Wręczenie certyfikatów „Partner Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym”
26-04-2019Przedstawiciele 19 przedsiębiorstw odebrali tytuł i certyfikaty „Partnera Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym”. To specjalne wyróżnienie otrzymały firmy, które w minionym roku akademickim przekazywały studentom Wydziału Elektrycznego aktualną i nowoczesną wiedzę, a także umożliwiły zdobycie pożądanych przez pracodawców umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych. Wręczenie certyfikatów odbyło się w czwartek, 25 kwietnia 2019 r.
Nagrodziliśmy przedsiębiorstwa, które współpracują z nami od dość dawna, ale w roku akademickim 2018/2019 szczególnie wyróżniły się działalnością w strefie kształcenia praktycznego naszych studentów. Chodzi tu o zorganizowanie w tych firmach praktyk zawodowych, staży przemysłowych, kształcenia na studiach dualnych czy też udział ich pracowników w wykładach otwartych, seminariach, wizytach studyjnych. Każda z tych firm ma na tym polu swoje osiągnięcia zasługujące na przyznanie certyfikatu, który wyróżni je na tle innych przedsiębiorstw branżowych. Partnerzy kształcenia praktycznego przyczyniają się bowiem do tego, że wypuszczamy na rynek pracy jeszcze lepszego inżyniera – wyjaśniał dr inż. Wojciech Trzasko, Prodziekan do spraw Rozwoju i Współpracy Wydziału Elektrycznego PB.
Program „Partner Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym” powstał z inicjatywy Wydziału Elektrycznego oraz działającej przy nim Rady Przemysłowo-Programowej. Jego celem jest promowanie firm, które oferują dobre warunki do rozwoju kompetencji zawodowych studentów i absolwentów Politechniki Białostockiej. Dzięki takiej współpracy Wydział Elektryczny zorganizował już dwie edycje rozszerzonych, blisko 4-miesięcznych programów stażowych, a także – jako jedyny w regionie – zainicjował studia dualne na kierunku elektrotechnika (link ). W pierwszej edycji programu certyfikaty odebrało 19 przedsiębiorstw związanych głównie z branżą elektrotechniczną, elektroniczną, elektromechaniczną.
Prorektor ds. Rozwoju PB dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. PB wyraził nadzieję, że w kolejnych latach tytuł „Partnera PB w kształceniu praktycznym” będą nadawały również pozostałe wydziały uczelni. Cieszę się, że postulat zaangażowania przedsiębiorstw branżowych do procesu edukacji studentów w przypadku Wydziału Elektrycznego zakończył się takim sukcesem. To wielkie osiągnięcie obu stron – biznes i uczelnia stworzyły tu duet, który na równo dzieli się odpowiedzialnością za edukację młodych inżynierów. Dziękuję za ten wysiłek i życzę podobnych partnerów wszystkim wydziałom Politechniki Białostockiej – mówił prof. Kaczyński podczas czwartkowej uroczystości.
Dziekan Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB podkreślał: To jest powinność uczelni technicznej – kształcenie inżyniera, który nie tylko opanował najnowszą wiedzę z zakresu swojej dziedziny, ale też jest przygotowany do tego, żeby za chwilę wejść do przedsiębiorstwa, zarządzać ludźmi zgodnie z jego organizacją, być zaznajomionym z technologią zakładu pracy, znać produkty, możliwości sprzedaży i najnowsze trendy branży. W związku z tym zwróciliśmy o wiele większą uwagę na rozwijanie związków z przedsiębiorcami. Nadanie certyfikatów to kolejny etap budowania pozytywnych relacji pomiędzy uczelnią a otoczeniem biznesowym. Na szczęście napotkaliśmy na bardzo dobrą atmosferę z drugiej strony. Być może jest to zasługa obecnego rynku pracy, który należy do pracownika, że przedsiębiorstwa także zauważyły korzyść we współpracy z uczelnią. Wspierając nas w wykształceniu studenta firmy tracą mniej czasu i pieniędzy na to, żeby douczyć młodego człowieka na swoim gruncie.
Michał Szumski, członek Zarządu Plum sp. z o.o., odbierając certyfikat „Partnera Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym” mówił: Od lat przyjmujemy studentów Politechniki na praktyki i staże – w tym roku jest to już 12 osób. Studenci pracują jako elektronicy, programiści i technolodzy w niemal wszystkich działach naszej firmy: od kontroli jakości, po dział rozwoju i produkcji. Uczą się tego, co wykracza poza program studiów, np. programowania zwinnego, tworzenia oprogramowania, testowania czy pracy w grupie. To młodzi ludzie, pozbawieni nawyków i przyzwyczajeń z wcześniejszych lat pracy, których z łatwością można wdrożyć do stylu pracy opartego na światowych standardach.
Maciej Dubicki, przedstawiciel firmy AC S.A. podkreślał: Korzyści ze współpracy z uczelnią są bilateralne. My widzimy tu przede wszystkim ogromną szansę na uformowanie absolwenta na swój wymiar. Przypominanie o tym, że rynek pracy się zmienił jest obecnie truizmem. Dlatego zarówno studia dualne, w które nasza firma włączyła się bardzo aktywnie czy też staże, na które przyjmujemy studentów z Politechniki Białostockiej to konkretne rozwiązania, które dostarczą nam kompetentnych pracowników.
Certyfikaty „Partnera Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym” otrzymały firmy:
AC S.A.
APP-System Piotr Romaniuk i Spółka sp.j.
APS Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A.
BIT S.A.
Centrum Informatyki ZETO S.A.
PPH Ekto Sp. z o.o.
ELAM Dariusz Jarmoc i Wspólnicy sp.j.
Electrum Sp. z o.o.
Elektrometal Energetyka S.A.
ELEM Bursiewicz, Chmielewski sp.j.
ENEA Ciepło Sp. z o.o.
ENEA Ciepło Serwis Sp. z o.o.
Flextronics International Poland Sp. z o.o.
PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok
Plum Sp. z o.o.
Promotech Sp. z o.o.
P.U.H. EL-GRYC s.c. Stanisław Gryc, Paweł Gryc
SMP Poland Sp. z o.o.
WIMNET Projekty Elektryczne – Mariusz Kłokowski
Więcej o firmach z certyfikatem „Partner Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym” oraz ich aktualnej ofercie skierowanej do studentów Politechniki Białostockiej na stronie Wydziału Elektrycznego PB
Więcej: pb.edu.pl/rodo