Zmarł Janusz Smaczny

05-08-2020

3 sierpnia zmarł Janusz Smaczny, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Białostockiej, autor loga NZS-u.

Janusz Smaczny w latach 1976-1981 był studentem Politechniki Białostockiej na Wydziale Budownictwa Lądowego oraz w Instytucie Architektury Politechniki Białostockiej. W 1980 roku był jednym z inicjatorów Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Białostockiej. Współorganizował również Uczelniany Komitet Obrony Więzionych za Przekonania. W marcu 1981 r. był koordynatorem strajku ostrzegawczego na Politechnice Białostockiej będącego formą protestu przeciw stosowaniu przemocy wobec środowisk opozycyjnych. Brał udział w organizowaniu akcji strajkowych na Politechnice, w listopadzie 1981 r. był szefem strajku studentów PB. Wszedł także w skład Białostockiego Uczelnianego Komitetu Strajkowego skupiającego przedstawicieli studentów wszystkich lokalnych szkół wyższych.

Od 1 września 1981 r. pracował w Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” jako plastyk-dekorator. Przygotowywał plakaty rocznicowe i niepodległościowe, organizował druk i kolportaż wydawnictw podziemnych wg własnych wzorów. Zaprojektował logo Niezależnego Zrzeszenia Studentów – obowiązujące do dziś.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w okresie od 13 do 31 grudnia 1981 r. ukrywał się. Swoją działalność kontynuował w Konfederacji Polski Niepodległej. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).

Kondolencje i wyrazy szczerego współczucia Rodzinie i Bliskim Janusza Smacznego składa społeczność akademicka Politechniki.

Janusz Smaczny_zdjęcie portretowe ilustracyjne do nekrologu
Janusz Smaczny 1952-2020