Podlaskie Dni Matematyki 2025 w Politechnice Białostockiej. Trwają zapisy!
27-05-2025
Od 3 do 6 czerwca 2025 r. czeka nas prawdziwe święto królowej nauk! Nauczyciele i studenci Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej wspólnie z Oddziałem Białostockim Polskiego Towarzystwa Matematycznego przygotowali blisko 50 wydarzeń. Każde z nich udowadnia, jak fascynującą i wszechstronną dziedziną nauki jest matematyka.
– Matematyka ma niezliczone zastosowania w nauce, inżynierii i technologii – podkreśla dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. – Natomiast w szkole matematyka to jeden z najbardziej niepopularnych przedmiotów, postrzegany jako trudny, nudny i nieprzydatny w życiu. Podlaskie Dni Matematyki oraz inne akcje popularyzacyjne podejmowane przez Politechnikę Białostocką mogą pomóc to zmienić, pokazując, jak ekscytująca, przydatna i piękna jest matematyka. To wiedza kluczowa dla rozwoju naszego społeczeństwa, a już na pewno jest podstawą efektywnego kształcenia w naukach ścisłych lub technicznych.
W programie Podlaskich Dni Matematyki 2025 są:
- wykłady popularnonaukowe i warsztaty
- matematyczna gra terenowa
- pikniki matematyczne
- kawiarnia naukowa
- zagadki i konkursy w autobusach oraz pociągach regionalnych
Wykłady popularnonaukowe i warsztaty
Od 4 do 6 czerwca na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej odbywać się będą wykłady i warsztaty popularnonaukowe. Kierowane są do uczniów i nauczycieli szkół średnich oraz podstawowych. Każda z propozycji zawiera wskazanie poziomu klasy.
Uczestnicy PDM 2025 będą mogli dowiedzieć się m.in. jak ukryć słonia w liczbach, jak wytyczyć najkrótszą drogę i jak robią to Google Maps, a także z jakich działań matematycznych korzysta kryptografia oraz poznać algorytmy firm ubezpieczeniowych. Będzie też „Egzamin ósmoklasisty w testach”.
Wśród propozycji PDM 2025 są też wykłady online. Skorzystają z nich głównie przyszli maturzyści, którzy dowiedzą się jak rozwiązać równania wielomianowe lub kwadratowe z parametrem.
Uwaga! Uczestnictwo w PDM 2025 jest bezpłatne, ale na niektóre wydarzenia (w szczególności warsztaty i wykłady organizowane w pracowniach i aulach Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej) obowiązuje rejestracja. Zapisy dostępne są na stronie Podlaskich Dni Matematyki
Zagadki matematyczne w autobusach i pociągach
Organizatorzy Podlaskich Dni Matematyki przygotowali niespodziankę dla osób podróżujących białostocką komunikacją miejską lub pociągami Polregio. To zagadki matematyczne, które będzie można rozwiązać w drodze do pracy, na uczelnię, czy do szkoły.
Kto nie znajdzie łamigłówek w środkach transportu publicznego, może się z nimi zmierzyć odwiedzając stronę internetową:
Autobusowe łamanie główki
Pociąg do matematyki
Gra terenowa
W matematycznej Grze Terenowej mogą wziąć udział 4-6-osobowe drużyny uczniów szkół ponadpodstawowych. Zabawa będzie polegała na odwiedzeniu różnych miejsc na kampusie Politechniki Białostockiej. W punktach kontrolnych uczestnicy będą musie zmierzyć się z zadaniem oraz zaszyfrowaną wskazówką. Matematyczna Gra Terenowa odbędzie się 3 czerwca. Start o 8:45 w sali B11 w budynku Wydziału Informatyki PB (ul. Wiejska 45 A).
Kawiarnia naukowa w Famie
W ramach tegorocznych Podlaskich Dni Matematyki odbędzie się również kawiarnia naukowa. 4 czerwca o 18:00 w Kawiarni Fama rozpocznie się spotkanie ze studentami z Koła Naukowego Math4You, którzy opowiedzą o fascynujących właściwościach liczby Pi i zaproszą do spojrzenia na matematykę od strony naukowej i praktycznej.
Więcej informacji: Kawiarnia Naukowa „NaWzór” – O matematyce, która działa
Piknik Matematyczny
Zwieńczeniem Podlaskich Dni Matematyki 2025 będzie Piknik Matematyczny na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej (ul. Wiejska 45 A, hol w części B). 6 czerwca od godz. 9:15 do 13:00 na uczniów szkół podstawowych czekać będą gry logiczne, matematyczne, zagadki, układanki, okulary VR, roboty Lego.
Niech Podlaskie Dni Matematyki 2025 staną się Twoją inspirującą przygodą z nauką!
Zobacz jak bawiliśmy się na Podlaskich Dniach Matematyki w 2024 roku:
Podlaskie Dni Matematyki realizowane są w ramach projektu „Atraktor – popularyzacja matematyki” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z programu Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki.
Więcej na stronie Podlaskich Dni Matematyki
(oprac. mr)