Konkurs RoboQuest w Politechnice Białostockiej dla młodych robotyków – wyniki
23-05-2025
Studenci Politechniki Białostockiej są znani ze swoich łazików marsjańskich, ale teraz namawiają młodsze pokolenia do dzielenia ich pasji. W konkursie zorganizowanym w uczelni, wzięło udział 10 zespołów ze szkół podstawowych z województwa podlaskiego, którzy wykonywali kosmiczne misje w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 oraz klasy 7-8. Każdy zespół składał się z 2–5 uczestników pracujących pod opieką nauczyciela lub mentora. To była kosmiczna nauka i zabawa w programowanie.
– Bierzemy udział w tym konkursie, aby rozszerzyć naszą wiedzę o robotyce i rozwijać pasje robotyczne – mówi Marcel Gumieniak, uczeń 7. klasy z SP nr 22 w Białymstoku, który wystartował w konkursie w zespole „Ninjas Białystok Junior”. – Skonstruowanie robota nie zajęło nam wiele czasu, ale wykonanie misji jest fajnym wyzwaniem.
Marcel został laureatem RoboQuest w kategorii klas 7–8. W konkursie wziął udział z kolegami: Krzysztofem Dowgiertem, Wojciechem Chorościanem, Tomaszem Anastaziukiem, Kubą Jabłońskim.
Lista zwycięzców w konkursie RoboQuest 2025:
W kategorii: klasy 4-6:
- Robotyczni i energiczni w składzie: Oskar Nawrocki, Nikola Bielska, Mikołaj Gawryluk
- Drużyna zrobotyzowane w składzie: Bartosz Siemionczyk, Albert Sosnowski, Stanisław Śliwowski, Adam Kołakowski, Oliwier Stulgis
- Sigmy w składzie: Piotr Kasprzak, Ignacy Oszmiański, Bartosz Walentukiewicz, Adam Starosta
W kategorii: klasy 7-8:
- Ninjas Białystok Junior w składzie: Wojciech Chorościan, Tomasz Anastaziuk, Marcel Gumieniak, Kuba Jabłoński
- SMS Team w składzie: Michał Jakubiuk, Samuel Wiszowaty, Stefan Sadowski
Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe: zestaw z Raspberry Pi Pico, robota programowalnego Maqueen, zestaw do budowy robota zasilany energią słoneczną, zestaw konstrukcyjny oraz maskotkę Uczelni – PeBisia.
Kosmiczna Misja!
Uczestnicy konkursu we wcześniejszym jego etapie przygotowali konstrukcję robotyczną o określonych wymiarach (15x15x30 cm), której działanie sprawdzali sędziowie podczas zmagań na specjalnie przygotowanych stanowiskach konkursowych. Uczestnicy realizowali konkretne misje: Lot, Luna oraz Orbita. Polegały one na przygotowaniu rakiety do startu poprzez umieszczenie Kapitana Kosmos i zbiorników paliwa w odpowiednich miejscach, a także zebranie próbek z Księżyca i umieszczenie ich w odpowiednich miejscach przy użyciu robota. Ostatnim elementem ich pracy był transport surowców do stacji badawczej. Młodsi zawodnicy realizowali jedynie misję logistyczną (Orbita), dowożąc surowce kosmiczne do jednostki badawczej.
– Robota programowałyśmy głównie na zajęciach z informatyki i robotyki. Interesuje nas robotyka, jest to bardzo ciekawe zajęcie – mówi Michalina Ambrożej z klasy 5. ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 BTO w Białymstoku, która pracowała w zespole z 3 koleżankami. – Najbardziej lubimy w programowaniu to, że widzimy efekt naszej pracy. Zadania do wykonania w konkursie na początku wydawały się trudne, szczególnie zmontowanie tutaj konstrukcji, tak by przetransportować materiały z jednego punktu do drugiego. Ale dałyśmy radę!
Michalina konstruowała robota na konkurs RoboQuest w kategorii klas 4-6 z koleżankami z zespołu ”Społeczna 3”: Matyldą Świsłocką, Weroniką Kardesz i Kasią Kardesz.
Robotyka to bajeczna przygoda!
„Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany, nitowany z każdej strony,
wyklepany, uzwojony” – tak o sobie mówił jeden z bohaterów „Bajek robotów” Stanisława Lema. Roboty zaprezentowane w konkursie RoboQuest co prawda nie mówiły, ale wykonywały równie spektakularne zadania. Pasją do tworzenia, konstruowania, programowania robotycznych konstrukcji chcieli podzielić się z uczestnikami konkursu studenci z koła Alios na Wydziale Mechanicznym, którzy zorganizowali konkurs w Politechnice Białostockiej.
– Celem konkursu jest promocja robotyki wśród najmłodszych, a więc popularyzacja programowania, informatyki, elektroniki – mówi Sergiusz Jakuszewicz, prezes Studenckiego Koła Naukowego Alios, student kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Zależy nam, by pokazać uczniom, że robotyka otacza nas w życiu codziennym. Chcemy pomóc im rozwijać kreatywne myślenie oraz pracę w zespole, a także uczyć rozwiązywania problemów.
Studenckie Koło Naukowe Alios na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej tworzy interdyscyplinarny zespół, który łączy automatykę i robotykę z inżynierią biomedyczną. Pracują nad projektem ultrawytrzymałych nici dentystycznych, pompy infuzyjnej oraz hulajnogi z kulą pachową. Wsparciem w organizacji konkursu RoboQuest w Politechnice Białostockiej byli wolontariusze, uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.
Kosmiczne możliwości na przyszłość!
Udział w konkursie RoboQuest może być jak stacja badawcza w kosmosie – z czasem przyniesie wspaniałe efekty. Uczniowie, którzy spróbowali swoich sił w konstruowaniu nowoczesnych urządzeń, mają szansę w przyszłości na rozwijanie swoich pasji w Politechnice Białostockiej.
– Oferujemy różne kierunki związane z robotyką, które są dostępne na Wydziale Mechanicznym, ale też i na Wydziale Elektrycznym – mówi prof. dr hab. inż. Michał Kuciej, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Kto wie, może któryś z młodych uczestników konkursu, zdecyduje się w przyszłości u nas studiować i tak jak wielu naszych studentów osiągnie sukcesy, tworząc zupełnie nową jakość techniczną w Polsce.
Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej prowadzi studia na kierunkach: automatyka i robotyka, inżynieria biomedyczna, mechanika i budowa maszyn, mechatronika i transport (nowość). Rekrutacja startuje 2 czerwca 2025. Oferta studiów na stronie – zobacz!
Konkurs RoboQuest odbył się 23 maja 2025 w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.
Organizatorzy: Politechnika Białostocka, Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, Koło Naukowe Alios oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej.
Wydarzenie Honorowym patronatem objęła Rektor Politechniki Białostockiej, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białystok oraz Podlaski Kurator Oświaty.
Patroni medialni: Radio Akadera, Polskie Radio Białystok, Radio Jard oraz portal Geekstok,
Fundatorem nagród dla kategorii wiekowej klas 4–6 była Toyota Auto Park Białystok.
(mz)
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia: