Naukowcy PB spotkali się z marszałkiem
24-02-2021We wtorkowym (23 lutego) spotkaniu z marszałkiem województwa podlaskiego uczestniczyli prof. dr hab. Piotr Banaszuk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB z Wydziału Elektrycznego oraz Grzegorz Jakuć, wójt Gminy Turośń Kościelna.
Rozmowa dotyczyła wyzwań, jakie stoją przed władzami województwa w związku z potrzebą stworzenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2021-2027. Pracownicy Politechniki Białostockiej mogliby m.in. doradzać przy wyborze technologii i szacować potencjał proponowanych rozwiązań. Do dyskusji o efektywności energetycznej województwa mają włączyć się także przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych.
– Jako naukowcy widzimy potrzebę konsultowania działań regionalnych nie tylko pod względem technologicznym, ale też ekonomicznym i społecznym, aby działania województwa w najbliższych latach była zbieżne z zakresem opisanym w koncepcji Zielonego Ładu i nowych przepisach unijnych – podkreśla dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB.
– Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii jest absolutną podstawą – podkreśla prof. dr hab. Piotr Banaszuk. – Potrzebujemy kolejnych prośrodowiskowych rozwiązań, mądrego gospodarowania odpadami, zmiany nawyków konsumenckich, przy czym wszystkie nowości powinny być wdrażane w sposób przyjazny mieszkańcom. Chcemy poszukać potencjałów i kierunków działań, których realizacja uczyni podlaskie przestrzenią o wysokim standardzie życia, zapewniającą warunki do rozwoju i działania na miarę naszych oczekiwań i aspiracji – dodaje.
Europejski Zielony Ład to plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE, który zakłada bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym i przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej oraz zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń. Komisja Europejska chce dla Europy miana pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu.
Politechnika Białostocka prowadzi własne działania i badania związane z efektywnością energetyczną. Od sześciu lat gromadzone są dane z funkcjonującego na terenie kampusu hybrydowego systemu małej energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej, na budynku Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku działają kolektory słoneczne. Tematyką zajmują się również Studenckie Koła Naukowe: LUX na Wydziale Elektrycznym.