330 studentów Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

25-11-2019

Indeksy wręczone, pierwszy wykład zaliczony – w sobotę (23 listopada) 330 uczniów rozpoczęło zajęcia na Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym. To popularna inicjatywa Politechniki Białostockiej współfinansowana przez sześć samorządów: Białystok, Siemiatycze, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Sokółkę. W tym roku do grona miast wspierających edukację najmłodszych oraz stawiających na rozwijanie zainteresowań nauką dołączył samorząd Augustowa.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy po ważna inicjatywa rozrastająca się z każdym rokiem, i liczbowo, i terytorialnie. Nasze zadanie to zaszczepić bakcyla do nauk ścisłych, byście potem przyszli na uczelnię techniczną i zdobyli atrakcyjny zawód – mówił do najmłodszych studentów Politechniki Białostockiej rektor prof. Lech Dzienis.

To świetna inicjatywa, która łączy Politechnikę Białostocką i samorządy. Mam nadzieję, że zobaczycie, jak fantastyczną uczelnią jest Politechnika Białostocka, jak fantastycznym miastem jest Białystok i tu wrócicie – mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki, mówiła: Chciałabym byście przezwyciężali to co niemożliwe, żebyście dobrze się bawili. Oprócz wiedzy i dobrej zabawy, pamiętajcie, zawierajcie przyjaźnie. Do integracji namawiał także burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz.

To elitarna grupa. W naszych miastach trzeba zasłużyć, by być studentem Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego – podkreślał zaś burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski.

Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki, podziękował nauczycielom i rodzicom, którzy zachęcali uczniów do tego udziału w zajęciach PUD.

Cieszę się, że mali mieszkańcy Augustowa będą mogli atrakcyjnie spędzić 15 sobót – powiedział burmistrz miasta nad Nettą Mirosław Karolczuk, przeglądając program spotkań Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

W ramach PUD-u uczniowie szkół podstawowych, klas IV-VI, mogą poznać wybrane zagadnienia  nauki i sztuki oraz przekonać się, że nauka może być fascynująca. Podczas inauguracji PUD wykład zatytułowany „Umiesz chodzić? Ale czy wiesz, jak to robisz?” wygłosił dr hab. inż. Szczepan Piszczatowski, prof. PB. Za tydzień zaplanowano spotkanie pod hasłem „Poszukiwacze zaginionej energii – patrząc na świat przez kamerę termowizyjną”. W grudniu: „Matematyczne rozmaitości” oraz „Bezpieczeństwo w sieci i pieniądz elektroniczny”. Natomiast w marcu – spotkanie z programowaniem i historią fotografii. W maju organizatorzy zaproszą na „tropienie informacji”. To tylko niektóre tematy zajęć. Spotkania prowadzić będą pracownicy Politechniki Białostockiej, a także przedstawiciele partnerów PUD: Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, czy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Odrębne zajęcia przygotowuje też Galeria Sleńdzińskich oraz Muzeum Wojska w Białymstoku.

Niezwykły projekt edukacyjny Politechniki Białostockiej ma już 11 lat. Do tej pory z interaktywnych wykładów i warsztatów skorzystało 1270 małych studentów. 23 listopada 2019 r. włodarze Białegostoku, Augustowa, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz i Sokółki wspólnie z prorektorem ds. studenckich dr hab. Jarosławem Perszko, prof. PB wręczyli indeksy kolejnym 330 małym żakom.