Dlatego warto wybrać Politechnikę Białostocką? Uczelnia oferuje 32 kierunki studiów I stopnia w roku akademickim 2025/2026
24-07-2025
32 KIERUNKI STUDIÓW I STOPNIA
Politechnika Białostocka proponuje do wyboru 32 kierunki studiów I stopnia, w tym 5 nowych na rok akademicki 2025/2026.
Największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce kształci na 6. wydziałach uczelni:
- Wydział Architektury
- Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku
- Wydział Elektryczny
- Wydział Informatyki
- Wydział Inżynierii Zarządzania
- Wydział Mechaniczny
Kierunki studiów w Politechnice Białostockiej odpowiadają potrzebom przemysłu XXI wieku.
Sprawdź kierunki studiów – wejdź na stronę
Poznaj uczelnię – obejrzyj wideo!
Od października 2025 r. uczelnia uruchamia 5 nowych kierunków studiów, które stawiają na poszukiwane na rynku pracy specjalności, kompetencje cyfrowe i umiejętności praktyczne.
Studenci mogą liczyć m.in. na:
- certyfikowane kursy
- wakacyjne staże przemysłowe
- wizyty studyjne w przedsiębiorstwach
- praktyczne warsztaty i seminaria
- programy tutorskie
- zajęcia masterclass
- spotkania networkingowe
- zajęcia wyrównawcze
- spotkania z pracodawcami
- działania adaptacyjne i integracyjne
- wsparcie psychologiczne
Nowe kierunki studiów na rok akademicki 2025/2026:
- agroekobiznes na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku
- elektromobilność na Wydziale Elektrycznym
- data science na Wydziale Informatyki
- transport na Wydziale Mechanicznym
- zarządzanie projektami – profil praktyczny na Wydziale Inżynierii Zarządzania
Kierunek zarządzanie projektami oraz agroekobiznes mają w programie studiów 6-miesięczne praktyki zawodowe. Zajęcia na kierunkach transport oraz agroekobiznes wyróżnia interdyscyplinarny charakter, studia będą prowadzone przez specjalistów z kilku wydziałów.
Politechnika Białostocka zachęca do wyboru studiów w uczelni pod hasłem: Bądź Politechniczny! Poli znaczy wielość, mnogość. Technika to nauki techniczne i inżynieria. Razem tworzą Politechnikę. Miejsce idealne do studiowania, ponieważ zapewnia atrakcyjny zawód i nieograniczone możliwości na przyszłość.
Dlaczego warto wybrać Politechnikę Białostocką?
- Studia to przede wszystkim tytuł inżyniera, który jest niczym autostrada do sukcesu, prowadząca w wielu kierunkach rozwoju. Dyplom inżyniera można uzyskać już po 3,5 latach studiów I stopnia.
- Stawiamy na praktykę. Studenci nabywają wiedzę i kompetencje przyszłości, które są dostosowane do aktualnych potrzeb przedsiębiorców.
- Firmy współtworzą w Politechnice Białostockiej program studiów. Przy wydziałach uczelni działają Rady Przedsiębiorców, które pozwalają reagować na zmieniające się trendy na rynku pracy, a przedsiębiorcy prowadzą ze studentami zajęcia praktyczne.
- Zajęcia na studiach dualnych – kierunek elektrotechnika, w części są realizowane w firmach.
- Nowe kierunki – zarządzanie projektami oraz agroekobiznes to studia, które oferują 6-miesięczne praktyki zawodowe!
- Studia otwierają również drogę do uprawnień branżowych, które pozwalają zdobyć niezbędne kwalifikacje do wykonywania danego zawodu, awans oraz pracę na kierowniczych stanowiskach.
- Przepustka do atrakcyjnego zawodu i dobrze płatnej pracy. Wysokie kompetencje naszych absolwentów np.: programistów, biotechnologów czy robotyków ceni rynek pracy w Polsce oraz za granicą. Większość naszych studentów znajduje zatrudnienie już podczas studiów. Rozkłady zajęć są elastyczne, aby łączyć naukę z pracą. Studenci poznają pracodawców podczas wizyt studyjnych w firmach, na praktykach i stażach zawodowych.
- Oferujemy wybór atrakcyjnych specjalności, które pozwalają zdobyć zaawansowaną wiedzę i specjalistyczne umiejętności. To one budują przewagę absolwentów na rynku pracy.
- W Politechnice Białostockiej działa ponad 60 studenckich kół naukowych. To możliwość rozwijania swoich pasji, prowadzenia projektów naukowych. Koła naukowe są hubem innowacyjnych projektów, które stanowią trampolinę do kariery zawodowej. Razem z nauczycielami akademickimi rozwijają nowe technologie, zdobywają patenty a przy okazji nawiązują kontakty z przedsiębiorcami. Z reguły już w czasie studiów mają zapewnione miejsce pracy.
- Europejska jakość kształcenia. Politechnika Białostocka wraz z 9 uczelniami współtworzy Uniwersytet Europejski Across. Otwiera on naukowcom szerokie pole współpracy międzynarodowej w obszarze badań i kreowania innowacyjnych projektów. Studentom oferuje unikalne możliwości rozwijania wiedzy i umiejętności, udział w międzynarodowych kursach i wymianie.
- Wyjazdy na zagraniczne uczelnie. Obecnie Politechnika Białostocka umożliwia studentom odbycie części studiów w 347 uczelniach zagranicznych w ramach Programu Erasmus+. Wybrane kierunki studiów pozwalają na zdobycie podwójnego dyplomu w 21 uczelniach partnerskich.
