Prezentacje artystów z Wydziału Architektury na Łotwie

24-10-2022
grafika informująca o wystawach pracowników Wydziału Architektury
Od 28 października 2022 r. w łotewskim Mark Rothko Art Centre prezentowane będą dwie wystawy z udziałem twórców z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

To autorska wystawa prof. dr. hab. Jarosława Perszko pn. „Titans Dancing” oraz wystawa zbiorowa „New Spirituality”, w której wśród prac innych artystów prezentowane są dzieła mgr Katarzyny Zabłockiej (Katedra Grafiki WA PB), mgr Justyny Sołomianko (Katedra Sztuk Projektowych WA PB) , a także byłego pracownika wydziału dr. Pawła Dudko.

Mark Rothko Art Centre to największe i najnowocześniejsze na Łotwie centrum wystawiennicze sztuki współczesnej. Mieści się w jednym z odrestaurowanych gmachów Twierdzy Dyneburg – Daugavpils nad Dźwiną (jej teren jest obecnie jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych). Wystawy „Titans Dancing” oraz „New Spirituality” zagoszczą w tych prestiżowych murach aż do 19 lutego 2023 r.

„Titans Dancing” profesora Jarosława Perszko to świetlna instalacja przestrzenna. Jest jego autorską interpretacją do materii światła i budowania za jej pomocą formy przestrzennej. To także kolejna realizacja artysty, po m.in. pracy „Drzwi bez tytułu”, zrealizowana z lamp neonowych, których światło organizuje przestrzeń. Jarosław Perszko już od 2014 roku pracuje ze szczególnym materiałem jakim jest światło neonowe, badając jego strukturę i podkreślając dynamikę gazu krążącego w szklanej rurce. Ta dynamika stała się motywem nowej instalacji „Taniec tytanów”, która nawiązując do greckiej mitologii, dotyka binarnej natury egzystencji. Tytani, uważani za pierwszych bogów, przegrali walkę z Zeusem i zostali strąceni do Tartaru, najmroczniejszej części podziemia. Nawiązując do greckiego mitu, autor nawiązał do aktualnej sytuacji politycznej i wyraził nadzieję i wiarę w człowieka.

Partnerami wystawy „Titans Dancing” są: Politechnika Białostocka, Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej, Marszałek Województwa Podlaskiego, Miasto Białystok.

Wystawa „New Spirituality” nawiązuje do zjawiska nowej duchowości i trendów społeczno–kulturowych, które obserwujemy od lat 90. Socjologowie uznają „Nową duchowość” za charakterystyczne zjawisko dla naszych czasów, które ma swe źródło w tradycjach religijnych i ezoterycznych tak wschodniego, jak i zachodniego świata. Można tu zobaczyć prace autorstwa: Paweł Dudko, Nicolas Grospierre, Jacek Jagielski, Ida Karkoszka, Daniel Koniusz, Katarzyna Krzykawska, Ryszard Ługowski, Małgorzata Niedzielko, Paweł Nowak, Justyna Sołomianko, Iza Tarasewicz, Katarzyna Zabłocka.

Prace wybrane na wystawę odnoszą się do różnych tematów związanych z nową duchowością, ukazując różnorodne spektrum i rozległość tego zjawiska. Rozciąga się ono od poszukiwania innych systemów religijnych czy filozoficznych, przez ekologię i powrót do natury po alternatywne sposoby życia i myślenia o świecie.

Partnerami wystawy „New Spirituality” są: Marszałek Województwa Podlaskiego, Miasto Białystok, Galeria Salon Akademii w Warszawie, Instytut Adama Mickiewicza, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej.

Kuratorką obu wystaw jest Eulalia Domanowska, krytyczka sztuki i kuratorka setek wystaw w Polsce i Europie, w przeszłości związana z Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej, pełni obecnie funkcję dyrektora Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

oprac. mr