Dr hab. inż. arch. Tomasz Marek Kukawski, prof. PB odznaczony. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
26-05-2025
W uzasadnieniu wniosku czytamy:
Prof. Tomasz Kukawski należy do grona wybitnych, rozpoznawalnych twórców. Jest artystą o imponującym dorobku, który zapisał się w Polsce, Europie i świecie jako orędownik tradycyjnych technik graficznych, zdobywając nagrody na najważniejszych konkursach w tej dziedzinie sztuki.
Na najwyższe uznanie zasługuje również …. aktywność prof. Tomasza Kukawskiego jako organizatora projektów artystycznych, służących ukazywaniu różnorodności współczesnej grafiki polskiej i europejskiej oraz współpracy środowiska grafików polskich uczelni artystycznych, a także zaangażowanie w stowarzyszeniach upowszechniających działania w zakresie grafiki artystycznej. O wysokiej pozycji Kandydata w środowisku twórców świadczy jego udział w jury krajowych i międzynarodowych konkursów graficznych, projektowych i architektonicznych.
Prof. Tomasz Marek Kukawski jest ponadto niezwykle zaangażowanym, kompetentnym i kreatywnym nauczycielem, dzielącym się ze studentami wiedzą i doświadczeniem, w tym także jako promotor prac dyplomowych na kierunku grafika oraz opiekun koła naukowego Warsztat, które szczyci się licznymi sukcesami w postaci wystaw oraz nagród i wyróżnień w konkursach.
Dr hab. inż. arch. Tomasz Marek Kukawski, prof. PB
Dr hab. inż. arch. Tomasz Marek Kukawski, prof. PB ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej w 1987 r. jako najlepszy absolwent Politechniki Białostockiej, następnie podjął studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.
W 1991 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Romana Artymowskiego, aneksy dyplomowe: z malarstwa w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego oraz z rysunku w pracowni doc. Zofii Glazer.
Od 38 lat profesjonalnie zajmuje się architekturą, projektowaniem wnętrz i mebli, projektowaniem graficznym, malarstwem, rysunkiem, a zwłaszcza grafiką warsztatową.
Pracę naukowo-dydaktyczną realizuje od 1988 roku, stopień doktora uzyskał w 1997 roku, doktora habilitowanego w 2002 r. Od roku 2003 zajmuje stanowisko profesora uczelni w Katedrze Grafiki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej (od lat kilkunastu prowadzi tam Pracownię Grafiki Artystycznej).
Dr hab. inż. arch. Tomasz Marek Kukawski, prof. PB w latach 1990-2025 brał udział w ponad 370 wystawach i konkursach graficznych w kraju i zagranicą.
Za swoje prace otrzymał 17 nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych (Armenia, Bułgaria, Hiszpania, Korea, Łotwa, Macedonia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia) oraz 3 nagrody w konkursach ogólnopolskich. Jest współzałożycielem i członkiem powstałego w 1998 roku „Kwartetu Graficznego P·A·K·T” (wspólnie z Agnieszką Cieślińską, Piotrem Żaczkiem i Krzysztofem Róziewiczem). Dotąd odbyło się 7 wystaw grupy w centrach sztuki i galeriach w Polsce.
Jest ponadto współtwórcą i organizatorem (wspólnie z Andrzejem Dworakowskim) projektu „Graficzny Białystok” – sześć edycji (26 kuratorowanych wystaw, ok. 1400 eksponowanych prac) w latach: 2007, 2008, 2009, 2011, 2012 i 2013. Funkcję kuratora pełnił także w kilkudziesięciu innych wystawach, m.in.: polskiej ekspozycji narodowej na The Ulsan International Woodcut Print Biennale Korea 2019.
Dr hab. inż. arch. Tomasz Marek Kukawski, prof. PB jest także jurorem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów graficznych, projektowych i architektonicznych.
W dorobku artystycznym dr. hab. Tomasz Kukawskiego znajdują się również projekty kilkudziesięciu plakatów (głównie wystawienniczych) oraz graficznych opracowań wydarzeń kulturalnych (np. XXVI Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, 2011), czy całościowych identyfikacji firm (np. Serwistal, Ełk).
Od 1991 roku realizuje równocześnie działalność w duecie projektowym wspólnie z mgr inż. arch. Tomaszem Rogalą w TT&B Studio Architektury i Grafiki w Białymstoku. Wynikiem tej aktywności jest ponad sto realizacji architektonicznych, poczynając od skali urbanistycznej (np. Koprzywnica), poprzez budynki użyteczności publicznej i przemysłowe, budynki wielorodzinne i jednorodzinne, wnętrza (głównie Białystok, Warszawa i okolice), aż po projekty i realizacje autorskich mebli.
Prace prof. Tomasza Kukawskiego znajdują się w licznych kolekcjach i muzeach w kraju i zagranicą oraz w zbiorach prywatnych.
opr. (jd)