Politechnika Białostocka w akcji „Studiuj w Białymstoku. Studiuj w Podlaskiem”
02-09-2025
Trzy największe uczelnie w Podlaskiem – Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku połączyły siły, by wspólnymi działaniami przedstawić Białystok jako przyjazne miasto akademickie. Chcą przekonać, że warto studiować w Podlaskiem. Uczelnie wspierają Miasto Białystok i Województwo Podlaskie.
Nowe wspólne stoisko promujące akcję „Studiuj w Białymstoku, Studiuj w Podlaskiem”, a do tego nowoczesny autobus PKS Nova oklejony uśmiechniętymi wizerunkami studentów będą nowymi wizytówkami trzech uczelni w Polsce i w regionie. Każda ma do zaoferowania inną, wartościową wiedzę.
– Akcja polega na wspólnym bardzo bliskim działaniu trzech uczelni – Politechniki Białostockiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersytetu w Białymstoku wraz z Prezydentem Miasta Białegostoku i Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Dzięki temu mamy duży zasięg. Możemy realizować wiele wspólnych akcji, możemy dotrzeć do wielu miejsc. Możemy oferować kompleksowo to, co daje Białystok, to co daje Podlaskie, a przede wszystkim jakie możliwości stwarza studiowanie w naszym mieście.
Władze województwa podlaskiego zgodnie podkreślają wyjątkowość akcji.
– To jest nasza wspólna odpowiedź na to, aby jak najwięcej mieszkańców naszego województwa wybierało jako miejsce do studiowania województwo podlaskie, w tym także jego stolicę – mówi Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Chcemy wspólnie zachęcać kandydatów na studia z innych regionów naszego kraju, aby wybierali województwo podlaskie i Białystok jako miejsce, gdzie są wspaniałe uczelnie medyczne, humanistyczne i techniczne. Ten autobus jest pewnym symbolem tego współdziałania. Będą to zarówno akcje internetowe, spotkania, ale także autobus będzie jeździł zarówno po naszym regionie, ale także po całej Polsce, aby zachęcać kandydatów z innych miast do wybierania uczelni w Białymstoku. Dziękuję również studentom, którzy się w tą akcję włączyli, bo bez nich ta akcja nie mogłaby się odbyć.
Miasto Białystok od lat wspiera Politechnikę Białostocką wraz z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku i Uniwersytetem w Białymstoku we wspólnych wyjazdach promocyjnych w inne rejony Polski.
– Razem możemy więcej – podkreśla dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB, Prezydent Miasta Białegostoku. – To kompleks działań pokazujący troskę władz miasta o studentów, ale z drugiej strony o to, żeby następne nabory były jak najlepsze mimo nadchodzącego niżu demograficznego.
Sami studenci są przekonani, że nie zamieniliby studiów w Białymstoku na żadne inne miasto.
– Jako studentka Politechniki Białostocki chciałabym powiedzieć, że uczelnia daje nam niesamowite możliwości rozwoju poprzez nowoczesne laboratoria, praktyki, różne ciekawe projekty, w których możemy uczestniczyć i zdobywać doświadczenie już w trakcie trwania naszych studiów – mówi Julia Pożarska, studentka budownictwa w Politechnice Białostockiej. – Sam kampus jest też ogromnym atutem, ponieważ jest położony blisko centrum. Jednak wszystko, czego potrzebuje student znajduje się już właśnie na kampusie. Wydziały, akademiki, biblioteka. Dlatego uważam, że jest to super miejsce, bardzo wygodne, ale jednocześnie też daje poczucie, że studenci tworzą tutaj jedną zgraną społeczność, co jest bardzo ważne w środowisku studenckim. Sam Białystok jest świetnym miastem do życia dla studentów. Jest bardzo zielono, bezpiecznie i spokojnie, a jednocześnie są znacznie niższe koszty życia w porównaniu do innych miast w Polsce, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać balans pomiędzy życiem studenckim a nauką. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich do studiowania w Białymstoku. ponieważ uważam, że to jest świetne miejsce do połączenia solidnej edukacji, dobrej atmosfery i świetnej jakości życia.
Politechnika Białostocka to siedem tysięcy studentów studiujących na 6 wydziałach uczelni.
– W Politechnice Białostockiej stawiamy przede wszystkim na aspekty praktyczne studiowania – mówi prof. Kosior-Kazberuk. – To znaczy, że kierunki studiów tworzymy po bardzo wnikliwych analizach z biznesem, po analizach efektów studiów dualnych czy po licznych spotkaniach z przedstawicielami przedsiębiorstw lokalnych i ogólnopolskich. To pozwala nam zapewnić naszym studentom bardzo atrakcyjne wykształcenie, które doskonale odpowiada potrzebom rynku pracy. Nie tylko nasi absolwenci, ale już studenci często znajdują zatrudnienie dzięki temu, że są doskonałymi programistami, biotechnologami, robotykami, inżynierami budownictwa czy architektami. A elastyczny rozkład zajęć pozwala łączyć pracę zawodową ze studiami. Ponadto uzyskanie dyplomu inżyniera, a potem magistra otwiera drzwi do uzyskiwania uprawnień branżowych, które są niezbędne, żeby awansować i pełnić funkcje kierownicze. Studenci spotykają pracodawców w ramach wizyt studyjnych, targów pracy, najróżniejszych staży, czy studiów dualnych.
