Przydatny skrypt dla studentów. English for landscape architecture
19-09-2023
„English for Landscape Architecture” jest publikacją przeznaczoną dla studentów kierunku architektura krajobrazu. Publikacja składa się z ośmiu rozdziałów, w których opisane są podstawy ogrodnictwa, różne typy ogrodów (skalniaki, ogrody bagienne, zielone miejsca stworzone z roślin hodowanych w donicach, ogrody japońskie), drzewa oraz ich rola w projektowaniu przestrzeni, pożyteczne owady i szkodniki roślin. Materiał wzbogacony jest o elementy botaniki: budowę kwiatu, typy kwiatostanów, kształty liści.
Całość ma na celu aktywizację słownictwa niezbędnego przyszłym architektom krajobrazu. Skrypt może być wykorzystany zarówno podczas zajęć językowych, jak i do nauki samodzielnej. Zawarte w nim zadania i testy angażują czytelników do samodzielnych prób sprawdzenia nabytej wiedzy.
– Chodziło mi o to, żeby dać studentom do ręki gotową pomoc w opanowaniu słownictwa branżowego, która myślę, że może pomóc w aktywizacji słownictwa związanego z szeroko pojętym zagadnieniem ogrodnictwa. Przykładowo, wielu studentów architektury krajobrazu potrafi w języku angielskim opisać swoje zainteresowaniach konkretnymi typami ogrodów, ale nie są w stanie wejść w szczegóły tematu – barierą jest brak znajomości fachowych określeń, nazw roślin itp. Warto taką bazę słownictwa pogłębić i temu służy ta książka. W tworzeniu publikacji korzystałam z literatury fachowej oraz anglojęzycznych stron internetowych traktujących o ogrodach – wyjaśnia autorka publikacji, dr Małgorzata Ciereszko.
– W części drugiej, którą przygotowuję, uwaga skupiona będzie na większych formach zieleni: parkach, skwerach, obszarach zielonych w mieście, a także elementach małej architektury, spotykanych w takich przestrzeniach – zapowiada dr Ciereszko.
Redaktorem naukowym publikacji jest mgr Violetta Grabińska, kierownik Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej.
– W Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej nasi specjaliści tworzą wartościowe materiały dydaktyczne, których celem jest pomoc w przyswojeniu przez studentów słownictwa technicznego z różnych branż. W 2023 roku ukazały się dwa takie skrypty, z zakresu architektury krajobrazu oraz szerokiego spektrum zagadnień związanych z energią w Polsce, również w kontekście zrównoważonego rozwoju. Publikacje zawierają nie tylko typowe zadania do ćwiczenia słownictwa czy rozumienia tekstu czytanego, ale także wiele odnośników do materiałów w wersji elektronicznej. Stanowią one wypełnienie luki na rynku wydawniczym, który niestety jest dosyć ubogi, jeśli chodzi o materiały specjalistyczne z zakresu języka angielskiego technicznego. Opanowanie słownictwa branżowego jest wyzwaniem, do którego taka jednostka jak SJO PB przygotowuje przyszłych inżynierów. Podobnie jak nauki techniczne, język ma charakter globalny i otwiera możliwości kariery zawodowej i współpracy międzynarodowej – podkreśla mgr Violetta Grabińska.
Publikację, udostępnioną na licencji Creative Commons, można pobrać na stronie: Oficyny Wydawniczej PB (publikacje 2022). Warto też przypomnieć, że tytuły (książki oraz czasopisma) wydawane przez Oficynę Wydawniczą PB są udostępniane również na stronach BIBLIOTEKI CYFROWEJ POLONA oraz CYFROWEJ WYPOŻYCZALNI Academica.
Zapraszamy do lektury!
Autor: Małgorzata Ewa Ciereszko
Tytuł: English for landscape architecture. Part I
Rodzaj publikacji: skrypt
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 78
Format: B5
ISBN: 978-83-67185-68-4 eISBN:978-83-67185-69-1
DOI: 10.24427/978-83-67185-69-1
Publikacja jest udostępniona na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 (CC BY-NC-ND 4.0). Pełna treść licencji dostępna na stronie creativecommons.org