Dlaczego powinniśmy oszczędzać energię w Politechnice Białostockiej
08-12-2022Wejście w życie ustawy z dnia 7 października 2022 r. ( Dz.U. z 2022r.poz.2127 ) o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej zobowiązuje jednostki sektora finansów publicznych w okresie od 1 grudnia 2022r. do 31 grudnia 2023r. do zmniejszania o 10 % całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne i instalacje.
W związku z powyższym bazując na zużyciu energii w poprzednim roku – 4982335 kWh, Politechnika Białostocka musi wykazać oszczędność rzędu 0,5 GWh, co przy obecnych cenach energii równa się wartości 550 000 zł.
Politechnika Białostocka za sprawą Działu Elektroenergetycznego podjęła już wcześniej działania zmierzające do zmniejszenia zużycia, a co za tym idzie ograniczenia kosztów energii elektrycznej i cieplnej polegających na :
- odłączeniu/wyłączeniu klimatyzatorów na okres zimowy uniemożliwiającym korzystanie z funkcji grzania oraz podgrzewaczy w pomieszczeniach biurowych i socjalnych z wykluczeniem laboratoriów i łazienek
- sukcesywnej wymianie oświetlenia na LED w budynkach
- ograniczeniu oświetlenia zewnętrznego ( pergole, teren przy budynku CNK od strony ulicy Świerkowej)
- wykonaniu opracowania technicznego zmierzającym do wymiany oświetlenia w Hali Sportowej ( remont zaplanowany na 2023r.),
- wymianie oświetlenia na oświetlenie typu LED z czujkami ruchu w Domach Studenta, Hotelu Asystenta i niektórych pomieszczeniach budynków wydziałowych
- ograniczenie temperatury zasilania instalacji c.o.( dążenie do zapewnienia temperatury pomieszczeń na poziomie 19 stopni Celsjusza).
Prowadzone są też uzgodnienia z firmami zewnętrznymi w sprawie możliwości wykonania instalacji fotowoltaiki na kampusie uczelni konieczne do wykonania projektu i ewentualnego pozyskania środków finansowych. Przygotowujemy się do wprowadzenia systemów pomiarowych i monitorujących w ramach wdrażania systemów zarządzania energią.
Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich pracowników uczelni o dbałość w zakresie oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej na każdym stanowisku pracy. Pamiętajmy o wyłączaniu zbędnego oświetlenia, wyłączaniu oświetlenia podczas nawet krótkiej nieobecności w pomieszczeniu, wyłączaniu oświetlenia sztucznego, gdy naturalne jest wystarczające, wyłączaniu urządzeń, w szczególności komputerów po zakończonej pracy. Nie pozostawiajmy urządzeń w trybie czuwania- świecąca dioda na urządzeniu wskazuje, ze nadal pobiera ono energie. Nie wietrzmy pomieszczeń przy odkręconych grzejnikach. Gotujmy tyle wody w czajnikach ile wykorzystujemy.
Pamiętajmy o kosztach każdej kWh zużytej energii.