Studia w Politechnice Białostockiej to też studia europejskie. Politechnika Białostocka wraz z ośmioma uczelniami z całej Europy tworzy Uniwersytet Europejski Across. To w pierwszej kolejności możliwości wspólnej pracy badawczej dla naukowców. To kreowanie nowej wiedzy, innowacji w środowisku międzynarodowym, ale także możliwość dla studentów spędzenia jednego roku pierwszego lub drugiego stopnia studiów w uczelni zagranicznej bądź też jednego semestru albo choćby uczestniczenie w szkole letniej. Nasi studenci mogą studiować aż w 347 uczelniach zagranicznych – nie tylko w Europie, z którymi mamy podpisane umowy w ramach program Erasmus+. Siedem kierunków studiów ma też europejski certyfikat jakości kształcenia EUR-ACE® Label, który jest rozpoznawalny przez pracodawców na arenie międzynarodowej.
Warto też pomyśleć o tym, że studia to jest najlepszy czas życiu i warto spędzić ten czas w fajnym miejscu. Na kampusie mamy też największy w regionie kompleks boisk i kortów na świeżym powietrzu, to tam odbywają się bardzo duże imprezy takie jak Juwenalia czy planowany już za kilka dni festiwal Dla Ciebie. Chcemy, żeby studenci czuli się u nas dobrze i komfortowo. Cała uczelnia jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, oferujemy wsparcie psychologiczne, a dla studentów pierwszego roku bezpłatne zajęcia wyrównawcze.
To Dział Promocji Politechniki Białostockiej w konsultacji z obydwoma uniwersytetami. Miasta Białystok i Województwa Podlaskiego przygotował projekt wspólnego stoiska trzech uczelni, sesje zdjęciowe studentom oraz grafiki na autobusie.
– Warto zwiedzać różne miasta za granicą, ale decyzję o studiowaniu trzeba podejmować bardzo mądrze, z rozsądkiem – podpowiada prof. Marcin Moniuszko, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Naprawdę nie trzeba wyjeżdżać daleko, by wybrać najlepsze możliwe uczelnie w swoich dziedzinach. Chcemy również rozwiać pewien mit, że chcąc poczuć smak przygody czy spotkań z za granicą, z wyjazdami trzeba koniecznie wyjeżdżać. Chcemy byście państwo rzeczywiście wiedzieli, że czasami wszystko to, co najlepsze paradoksalnie dla niektórych jest naprawdę tuż za rogiem.
Już 4 i 5 września uczelnie będą się promowały na Salonie Maturzystów Perspektywy 2025 w Gdańsku. Będą także m. in. w Łodzi, Warszawie i Katowicach.
– To nie jest tylko program kierowany do mieszkańców Białegostoku czy województwa podlaskiego – podkreśla także prof. Mariusz Popławski, Rektor Uniwersytetu w Białymstoku. – Ten piękny autokar będzie jeździł po całej Polsce. Mam nadzieję, że zawita do Wilna. Uniwersytet w Białymstoku to jedyna polska uczelnia, która ma filę za granicą. Kształcimy tam Polaków i mam nadzieję, że zawiezie tam osoby, które zaprezentują naszą bogatą ofertę edukacyjną.
Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Białegostoku podziękował całemu zespołowi roboczemu za stworzenie skutecznych materiałów promocyjnych (stoisko, autobus) i wspólną pracę nad linią autobusową. Zaprosił także i wręczył zaproszenia studentom biorącym udział w kampanii promocyjnej akcji zaproszenia na organizowany na kampusie Politechniki Białostockiej festiwal Dla Ciebie. 12 i 13 września w Białymstoku wystąpią m. in. Mrozu, Bambi czy Żabson.
Nowa linia autobusowa, prawdopodobnie o numerze 33, będzie łączyła uczelniane kampusy z centrum miasta i dworcem PKP. Jednocześnie w samym Białymstoku część przystanków Białostockiej Komunikacji Miejskiej znajdujących się w pobliżu poszczególnych uczelni zamieni się w „Przystanki z nauką”. Otrzymają nowe nazwy ściślej związane z uczelniami, a uczelnie miejsce w wiatach na ekspozycję swojej oferty.
– Razem jesteśmy silniejsi, nie stanowimy żadnej konkurencji, tylko działając wspólnie dążymy do tego, aby największa liczba Polek i Polaków studiowała w stolicy naszego regionu, w najpiękniejszym mieście do studiowania i życia w województwie podlaskim – przekonuje dr Jacek Brzozowski, Wojewoda Podlaski. – Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu w Białymstoku i Politechniki Białostockiej nie trzeba nikomu przedstawiać ani reklamować. To są już marki same w sobie. Uniwersytet Medyczny jest w 10% najlepszych uczelni medycznych na świecie. Politechnika Białostocka – z nią można sięgać gwiazd, projektować łaziki i robić inne fantastyczne rzeczy. Uniwersytet w Białymstoku z nową ofertą edukacyjną. Studiujmy w Białymstoku, przyjeżdżajmy do województwa podlaskiego, bo to jest kapitalne miejsce. do studiowania, ale także do życia.
Jesienią działy promocji trzech uczelni chcą odwiedzić z ofertą edukacyjną Giżycko, Olecko, Suwałki czy Ostrów Mazowiecką.
W planach jest także intensywny wspólny udział między innymi podczas objazdowej akcji „Uczelnie w powiecie” na początku 2026 roku.
(jd)