Nasi naukowcy nagrodzeni podczas Gali Nauki Polskiej
27-02-2020
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek za całokształt dorobku oraz dr hab. inż. Jacek Mariusz Żmojda, prof. PB za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej zostali nagrodzeni przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Nagrody wręczono 19 lutego 2020 r. w Toruniu podczas oficjalnych obchodów Dnia Nauki Polskiej – nowego święta państwowego w Polsce.
Dzień Nauki Polskiej to wyjątkowa okazja, aby wyrazić najwyższe uznanie dla dokonań pokoleń naszych naukowców, badaczy i odkrywców – tych, którzy konsekwentnie, z niezachwianą odwagą, niestrudzoną pasją i talentem na miarę geniuszu – szukali we wszystkim prawdy. I czynili to niezależnie od osądu ogółu, ale zawsze – dla wspólnego dobra. Dla dobra ich społeczności i narodu, a zarazem dla dobra całej ludzkości – mówił podczas uroczystości wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Szef MNiSW podkreślił, że Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem wdzięczności, które polskie społeczeństwo składa całemu środowisku naukowemu i akademickiemu za jego kapitalny udział w rozwoju kraju. Bo zawsze to właśnie nauka i akademia były kołami zamachowymi naszego rozwoju cywilizacyjnego, intelektualnego i etycznego, technologicznego i gospodarczego – mówił. Zauważył też, że obchodzone 19 lutego święto powinno przypominać ludziom nauki i akademii, jak wielka spoczywa na ich barkach odpowiedzialność.
Podczas Gali Nauki Polskiej w Toruniu minister nagrodził łącznie 138 naukowców. Nagrody indywidualne (łącznie 75) i zespołowe (13) zostały przyznane w pięciu kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w zakresie działalności dydaktycznej, działalności wdrożeniowej i działalności organizacyjnej. Wyróżnieni naukowcy to reprezentanci szkół wyższych (54 nagrody), instytutów PAN (10), Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (13), członkowie Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (10) i prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
W gronie laureatów są przedstawiciele Politechniki Białostockiej.
Prof. Tadeusz Kaczorek – wybitny polski uczony o światowym autorytecie, wielokrotnie uhonorowany przez senaty uczelni wyższych, w tym Politechnikę Białostocką, najwyższą godnością akademicką, tytułem doktora honoris causa – został nagrodzony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego za całokształt dorobku. Działalność profesora Tadeusza Kaczorka dotyczy zagadnień elektrotechniki i automatyki, szczególnie w zakresie teorii sterowania oraz teorii systemów dynamicznych. Jest pionierem badań w obszarze dyskretnych układów dynamicznych o wielu zmiennych niezależnych oraz układów osobliwych, twórcą teorii singularnych układów dwuwymiarowych oraz dwuwymiarowych układów dodatnich. Poprzez swoją działalność naukową, dydaktyczną i pracę w strukturach organizacyjnych nauki polskiej, wywarł znaczący wpływ na kierunek i tempo jej rozwoju.
Dr hab. inż. Jacek Mariusz Żmojda, prof. PB jest absolwentem Wydziału Elektrycznego PB, a od 2009 roku jego pracownikiem; obecnie w Katedrze Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół wyzwań współczesnej fotoniki. Zrealizował badania, których przedmiotem były materiały fotoniczne wykazujące specyficzne właściwości luminescencyjne, które umożliwiają m.in. konstruowanie nowych źródeł promieniowania, w tym zarówno promieniowania laserowego, jak też do emisji szerokopasmowej. Takie materiały znajdują zastosowanie w zintegrowanych układach fotonicznych, czy też czujnikach optycznych. Na dorobek naukowo-badawczy dr hab. inż. Jacka Żmojdy składają się m.in. 43 współautorskie publikacje w czasopismach znajdujących się w bazie JCR oraz 3 rozdziały w monografiach naukowych. Dr hab. inż. Jacek Żmojda jest również współautorem patentu pt. Aktywny światłowód dwurdzeniowy (nr P.403822).
Otrzymane nagrody są dowodem ich znaczących, wyróżniających osiągnięć w działalności badawczej.
Serdecznie gratulujemy laureatom!
19 lutego br., w trakcie Gali, ogłoszono również laureatów nagród prezesa rady ministrów, za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową. Część oficjalną zakończył pokaz widowiska „Opera matematyczna – Paradoksalny Rozkład Sfery” w reż. Romana Kołakowskiego. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Gala Nauki Polskiej stanowiła kulminację obchodów Dnia Nauki Polskiej – nowego święta państwowego, wprowadzonego ustawą z 3 lutego 2020 r. Przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty. Trudno też przecenić dydaktyczną i formacyjną misję szkół wyższych – począwszy od ufundowanej w 1364 roku Akademii Krakowskiej – napisano w uzasadnieniu do ustawy o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika.
Notatka powstała na bazie informacji na stronie: www.gov.pl, na której można znaleźć więcej informacji nt. Gali Nauki Polskiej oraz listę laureatów Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
O nagrodach dla pracowników Wydziału Elektrycznego czytaj także na stronie we.pb.edu.pl