Pierwsze mikropoświadczenia w Politechnice Białostockiej. Krok w stronę edukacji przyszłości

Pierwsze mikropoświadczenia w Politechnice Białostockiej. Krok w stronę edukacji przyszłości
Politechnika Białostocka wydała pierwsze w swojej historii mikropoświadczenia. To odpowiedź na wyzwania współczesnej edukacji. Mikropoświadczenia są narzędziem, które w znaczący sposób uelastycznia proces kształcenia, wpisuje się w ideę LLL (Lifelong Learning) oraz odpowiada na potrzeby rynku pracy. W pilotażowym programie mikropoświadczeń w Politechnice Białostockiej wzięli udział studenci z siedmiu krajów.
 

Mikropoświadczenia to dokumenty potwierdzające ukończenie krótkich form edukacyjnych. Mogą dotyczyć np. praktycznych umiejętności potrzebnych na rynku pracy, najczęściej w wąskim, specjalistycznym zakresie.

Mikropoświadczenia działają jak skaner kompetencji. Potwierdzają, że osoba ucząca się zdobyła konkretną wiedzę, umiejętności i kompetencje, które odpowiadają zarówno na jej potrzeby, jak i na potrzeby rynku pracy. Na przykład pracodawcy mówią jasno: „Ta osoba potrafi zaprojektować i zaprogramować konkretny system”.

Politechnika Białostocka, we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy, właśnie przetarła szlak dla mikropoświadczeń – nowego sposobu myślenia o karierze w XXI wieku.

Kurs z udziałem studentów z całego świata

Pierwszym programem w Politechnice Białostockiej, który przetestował nową formułę, był kurs projektowania inteligentnych domów („Smart Home design and configuration in Grenton system”). W dniach 9-11 marca 2026 r. w pracowniach Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej spotkało się 34 uczestników z Meksyku, Słowacji, Turcji, Litwy, Polski, a także Uniwersytetu w Ruse w Bułgarii oraz Uniwersytetu w Banja Luka z Bośni i Hercegowiny – uczelni partnerskich, które wraz z Politechniką Białostocką współtworzą Uniwersytet Europejski Across.

– Zaproponowaliśmy intensywne, 32-godzinne szkolenie łączące przygotowanie teoretyczne online ze stacjonarnymi warsztatami praktycznymi w naszych nowoczesnych laboratoriach – wyjaśnia dr inż. Rafał Grądzki z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, pomysłodawca kursu. – Odzew był błyskawiczny. W rekrutacji uczestników wykorzystaliśmy nasze świetne kontakty z uczelniami partnerskimi z całego świata oraz relacje w ramach Uniwersytetu Europejskiego Across. Do prawdziwie międzynarodowej grupy roboczej dołączyli dwaj studenci z kierunku mechatronika na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Edukacja skrojona pod rynek

Wybór tematyki nie był przypadkowy. Branża Smart Home to jeden z najszybciej rosnących sektorów gospodarki – szacuje się, że do 2028 roku co trzeci dom w Polsce będzie „inteligentny”. Absolwenci kursu nie tylko zdali egzamin, ale wyszli z uczelni z gotowymi uprawnieniami do pracy jako:

  • instalatorzy systemów automatyki,
  • integratorzy rozwiązań IoT (Internetu Rzeczy),
  • specjaliści ds. zarządzania energią.

Co istotne, uczelniane mikropoświadczenie idzie w parze z certyfikatem biznesowym firmy Grenton- polskim producentem zaawansowanych systemów inteligentnego domu.

Szkolenie odbyło się nowoczesnej pracowni SmartHome (na specjalnych stanowiskach dydaktycznych opracowanych wspólnie z firmą Grenton), znajdującej się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Dzięki czemu uczestnicy kursu mogli w praktyczny sposób zrealizować zadania dotyczące automatyki budynkowej i uzyskać certyfikat ukończenia szkolenia.

Cyfrowa „odznaka” atutem w CV

Wprowadzenie systemu mikropoświadczeń przez Politechnikę Białostocką to sygnał dla pracodawców: uczelnia staje się hubem kompetencji, dynamicznie reagującym na zmiany rynku.

Najważniejsze korzyści z udziału Politechniki Białostockiej w pilotażowym programie mikropoświadczeń to:

  • rozszerzenie i uelastycznienie oferty edukacyjnej: uczelnia może oferować krótsze formy kształcenia – mikroprogramy lub moduły – które kończą się uzyskaniem uznawanego cyfrowo poświadczenia,
  • lepsze dopasowanie do potrzeb rynku pracy: mikropoświadczenia pozwalają projektować programy skoncentrowane na konkretnych kompetencjach poszukiwanych przez pracodawców,
  • zwiększenie atrakcyjności uczelni dla nowych grup odbiorców: oferta mikropoświadczeń może być skierowana nie tylko do studentów, lecz także do absolwentów, osób pracujących czy osób chcących zmienić kwalifikacje,
  • rozwój współpracy z otoczeniem gospodarczym: proces projektowania mikropoświadczeń może odbywać się we współpracy z przedsiębiorstwami, instytucjami szkoleniowymi czy organizacjami branżowymi,
  • wsparcie transformacji cyfrowej uczelni.

Cyfrowe mikropoświadczenia wydawane przez Politechnikę Białostocką są przechowywane na platformie Odznaka+, umożliwiającej wydawanie, gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie odznak cyfrowych w standardzie Open Badges oraz równoważnych im certyfikatów PDF. Cyfrową odznakę łatwo udostępnić jednym kliknięciem na LinkedIn czy w cyfrowym CV.

W Politechnice Białostockiej proces koordynowania i organizacji wydawania mikropoświadczeń realizuje Sekcja ds. Organizacji Kształcenia, zapewniając spójność standardów oraz jakość wdrażanych rozwiązań.

Więcej informacji o mikropoświadczeniach w Politechnice Białostockiej znajdziesz na stronie: PB mikroposwiadczenia

 

oprac. Monika Rokicka

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z kursu „Smart Home design and configuration in Grenton system” na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej

 

 

Udział części studentów i nauczycieli w intensywnym kursie BIP „Modern Solutions in Technical Systems: Smart Home Systems and FluidSim Pneumatic System Design” na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej dofinansowano z projektu: Erasmus+ 2024-1-PL01-KA131-HED-000199259 i 2025-1-PL01-KA131-HED-000316864