„Dziewczyny na Politechniki” w formie online już za nami!
24-04-2020
Dr Ewelina Brzozowska, Kamila Gryko i Natalia Waśko z Politechniki Białostockiej razem z przedstawicielkami blisko 20 krajowych uczelni opowiedziały w czwartek, 23 kwietnia, o kierunkach wirusoodpornych, które wybrały do studiowania, zanim stało się to modne.
„Kierunki wirusoodporne – czyli co studiować, żeby mieć dobrą pracę niezależnie od kryzysów?” to wydarzenie online promujące studiowanie kierunków odpornych na zmiany społeczno-gospodarcze i gwarantujących dobrą pracę. Odbyło się ono w ramach tegorocznej odsłony kampanii „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!”.
Niecodzienne okoliczności wymusiły na organizatorach oraz uczelniach niekonwencjonalną formułę wydarzenia. Choć właśnie obecna sytuacja epidemiczna idealnie wpasowała się w hasło tegorocznej akcji, w której szczególnie promowane były kierunki o kluczowym znaczeniu dla biznesu i pozwalające rozwinąć kompetencje przyszłości. Dodatkowo łączące wiedzę z praktycznymi umiejętnościami i umożliwiające wykonywanie ich w formie pracy zdalnej.
Przedstawicielki Politechniki Białostockiej o studiach na uczelni
Kamila Gryko opowiedziała o tym, jak wyglądają studia na kierunku biotechnologia (w ofercie edukacyjnej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB). Zauważyła, że mimo iż kierunek jest stosunkowo młody, został uruchomiony zaledwie kilka lat temu, to w tym czasie bardzo się rozwinął. Jak sama mówi, stało się tak, ponieważ kadra nauczycielska uważnie słucha tego, co mówią studenci i stara się spełnić ich oczekiwania. Kierunek rozwija się prężnie, co z perspektywy absolwentki bardzo miło się ogląda – dodała Kamila. Wspomniała też w swojej wypowiedzi o szerokich perspektywach zawodowych po ukończeniu biotechnologii. Sama, spośród wielu możliwości, wybrała ścieżkę naukową na macierzystym wydziale.
Kto powinien wybrać studia na kierunku inżynieria biomedyczna? Ciekawie i w przystępny sposób odpowiedziała na to pytanie absolwentka Wydziału Mechanicznego dr Ewelina Brzozowska. Wspomniała m.in. o zainteresowaniu medycyną i predyspozycjach inżynierskich, zapale do tworzenia, zamiłowaniu do nowoczesnych technologii, które są bardzo przydatne na tym kierunku. Opowiedziała też o tym, czego możemy się nauczyć, studiując inżynierię biomedyczną. Ponadto zdradziła tajniki swojego projektu, nad którym pracowała, pisząc doktorat. Rozwinęła w nim zagadnienia z zakresu telemedycyny, które interesowały ją już podczas tworzenia pracy magisterskiej.
Natalia Waśko – studentka matematyki stosowanej na Wydziale Informatyki, z ujmującą szczerością stwierdziła, że wybrała swój kierunek z czystej pasji do matematyki, którą pokochała już w liceum. Poza tym Natalia obaliła mity odnośnie perspektyw zatrudnienia po swoich studiach. Wskazała na powszechne zastosowanie królowej nauk w życiu codziennym i w biznesie, co przekłada się na szeroką perspektywę zawodową.
Matematyka znajduje się w każdej dziedzinie naszego życia i nie skupiamy się tylko na nauce teorii. Ja wybierając swój kierunek, nie myślałam o tym, że będę kiedykolwiek uczyła w szkole. Na studiach uczymy się, gdzie można wykorzystać matematykę. Mamy wiele przedmiotów, które nie są stricte matematyczne, ale nie mogłyby istnieć bez matematyki. Uczymy się, na przykład, przedmiotów, które rozwijają umiejętności posługiwania się dużą ilością informacji, wielkimi liczbami, a jeśli chodzi o matematykę nowoczesnych technologii, to przed nami jeszcze sztuczna inteligencja i programowanie robotów – tłumaczyła uczestnikom wydarzenia online studentka matematyki stosowanej. Jak zauważyła Natalia, wybrane przez nią studia są wyjątkowe pod tym względem, że dają możliwość wyboru szeregu indywidualnych ścieżek i rozwoju w ściśle określonych dziedzinach: praca naukowa, programowanie, finanse – to tylko niektóre z nich.
