Wspominamy…
27-10-2022
W 2022 roku pożegnaliśmy osoby, które ważną część swojego życia poświęciły Politechnice Białostockiej. Swoją pracą przyczyniły się do wzbogacenia dorobku uczelni w sferach kształcenia kadr, działalności naukowo-badawczej, kulturowej oraz społecznej.
Wspomnienia o nich na zawsze pozostaną w pamięci naszej społeczności akademickiej.

1944 – 2022
31 maja 2022 roku w wieku 78 lat zmarł dr hab. sztuki Jerzy Grygorczuk, prof. PB – uznany artysta plastyk, rzeźbiarz, emerytowany wykładowca Wydziału Architektury oraz Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Jego twórczość kształtowała wrażliwość estetyczną kolejnych pokoleń i wywarła znaczący wpływ na krajobraz Białegostoku. Prof. Grygorczuk swoją wrażliwością i umiejętnościami dzielił się chętnie ze studentami, a talentem plastycznym wspierał działania realizowane w uczelni. Lubiany i szanowany przez studentów, był także promotorem i recenzentem licznych prac dyplomowych.
Jerzy Grygorczuk był absolwentem Liceum Plastycznego w Supraślu (1964). Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Franciszka Duszeki, na której w 1970 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W latach 1972-75 był plastykiem Miasta Białystok, w latach 1975-77 plastykiem w Turystycznym Biurze Projektowym, a w latach 1979-89 doradcą artystycznym w PSP w Białymstoku. Od 2000 r. jako pracownik Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej prowadził pracownię rzeźby w Katedrze Architektury Wnętrz, a od 2011 r. Zespół Dydaktyczny Architektury Krajobrazu na Wydziale Budownictwa PB. Jest autorem licznych realizacji rzeźbiarskich, pomnikowych i konserwatorskich, a także prac sakralnych w kościołach na terenie całego Kraju. Stworzył liczne realizacje w przestrzeni Białegostoku, takie jak płaskorzeźba „Polifonia” na fasadzie Filharmonii, czy pomnik Obrońców Białegostoku przy wyjeździe z miasta; w Narewce można oglądać Drogę Krzyżową, w Tykocinie – Pomnika Orła Białego. Jego autorstwa jest także Tabernakulum i ołtarz w kościele Św. Jerzego w Białymstoku, a w Sokółce Pomnik Marszałka Piłsudskiego.
mgr inż. Janusz Waldemar Hauzer
1952 – 2022
5 czerwca 2022 roku zmarł Janusz Waldemar Hauzer, wieloletni pracownik Centrum Komputerowych Sieci Rozległych w Politechnice Białostockiej. Z Politechniką Białostocką był związany od 1976 roku. Jako pracownik, a następnie zastępca dyrektora Ośrodka Elektronicznej Techniki Obliczeniowej odpowiadał m.in. za wdrożenie i eksploatację systemu operacyjnego GEORGE 3. Po likwidacji OETO pracował w instytucjach bankowych. Nie stracił jednak kontaktu z Politechniką Białostocką, często pracował tu jako wolontariusz, wspierając wiedzą i doświadczeniem nasze zespoły informatyczne.
Był jednym z administratorów uruchomionego w 1994 roku w Białymstoku węzła sieci Internet, przekształconego w Miejską Sieć Komputerową BIAMAN. W grudniu 1997 roku na nowo związał się z Centrum Komputerowych Sieci Rozległych Politechniki Białostockiej i pełnił funkcję administratora sieci MSK BIAMAN. Ponadto był instruktorem w Akademii Cisco, szkoląc nowych adeptów z dziedziny sieci komputerowych. Brał udział w realizacji dużych projektów unijnych takich jak: KMD – Krajowy Magazyn Danych, PLATON- Platforma Obsługi Nauki, MAN-HA- realizacja w MAN-ach usług krytycznych o wysokim poziomie niezawodności, PRACE-LAB – współpraca w zakresie zaawansowanych obliczeń w Europie. Projektu PRACE-LAB nie zdołał dokończyć… Był człowiekiem niezwykle sumiennym, zdyscyplinowanym, pracowitym i koleżeńskim.

1936- 2022
30 sierpnia 2022 roku w wieku 86 lat odeszła dr inż. Zdzisława Jadwiga Karska. Związana z Politechniką Białostocką od 1971, od 1977 pracowała na Wydziale Architektury. Przez ponad 20 lat uczyła i wychowała kilkadziesiąt pokoleń absolwentów architektury, inżynierów sprawnych w geometrii, zarażonych Jej entuzjazmem. Była charyzmatycznym nauczycielem, wulkanem energii i duszą towarzystwa.

