Bądźmy razem na PB. Rektorat

24-04-2020
Rektorat Politechnika Białostocka

Bądźmy razem, a jednocześnie doceńmy tych, dzięki którym my wszyscy – pracownicy i studenci – możemy wykonywać swoje obowiązki zdalnie i ograniczyć do niezbędnego minimum wizyty na uczelni. Rozpoczynamy nowy cykl wpisów poświęconych tym osobom, bez których trudno byłoby utrzymać ciągłość funkcjonowania Politechniki Białostockiej!

Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces! –  powiedział kiedyś Henry Ford, a my, jako wspólnota Politechniki Białostockiej wdrażamy te słowa w życie. Serię wpisów poświęconych pracownikom Politechniki Białostockiej, którzy mimo obowiązującego w kraju stanu epidemii wykonują swoje obowiązki służbowe na terenie uczelni rozpoczynamy od… pracowników rektoratu.

Rektorat

Silny skład zawsze na posterunku! Codziennie, aby zapewnić płynność działania uczelni, dwa sekretariaty jednocześnie obsługuje jedna osoba, druga zaś wspomaga ją, pełniąc dyżur zdalny.

Nasza praca nie różni się niczym w stosunku do tego, co było wcześniej, przed epidemią. Jesteśmy niezbędni, nie jesteśmy w stanie wykonywać pracy zdalnie. Jeśli my zamkniemy drzwi rektoratu, to taka sytuacja może zachwiać wewnętrzne funkcjonowanie uczelni – tłumaczy Ula Zapolnik z Sekcji ds. Organizacyjnych, prowadząca sekretariat rektora.

W tym dziwnym czasie odbieramy znacznie więcej telefonów z trudnymi pytaniami – bo to przecież nasze numery telefonów widnieją na stronach PB, a także staramy się, aby wszystkie sprawy, za które odpowiadają rektor i prorektorzy, mimo ograniczonego kontaktu osobistego, szybko i sprawnie zostały załatwione, a wbrew pozorom jest ich w tym okresie bardzo dużo – dodaje Ula.

A jakie to sprawy i czym dokładnie zajmują się pracownicy poszczególnych sekretariatów? Monika Stankiewicz kieruje sekretariatem prorektora ds. nauki i na co dzień dogląda wszelkiego rodzaju spraw naukowych. Trudno mówić o rozwoju bez pośrednictwa Pawła Szepsa, który swoim poczuciem humoru pomaga zapomnieć nam o trudnym czasie. A to właśnie on dba o płynną realizację zadań prorektora ds. rozwoju. Anna Załęska nadzoruje cały przebieg procesu kształcenia, wspierając mocno naszą prorektor ds. kształcenia. Dzięki Annie Gromko studenci mogą być pewni, że ich sprawy zostaną załatwione w sposób profesjonalny. To ona bowiem kieruje sekretariatem prorektora ds. studenckich. Współpraca międzynarodowa przebiega bez zarzutu, dzięki pośrednictwu Magdaleny Opackiej z sekretariatu prorektor ds. współpracy międzynarodowej. Nie zapomnijmy też o Urszuli Zapolnik, która oprócz prowadzenia sekretariatu rektora, koordynuje pracę podległych sekretariatów, kancelarii ogólnej oraz kierowców.

Wszyscy pracownicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to, co dotychczas było załatwiane osobiście, teraz musi odbywać się bezkontaktowo, a więc poprzez e-mail i telefon. A ten dzwoni często. Wśród tematów, które się pojawiają, są sprawy dotyczące kształcenia zdalnego oraz działania platformy Microsoft Teams. Oczywiście nadal toczy się życie naukowe, a więc wszelkie kwestie związane m.in. z dorobkiem naukowym pracowników czy ich oceną, muszą być na bieżąco obsługiwane. Ponadto wiele spraw zgłaszają też studenci zagraniczni. Trudna sytuacja powoduje zaś, że wpływa więcej próśb o obniżenie bądź zwolnienie z czesnego i wszystkie one muszą być jak najszybciej rozpatrzone.

Jest jeszcze jeden, istotny aspekt. Przed wejściem do rektoratu została umieszczona skrzynka, do której można wrzucać różnego rodzaju dokumenty skierowane do rektora i prorektorów. Znajduje się tam niemal wszystko: umowy, rachunki i wszelkie, inne pisma. Skrzynka musi być regularnie opróżniana, a dokumenty z niej powinny jak najszybciej trafić do odbiorców – i o to także dbają pracownicy rektoratu.

Dziękujemy za Waszą obecność!