Rozpoczyna się rekrutacja na Podlaski Uniwersytet Dziecięcy
02-10-2018We wtorek 16 października rozpocznie się rekrutacja młodych studentów do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Dzięki wsparciu finansowemu pięciu samorządów w zajęciach na Politechnice Białostockiej uczestniczyć będą dzieci z Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Sokółki. 2 października przedstawiciele gmin podpisali z Uczelnią umowy o współpracy i współfinansowaniu spotkań w roku akademickim 2018/2019.
Cieszę się, że już pięć samorządów włączyło się w naszą akcję – mówił prof. Lech Dzienis, Rektor Politechniki Białostockiej W tym roku mamy jubileuszową, dziesiątą edycję wcześniej Białostockiego, obecnie Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Okazuje się, że ten pomysł, który na początku wprowadzaliśmy dość nieśmiało, okazał się szalenie trafiony i pokazuje, jak wielki jest wśród najmłodszych głód wiedzy dotyczący problemów technicznych. Technika otacza nas zewsząd, a ci młodzi ludzie czują, że poznając ją będą się na Politechnice dobrze bawić. I to jest podstawowa gwarancja sukcesu tego projektu – podkreślał prof. Lech Dzienis.
W roku akademickim 2018/2019 na Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym kształcić się będzie 300 studentów: grupy po 50 dzieci z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz oraz 100 dzieci z Sokółki. Każdy młody słuchacz weźmie udział w dziesięciu w 15 zróżnicowanych tematycznie zajęciach.
Osoby zainteresowane zapisaniem dzieci do poszczególnych uniwersytetów powinny odwiedzić stronę www.pud.pb.edu.pl i zapoznać się z regulaminem oraz planem tegorocznej edycji PUD. W przypadku Sokólskiego Uniwersytetu Dziecięcego rekrutacja odbędzie się na poziomie szkół podstawowych w gminie.
Na naszych zajęciach uczniowie szkół podstawowych (klas IV-VI) uczą się np. podstaw programowania, robotyki, konstruowania, projektowania przestrzeni miejskiej, poznają tajniki dziennikarstwa radiowego. Dowiadują się, jak inżynierowie pomagają osobom niepełnosprawnym i tego, że matematyka jest wszędzie i warto ją polubić. Poznają uczelnię wyższą. Zbierają zaliczenia w indeksach i przekonują się, że nauka może być pasjonująca i z pewnością nie jest nudna. Program uzupełniają zajęcia organizowane przez partnerów projektu: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku, Galerię Arsenał, Narodowy Bank Polski – Oddział Okręgowy w Białymstoku, Urząd Komunikacji Elektronicznej – Delegatura w Białymstoku, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.
W ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego funkcjonuje obecnie pięć inicjatyw, wspieranych przez samorządy. Politechnika Białostocka – Białostocki Uniwersytet Dziecięcy ma najdłuższą tradycję. Od momentu zainaugurowania działalności w 2008 roku wychował już prawie 700 absolwentów. Elektroniczne zapisy do PB BUD trwają zaledwie kilka minut. Cztery lata temu do projektu dołączyły Siemiatycze. Politechnika Białostocka – Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy ukończyło już 130 słuchaczy. Od roku akademickiego 2016/2017 funkcjonują także Politechnika Białostocka – Bielski Uniwersytet Dziecięcy oraz Politechnika Białostocka – Hajnowski Uniwersytet Dziecięcy. Od tego czasu w zajęciach na Politechnice Białostockiej wzięło udział 75 młodych bielszczan oraz 75 hajnowian. Od roku akademickiego 2018/2019 zostaje uruchomiony projekt Politechnika Białostocka – Sokólski Uniwersytet Dziecięcy, który będzie miał 100 słuchaczy.
We wtorkowym spotkaniu na Politechnice Białostockiej wzięli udział: Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, Prorektor ds. Studenckich PB dr hab. Jarosław Perszko, prof. PB, sekretarz Miasta Krzysztof Marek Karpieszuk – przedstawiciel Prezydenta Białegostoku, inspektor Urzędu Miasta Bielsk Podlaski Urszula Wiesiołowska, burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak, zastępca burmistrza Miasta Siemiatycze Henryk Tomasz Czmut oraz burmistrz Miasta Sokółka Ewa Kulikowska. Spotkanie poprowadziła rzecznik prasowa Politechniki Białostockiej Dorota Sawicka.
Więcej: pb.edu.pl/rodo