XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
06-05-2019
To największa, cykliczna impreza w Polsce północno-wschodniej popularyzująca naukę i sztukę. Za dwa tygodnie, 20 maja, rozpoczyna się Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. W ciągu 6 dni mieszkańcy Białegostoku, Łomży, Suwałk i Wilna (tam mieści się filia Uniwersytetu w Białymstoku) będą mieli do wyboru około 500 różnorodnych wydarzeń: wykładów, warsztatów, pokazów, prezentacji, koncertów, spektakli.
6 maja w Bibliotece Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Festiwal. W tym roku koordynatorem PFNiS jest Uniwersytet w Białymstoku.
Hasło tegorocznej XVII edycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki brzmi „Algorytmy rzeczywistości”. Prorektor ds. nauki Uniwersytetu w Białymstoku prof. Izabela Święcicka tłumaczyła: W matematyce, informatyce oraz urządzeniach algorytmem określamy szereg działań, które mają doprowadzić do realizacji określonego zadania. Algorytmy powszechnie kojarzą się nam z matematyką, komputerem, internetem. To dzięki nim maklerzy na Wall Street podejmują decyzje o inwestowaniu, algorytmy wspomagają też procedurę medyczną, a w internecie ułatwiają poszukiwanie utraconych znajomości… Podczas Festiwalu chcemy spojrzeć na algorytmy jeszcze szerzej: jako sposób na opisanie postępowania człowieka w otaczającym go świecie. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele naszych działań podejmowanych jest właśnie według algorytmu: jedna czynność służy kolejnej. Chcemy pokazać, że wszystko co nas otacza działa według algorytmu. Dodatkowo chcemy zasygnalizować, że algorytmy wirtualne doprowadzają do utworzenia pewnego nierealnego świata i zastanowić się, czy to jeszcze my kształtujemy algorytmy, czy może nadszedł już czas, gdy to algorytmy kształtują ludzi…
Więcej na temat algorytmów będzie można dowiedzieć się 20 maja podczas wykładu inauguracyjnego dr. Wojciecha Siwaka „Algorytmy rzeczywistości – między nauką, sztuką i technologią” (Uniwersyteckie Centrum Kultury na terenie kampusu UwB, 14:00).
Politechnika Białostocka od początku aktywnie uczestniczy w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. W tym roku nasza uczelnia przygotowała ponad 170 atrakcji, najwięcej 23 i 24 maja. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przekonać się, że nauka nie musi być nudna i trudna, że można uczyć się także poprzez zabawę. Na naszych wykładach i w politechnicznych laboratoriach będzie można m.in. poznać inteligentne miasta, odnawialne źródła energii, „serce i rozum robota”. A podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim w Białymstoku utalentowany młody wynalazca Petros Psyllos odpowie na pytanie: Czy sztuczna inteligencja jest lepsza niż naturalna głupota?
Będziemy łączyć technikę, sztukę i sport. Przygotowaliśmy prezentację bolidów wyścigowych, pokaz „tańczących szkieletów” oraz Klubu Judo Politechniki Białostockiej – zapowiadał podczas konferencji prasowej dr inż. Jacek Kusznier, koordynator uczelniany Festiwalu.
Zapraszamy do rejestracji na wydarzenia festiwalowe: podlaskifestiwal.pl
XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w liczbach:
6 festiwalowych dni
20.05 – uroczyste otwarcie, Festiwal na Uniwersytecie w Białymstoku
21.05 – Festiwal w Łomży (Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości)
22.05 – Festiwal w Suwałkach (Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód)
23-24 – Festiwal na wszystkich uczelniach, także na Politechnice Białostockiej
25.05 – Rodziny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku (10:00 – 15:00)
Ponad 500 atrakcji – warsztatów, prezentacji, wykładów, konferencji naukowych, dyskusji, doświadczeń, przedstawień, konkursów, wystaw, występów i koncertów muzycznych, spektakli teatralnych, imprez plenerowych, zajęć terenowych, gier i zabaw edukacyjnych, badań i pokazów medycznych, zwiedzanie laboratoriów czy bibliotek.
5 lokalizacji (Białystok, Łomża, Suwałki, Wilno, Kleosin)
15 organizatorów:
– Uniwersytet w Białymstoku – koordynator główny
– Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
– Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku
– Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku
– Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
– Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach
– Politechnika Białostocka
– Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
– Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku
– Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku
– Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku
– Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku
– Białostocki Park Naukowo-Technologiczny
– Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach
– Stadion Miejski w Białymstoku
3 samorządy partnerskie: Białystok, Łomża, Suwałki
Patronat honorowy: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Białegostoku, Prezydent Miasta Łomży i Prezydent Miasta Suwałk.
Patroni medialni: TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Gazeta Wyborcza Białystok, Radio Akadera, PlatonTV oraz portale: BiałystokOnline, 4Łomża, Niebywałe Suwałki.
Więcej: pb.edu.pl/rodo