- Międzynarodowa kariera. 7 kierunków studiów realizowanych w Politechnice Białostockiej ma Europejski Certyfikat Jakości EUR-ACE® Label. Programy studiów posiadające EUR-ACE® Label spełniają międzynarodowe standardy i są rozpoznawane przez pracodawców w Europie. W krajach o regulowanych zawodach inżynierskich programy posiadające EUR-ACE® Label spełniają warunki niezbędne do uzyskania tytułu Registered lub Chartered Engineer (CEng), a FEANI automatycznie zalicza programy posiadające EUR-ACE® Label jako uprawnione do uzyskania tytułu Inżyniera Europejskiego (Eur Ing).
- Studenci mogą się ubiegać o certyfikaty branżowe po skończeniu studiów, które ułatwiają międzynarodową karierę. Dla pracodawców są sygnałem: tego absolwenta warto zatrudnić!
- Lokalizacja i nowoczesny kampus. Politechnika Białostocka to miejsce przyjazne studentom, którzy mogą się tu realizować na wiele sposobów, rozwijając swoje zainteresowania w otoczeniu zieleni, w sercu Podlasia. Kampus Politechniki Białostockiej jest położony w sąsiedztwie lasu i prowadzi do niego rozwinięta sieć komunikacji miejskiej oraz ścieżek rowerowych. Odbywają się tu zajęcia na 4 wydziałach, a studenci mogą tu zamieszkać w jednym z pięciu akademików. To tu znajduje się największy kompleks boisk i kortów na świeżym powietrzu i odbywają się największe imprezy plenerowe. Wydziały Architektury oraz Wydział Inżynierii Zarządzania są dobrze skomunikowane z centrum miasta.
- Uczelnia przyjazna. Politechnika Białostocka jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, udziela też wsparcia psychologicznego. Studenci 1. roku mogą wyrównać swoje szanse, biorąc udział w dodatkowych bezpłatnych zajęciach.
- Politechnika Białostocka to uczelnia odpowiedzialna społecznie. Angażuje się w życie społeczności lokalnej i rozwój regionu, kierując się wartościami, takimi jak m.in. otwartość, wolność nauki, tolerancja i zrównoważony rozwój. Dba o komfort studiowania oraz pracy. Każdy jest tu mile widziany.
Wydział Architektury
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku
- Agroekobiznes NOWOŚĆ!
- Architektura krajobrazu
- Biotechnologia
- Budownictwo
- Energetyka cieplna
- Gospodarka przestrzenna
- Inżynieria środowiska
- Leśnictwo
Wydział Elektryczny
- Cyfryzacja przemysłu
- Ekoenergetyka
- Elektronika i telekomunikacja
- Elektrotechnika
- Elektrotechnika – studia dualne
- Elektromobilność NOWOŚĆ!
Wydział Informatyki
Wydział Inżynierii Zarządzania
- Logistyka
- Turystyka i rekreacja
- Zarządzanie
- Zarządzanie finansami i rachunkowość
- Zarządzanie i inżynieria produkcji
- Zarządzanie projektami NOWOŚĆ!
Wydział Mechaniczny
- Automatyka i robotyka
- Inżynieria biomedyczna
- Mechanika i budowa maszyn
- Mechatronika
- Transport NOWOŚĆ!
Kształcenie na kierunkach agroekobiznes, elektromobilność i transport będą realizowane w ramach projektu „PB 5.0 – dostosowanie oferty dydaktycznej Politechniki Białostockiej do potrzeb nowoczesnej gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji”, realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Dla kandydatów na studia stacjonarne I stopnia Politechnika Białostocka przygotowała 1897 miejsc na 32 kierunkach. W większości to studia inżynierskie, trwające 7 semestrów. W systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów zapisało się na te studia 4767 osób!
Po raz trzeci w procesie rekrutacji uwzględnione zostały nie tylko wyniki z matury, ale też wyniki egzaminów zawodowych, zdawanych przez absolwentów techników.
TOP 10 najpopularniejszych kierunków I stopnia w rekrutacji 2025 to:
- informatyka (441 kandydatów na oferowanych 180 miejsc)
- budownictwo (438 kandydatów na 180 miejsc)
- NOWOŚĆ! data science ( 343 kandydatów na 40 miejsc)
- automatyka i robotyka (283 kandydatów na 70 miejsc)
- logistyka (282 kandydatów na 150 miejsc)
- zarządzanie finansami i rachunkowość (270 kandydatów na 60 miejsc)
- zarządzanie (233 kandydatów na120 miejsc)
- mechatronika (218 kandydatów na 70 miejsc)
- mechanika i budowa maszyn (193 kandydatów na 70 miejsc)
- elektrotechnika (167 kandydatów na 50 miejsc)
Osoby, które znalazły się na listach kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia – mają czas na dostarczanie dokumentów do 24 lipca 2025 do godz. 17:00 do Centralnej Komisji Rekrutacyjnej, która mieści się w Centrum Sigma, ul. Zwierzyniecka 10.
Ostateczną listę kandydatów przyjętych na studia poznamy 31 lipca.
Warto pamiętać, że kandydaci składają dokumenty na TYLKO jeden kierunek spośród tych, na które zostali zakwalifikowani. Niedostarczenie dokumentów do Centralnej Komisji Rekrutacyjnej oznacza rezygnację ze studiów.
Osoby, które nie zostały zakwalifikowane do przyjęcia nie tracą szansy na dostanie się na studia! Od 26 lipca do 29 lipca (przez 3 dni) będzie można składać dokumenty o przyjęcie na studia w ramach wolnych miejsc. Trzeba być czujnym – tylko osoby, które złożą takie podania zostaną uwzględnione przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o przyjęciu na studia.
Bądź Politechniczny! Wybierz Politechnikę Białostocką!