Aby wziąć udział w zabawie, należy zbudować urządzenie na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału. Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja do konstruowania.
Niesamowite maszyny można budować w pojedynkę lub w maksymalnie 3-osobowych drużynach, pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie konstrukcji powinno być sfilmowane, a nagranie umieszczone na portalu YouTube. Opis działania urządzenia i dokumenty zgłoszeniowe należy wysłać na adres promocja@pb.edu.pl oraz pocztą do 28 lutego 2020 r.
Wszystkie prace konkursowe oceni kilkuosobowa komisja. Maksymalnie 10 drużyn konstruktorskich zostanie zaproszonych na wielki finał, który odbędzie się 3 kwietnia na Politechnice Białostockiej. W jego trakcie będzie można na żywo obejrzeć działanie finałowych, niesamowitych maszyn i poznać zwycięzców rywalizacji.
Laureaci pierwszego miejsca otrzymają nagrodę pieniężną o wartości 5 tys. złotych oraz indywidualnie prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Politechniki Białostockiej prowadzonym na Wydziale: Architektury, Budownictwa i Nauk o Środowisku, Elektrycznym, Inżynierii Zarządzania z pominięciem konkursu świadectw. Za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca uczestnicy otrzymają odpowiednio 2 i 1,5 tys. złotych. Tysiąc złotych otrzyma szkoła ponadpodstawowa, w której uczą się zwycięzcy konkursu. Mentor zwycięskiej drużyny – nagrodę pieniężną o wartości 500 zł.
Warto dodać, że ogólnopolski konkurs „Niesamowita Maszyna” został doceniony w konkursie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” – Genius Universitatis na najbardziej kreatywną kampanię rekrutacyjną szkoły wyższej. Zajął pierwsze miejsce w kategorii „event wspierający rekrutację”.
Szczegóły na serwisie www: Niesamowita Maszyna konkurs o indeks Politechniki Białostockiej