1968 – 2021
18 listopada 2021 r. w wieku 53 lat odeszła na zawsze dr inż. Agata Kozikowska, wieloletni pracownik naukowy i dydaktyczny Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. W Politechnice Białostockiej pracowała od 1993 roku, ostatnio jako adiunkt w Katedrze Projektowania Architektonicznego. Była wspaniałą nauczycielką, osobą o głębokiej wiedzy, lubianą przez studentów i współpracowników.
dr Zofia Leszczyńska
1941 – 2022
9 sierpnia 2022 roku w wieku 81 lat zmarła dr Zofia Leszczyńska – wspaniała nauczycielka i popularyzatorka matematyki. . Oddana swojej pasji, zawsze życzliwa i otwarta do ludzi, była doceniana i szanowana w środowisku matematycznym w całym kraju. Dr Zofia Leszczyńska swoją pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Białymstoku rozpoczęła 1 września 1973 roku na stanowisku starszego asystenta w Katedrze Matematyki. Rok później WSI została przekształcona uczelnię akademicką – Politechnikę Białostocką, a dr Leszczyńska kontynuowała swoją pracę nauczyciela akademickiego do 29 września 2004 roku jako adiunkt, a następnie starszy wykładowca. W latach 1996-2014 była pomysłodawczynią i rektorem działającej w Białymstoku niepaństwowej Wyższej Szkoły Matematyki i Informatyki Użytkowej. Od 1978 roku była aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

1935 – 2022
20 maja zmarł prof. dr hab. inż. Kazimierz Pieńkowski, rektor Politechniki Białostockiej w latach 1988-93, a także pierwszy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży; ceniony Nauczyciel i Mistrz, człowiek niezwykle oddany Politechnice Białostockiej i troszczący się o rozwój naszej uczelni.
Profesor Pieńkowski był absolwentem, wykładowcą i wieloletnim pracownikiem Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Był autorytetem naukowym w dziedzinie mechaniki płynów, termodynamiki i wymiany ciepła oraz ogrzewnictwie. Wydał ponad 200 publikacji, w tym rozprawy naukowe i podręczniki; był autorem patentów. Jako promotor w przewodach doktorskich i postępowaniach habilitacyjnych, wspierał rozwój kadry naukowej. W swojej pracy w Politechnice Białostockiej – od stanowiska asystenta, poprzez funkcje kierownicze w zakładach i katedrach, a także stanowisko prorektora – doskonale poznał uczelnię i wpływał na jej rozwój. W latach 1981-1987 był prorektorem, a w latach 1988-1993 rektorem Politechniki Białostockiej. Z Jego inspiracji w tym okresie powstawały nowe i odpowiadające na zapotrzebowanie rynku pracy kierunki studiów: informatyka, automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, ochrona środowiska rolnictwo, zarządzanie i marketing. W chwili oficjalnego obejmowania przez prof. Pieńkowskiego funkcji rektora (1990 r.) Politechnika Białostocka oferowała pięć kierunków studiów, po zakończeniu jego kadencji kształcono studentów już na jedenastu. Był także inicjatorem powołania Studium Informatyki w Zarządzaniu i Biznesie.

1942 – 2022
16 lutego 2022 r. zmarł dr inż. Mikołaj Malesza, wieloletni, ceniony pracownik Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, a także wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży oraz Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach.
Dr inż. Mikołaj Malesza był uznanym w kraju specjalistą z zakresu konstrukcji murowych, drewnianych i betonowych. Na Politechnice Białostockiej pracował w latach 1991-2016. Został odznaczony złotą odznaką Zasłużonego dla Politechniki Białostockiej, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Dr inż. Malesza jest autorem setek publikacji naukowych: monografii i artykułów w najważniejszych pismach polsko i anglojęzycznych dotyczących budownictwa, współautorem licznych opracowań badawczo-analitycznych w zakresie konstrukcji drewnianych, zdobywcą licznych nagród i wyróżnień (m.in. Nagroda Ministra Infrastruktury RP za monografię: Budynki o szkielecie drewnianym z poszyciem). Oprócz imponującej kariery naukowej i badawczej dr inż. Mikołaj Malesza miał też ogromne doświadczenie oraz dokonania zawodowe: nadzorował m.in. projektowanie szkół, szpitali i obiektów sportowych w Libii, sieci wodociągowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, obiektów w Kuwejcie i Iraku i w Polsce. Pracował w Biurze Projektów Budownictwa Wiejskiego w Białymstoku, współpracował z wieloma firmami (Danwood, Pribo, Unibud, Intalexport, Wadeco), był przewodniczącym Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk.
Mgr Henryk Żukowski był wieloletnim nauczycielem w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej i trenerem w Klubie Uczelnianym AZS. W latach 1980 – 1981 był Kierownikiem Studium, a w latach następnych zastępcą kierownika ds. sportu i wiceprezesem Klubu Uczelnianego AZS. Przez studentów był ceniony za otwartość i inicjatywy w organizowaniu życia sportowego w uczelni. Pracownicy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu będą Go wspominać jako dobrego kolegę i osobę pełną dobrego humoru w każdej sytuacji.
- mgr Tomasz Zalewski (inspektor ochrony mienia),
- Barbara Iłendo (pracownik gospodarczy),
- inż. Anatoli Kalicki (emeryt, ostatnio zatrudniony jako starszy specjalista nauk.-tech. Na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku)
- Walentyna Markiewicz (emerytka, samodzielny referent na Wydziale Mechanicznym),
- Halina Zimnoch (emerytka, zatrudniona w Kwesturze),
- Zinaida Kostko (emerytka, zatrudniona w Pionie Kanclerza),
- Alicja Paszko (emerytka, zatrudniona w Pionie Kanclerza).
(oprac. mr)