Dr Ewa Zapora Pełnomocnikiem Rektora ds. Fungi Extract Bank
17-01-2023Zarządzanie, administrowanie, rozwój i współpraca. Tak w skrócie można powiedzieć o roli, jaką będzie pełniła dr Ewa Zapora, która pod koniec 2022 roku została powołana na stanowisko Pełnomocnika Rektora do spraw Fungi Extract Bank.
To ukoronowanie jej działalności na rzecz Banku Ekstraktów z Grzybów, ale i część rozwoju marki, jaką jest kolekcja ekstraktów z grzybów stworzona przez naukowców z Instytutu Nauk Leśnych, przy Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
– Powołanie mnie na pełnomocnika służyło przede wszystkim uporządkowaniu kwestii administrowania zasobami kolekcji. Liczba projektów, które się opierają o zasoby Fungi Extract Bank oraz ilość udostępnionego materiału, jest ogromna. W związku z tym niezbędna była formalnie osoba, która oficjalnie trzymałaby wszystko pod swoją opieką zarówno administracyjną, jak i merytoryczną – wyjaśnia dr Ewa Zapora.
Konieczność pewnego usystematyzowania działań wpisuje się w strategię rozwoju Fungi Extract Bank – Banku Ekstraktów z Grzybów, który staje się rozpoznawalną marką w Polsce i zagranicą. Ta unikatowa kolekcja ekstraktów z grzybów m.in. z Puszczy Białowieskiej to efekt pasji i współpracy naukowców z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia była właśnie dr Ewa Zapora, która wraz z innymi pracownikami Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, pracującymi na co dzień w Centrum Naukowo-Badawczego INL w Hajnówce, dba o stałe poszerzanie kolekcji grzybów, których ekstrakty mogą być wykorzystane do wielu celów, w tym leczniczych. Chodzi o gatunki wykazujące szczególnie dużą aktywność biologiczną, mogące posiadać właściwości antybakteryjne, antygrzybicze, antywirusowe, czy nawet przeciwnowotworowe. Przykładem jest tu ekstrakt z korzeniowca sosnowego, który może być w przyszłości wsparciem w terapii onkologicznej raka jelita grubego. Obecnie w kolekcji banku znajduje się ponad 250 ekstraktów z grzybów z Puszczy Białowieskiej, ale też z lasów północno-wschodniej Polski i z innych obszarów świata.
– Do moich zadań należy administrowanie zasobami banku, ale jednocześnie inicjowanie i zarządzanie wszystkimi projektami, które opierają się o zasoby kolekcji ekstraktów. W zakresie moich obowiązków jest również rozwijanie międzynarodowej współpracy naukowej. Formalne nadanie mi pełnomocnictwa ułatwi też przekazywanie zasobów kolekcji do badań w innych jednostkach naukowych, z którymi współpracuje lub będzie współpracować Instytut Nauk Leśnych w zakresie badań podstawowych oraz projektów B+R – wyjaśnia Pełnomocnik, która będzie pełnić swoją funkcję do końca kadencji dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor PB.
Dzięki usprawnieniu procesu zarządzania bankiem, możliwe będzie nadanie mu aktualnych kierunków rozwoju, co w efekcie przyczyni się do realizacji wielu istotnych z perspektywy rozwoju Politechniki Białostockiej i Województwa Podlaskiego projektów. Jednym z pierwszych z planowanych działań będzie m.in. utworzenie Pracowni Hodowli Grzybów. To będzie ważny element w funkcjonowaniu banku, którego zaplecze dotychczas tworzyły pracownia mikroskopowa, pracownia ekstrakcji, jak i same zasoby grzybów. Oczywiście, nie możemy zapomnieć o wyjątkowej kadrze naukowców pracujących na sukces Fungi Extract Bank, m.in mykologach Marku Wołkowyckim i dr Yauheni Yurchanka – światowym specjaliście z zakresu badań grzybów korticjoidalnych, odkrywcy nowych dla nauki gatunków grzybów, który do zespołu dołączył niedawno.
Fungi Extract Bank poza osobą Pani Pełnomocnik zyskał również prestiżowy znak towarowy, wystawiony przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w dniu 6 stycznia 2023 r.
Tym samym Fungi Extract Bank stał się prawnie chronionym znakiem, którego nazwa jest zastrzeżona. To marka. Jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. Trzymamy kciuki za jej rozwój i gratulujemy nobilitującego wyróżnienia!
Więcej o Fungi Extract Bank – Bank Ekstraktów z Grzybów w serwisie
Dr Ewa Zapora
- adiunkt w Katedrze Hodowli i Użytkowania Lasu Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
- doktor nauk farmaceutycznych, doświadczenie w zakresie oceny wpływu produktów pochodzenia naturalnego na zdrowie człowieka i zwierząt, a także możliwości wykorzystania substancji bioaktywnych.
- autor i współautor publikacji naukowych, patentów i zgłoszeń patentowych.
- kierownik prac B+R, menadżer organizacyjny krajowych i międzynarodowych grantów naukowych i dydaktycznych.
- certyfikaty, m.in. z zakresu zarządzania projektami Prince2 Foundation Certificate in Project Management; AgilePM Agile Project Management Foundation Examination, 1 stopień certyfikacji TRIZ – Teoria Rozwiązywanie Innowacyjnych Zadań.
- Członek Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.
- Członek Konsorcjum „Grzyby Medyczne”.
- Ambasador nauki na EXPO2020 Dubai.
- Nagrody zespołowe:
– Podlaska Marka w kategorii „Odkrycie” (2020)
– Innowacje 2018. innowacje społeczne. Kategoria: Nauka dla życia (2018). - Bohaterka kampanii promocyjnej woj. podlaskiego: „Ludzie zasilani naturą”
(mz)
CERTYFIKAT (PDF, 134 KB, otworzy się w nowej karcie)