia Komitetu Obywatelskiego Ziemi Białostockiej.

Współpracownicy i koledzy związkowcy pamiętać będą Panią Gizelę jako osobę szczerą,  pełną życzliwości, z chęcią podejmującą działania na rzecz innych. Odszedł Człowiek prawy oraz ikona „Solidarności”. Będzie nam brakowało Jej pogody ducha i ciepła.

Kondolencje i wyrazy szczerego współczucia Rodzinie i Bliskim Gizeli Czarneckiej składa społeczność akademicka Politechniki Białostockiej.

Uroczystości pogrzebowe:

20 sierpnia 2020 r. od godz. 16:00 pożegnanie w Domu Pogrzebowym Gąsowski przy ul. Sybiraków 2.

21 sierpnia o godz. 14:00 wyprowadzenie i msza święta w kościele p.w. Ducha Świętego w Białymstoku, przy ul. Sybiraków 2. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu Farnym.

zdjęcie legitymacyjne śp. Gizeli Czarneckiej 1939-2020
śp. Gizela Czarnecka 1939-2020