Kierunki wirusoodporne
W trakcie czwartkowego wydarzenia online, poza kierunkami, o których opowiadały przedstawicielki Politechniki Białostockiej, można było poznać bliżej także inne kierunki wirusoodporne: informatykę, projektowanie molekularne i bioinformatykę, elektronikę i telekomunikację, cyberbezpieczeństwo, nanotechnologię, teleinformatykę. Część z nich pokrywa się z ofertą edukacyjną Politechniki Białostockiej.
Uczestniczki (i uczestnicy!) wydarzenia, poza prelekcjami z udziałem przedstawicielek uczelni wyższych z całej Polski, mogli też wejść do sekcji Expo, gdzie znajdowały się wirtualne stoiska niemal 20 uczelni. Na pytania kandydatów na studia na Politechnice Białostockiej odpowiadali pracownicy Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji.
Sukces akcji „Dziewczyny na politechniki”
Kampania „Dziewczyny na politechniki!” oraz „Dziewczyny do ścisłych!” Fundacji Edukacyjnej Perspektywy to pionierski, a także największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet. Od momentu rozpoczęcia akcji w 2008 roku (a pilotażowo w roku 2007) następuje systematyczny wzrost liczby studentek na uczelniach technicznych. Jak potwierdza przygotowany przez Perspektywy raport „Kobiety na politechnikach 2019” w ciągu ponad 10 lat kampanii udział dziewczyn na uczelniach technicznych wzrósł z 31% (w roku akademickim 2008/2009) do 36% (w roku akademickim 2018/2019). W tym samym czasie udział kobiet wśród doktorantów na uczelniach technicznych wzrósł prawie o 8%.
Choć kobiety stanowią 58 proc. ogólnej liczby studentów na wszystkich typach uczelni w Polsce – to na wielu kierunkach prowadzonych przez wyższe szkoły techniczne kobiet jest nadal bardzo mało, np. na studiach z elektroniki kobiety to 6,7 proc. wszystkich studentów tego kierunku, a w przypadku automatyki i robotyki – 9,1 proc., mechatroniki – 9,5 proc.
Kobiety na Politechnice Białostockiej
Ogólnopolskie statystyki znajdują potwierdzenie na Politechnice Białostockiej. W roku akademickim 2019/2020 blisko 35 proc. studentów Politechniki Białostockiej stanowiły kobiety. Już od kilku lat najmocniej sfeminizowany jest Wydział Architektury – panie to 80 proc. studentów tego wydziału. Dziewczyny chętnie wybierają też studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania – 47 proc. oraz na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku – 43 proc. Na Wydziale Informatyki oraz Mechanicznym co piąta osoba to kobieta (18 proc.). Najmniej kobiet studiuje na Wydziale Elektrycznym – 8 proc.
Od kilku lat nie zmienia się liczba pań, które studiują na Politechnice Białostockiej na studiach doktoranckich: na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku to około 60 proc., na Wydziale Elektrycznym – około 20 proc., a na Wydziale Mechanicznym – 36 proc. Na Wydziale Inżynierii Zarządzania w roku akademickim 2019/2020 wśród studentów studiów doktoranckich aż 64 proc. to kobiety. W tym zestawieniu statystykę zaniża Wydział Informatyki – tu wśród 17 studentów studiów doktoranckich jest tylko jedna pani (6 proc.).
Co istotne, od października 2019 roku wzrósł odsetek pań, które zasiadają w najwyższych władzach Politechniki Białostockiej. W gronie pięciu najbliższych współpracowników rektora prof. Lecha Dzienisa znalazły się trzy kobiety: prof. Joanna Ejdys na stanowisku prorektor ds. rozwoju, dr hab. inż. Iwona Skoczko, prof. PB na stanowisku prorektor ds. kształcenia. Za współpracę międzynarodową naszej uczelni od 2012 roku odpowiada prorektor dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.
Organizatorzy wydarzenia „Kierunki wirusoodporne – czyli co studiować, żeby mieć dobrą pracę niezależnie od kryzysów?” szacują, że obserwowało je online (na rożnych etapach transmisji) blisko 2000 maturzystów. Zapis wydarzenia można obejrzeć w formie nagrania na kanale Youtube: Kierunki Wirusoodporne – Dziewczyny na Politechniki ONLINE