XXII seminarium ELSEP w Politechnice Białostockiej. Bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego
22-05-2025
Rekordowa liczba uczestników – blisko 300 osób – przysłuchiwała się prezentacjom i wykładom podczas XXII seminarium ELSEP w Politechnice Białostockiej. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego oraz dywersyfikacja źródeł energii elektrycznej.
Transformacja sektora energetycznego w Polsce i na świecie opiera się na trzech kluczowych zagadnieniach: dekarbonizacji, digitalizacji, decentralizacji.
– Decentralizacja strategicznie bardzo się opłaca – mówi dr inż. Grzegorz Hołdyński z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, współorganizator XXII seminarium ELSEP. – Trend polega na tym, żeby zastępować wielkie elektrownie mniejszymi, za to w większej liczbie. Jest to trochę trudniejsze w sterowaniu – i tu wielkie pole dla rozwoju cyfryzacji przemysłu energetycznego, a więc kierunku kształcenia, który właśnie wszedł do oferty dydaktycznej Politechniki Białostockiej – natomiast bezpieczeństwo zdecentralizowanego systemu energetycznego jest dużo większe. W czasie wojny znacznie trudniej będzie wrogowi zniszczyć tysiąc małych elektrowni niż jedną dużą.
– Stabilność systemu elektroenergetycznego stała się jeszcze bardziej aktualna po poważnej awarii w Hiszpanii i Portugalii, która wydarzyła się w kwietniu 2025 r. Dla wszystkich specjalistów związanych z branżą to powód do refleksji, jak zapewnić stabilność systemu w dobie transformacji energetycznej, polegającej w dużej mierze na przejściu z tradycyjnych oraz stabilnych elektrowni węglowych, na odnawialne źródła energii, jakie jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna i biomasa – dodaje dr inż. Grzegorz Hołdyński.
Jakie rozwiązania OZE wybrać dla konkretnych gospodarstw, gmin, województw? Najczęściej wybierane są elektrownie słoneczne. Podczas XXII seminarium ELSEP w Politechnice Białostockiej zaprezentowano także inne przykłady dekarbonizacji systemu energetycznego: rozwiązania oparte na biogazowniach czy elektrowniach typu gazowo-parowego.
Dr inż. Grzegorz Hołdyński i dr hab. inż. Zbigniew Skibko, prof. PB z Katedry Elektrotechniki, Energoelektroniki i Elektroenergetyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej przedstawili efekty swoich badań przeprowadzonych w trzech biogazowniach rolniczych, przyłączonych do sieci elektroenergetycznej na napięciu 15 kV oraz w dwóch biogazowniach prosumenckich przyłączonych bezpośrednio do sieci niskiego napięcia. Z przeprowadzonych przez naukowców Politechniki Białostockiej badań i analiz wynika, że moc wprowadzana do sieci w tego typu źródłach nie jest stała, czego główną przyczyną jest praca urządzeń własnych, wchodzących w skład biogazowni. (Wyniki badania opublikowało czasopismo WIADOMOŚCI ELEKTROTECHNICZNE/2025 zeszyt 5).
O postępach prac i znaczeniu budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce mówił Marek Juszkiewicz, Zastępca Dyrektora Projektu CCGT Ostrołęka, Grupa Energa (część Grupy ORLEN).
– Elektrownie gazowo-parowe charakteryzują dużą elastycznością i szybkością w reagowaniu na zmiany zapotrzebowania na energię – podkreśla Marek Juszkiewicz. – Mogą szybko przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności, co jest niesłychanie istotne w kontekście bezpieczeństwa KSE, czyli Krajowego Systemu Energetycznego z udziałem źródeł odnawialnych.
Budowa elektrowni gazowo-parowej CCGT (Combined Cycle Gas Turbine) w Ostrołęce ruszyła w 2022 roku. Obiekt jest jedną z największych inwestycji energetycznych w regionie. Jego realizacja jest na zaawansowanym etapie, a uruchomienie ma nastąpić w roku 2026. Elektrownia CCGT w Ostrołęce będzie ważnym niskoemisyjnym źródłem bilansującym pracę KSE, których nie ma wiele w regionie północno-wschodniej Polski.
– Równolegle z budową jednostki w Ostrołęce, nasza grupa – Grupa Energa – realizuje blok gazowo-parowy w Grudziądzu. Celem jest wsparcie KSE i stworzenie węzła, który będzie mógł lokalnie zabezpieczyć potrzeby rynku mocy – mówi Marek Juszkiewicz.
Obiekty takie jak CCGT w Ostrołęce to potencjalne miejsca pracy dla kadry inżynieryjno-technicznej, w tym absolwentów Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.
Szkolenia ELSEP na styku edukacji, nauki i biznesu
Seminarium szkoleniowe dla kadry inżynieryjno-technicznej ELSEP to wydarzenie, które na trwałe wpisało się w kalendarz imprez naukowo-technicznych Politechniki Białostockiej oraz regionu.
– Już 22 raz spotykamy się w Politechnice Białostockiej na ELSEP! – podkreśla dr hab. inż. Sławomir Cieślik, prof. PBŚ, Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich. – To wyjątkowe spotkanie, podczas którego łączymy wszystkie najważniejsze aspekty postępu naukowego i technicznego w branży, a także gospodarki narodowej, a są to edukacja, szkolnictwo, badania naukowe oraz patronat przedsiębiorców. Takie wydarzenia są pomocne w wymianie poglądów oraz integracji trzech interesariuszy: uczelni, Stowarzyszenia Elektryków Polskich, jako przedstawiciela organizacji pozarządowej oraz przedsiębiorców, którzy bardzo licznie uczestniczą w dzisiejszym wydarzeniu w Politechnice Białostockiej.
Seminaria szkoleniowe ELSEP już od 2003 roku organizowane są przez Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej we współpracy z Oddziałem Białostockiego SEP oraz Podlaską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa. Cieszą się dużym zainteresowaniem kadry inżynieryjno-technicznej, ponieważ oferują wysoką wartość merytoryczną, umożliwiają wymianę doświadczeń, są okazją do uzupełnienia wiedzy specjalistycznej o wiadomości z zakresu zmieniających się norm, wchodzących na rynek rozwiązań technicznych, nowych urządzeń, czy efektów projektów naukowo-badawczych. Części seminaryjnej towarzyszyły pokazy firm branży elektrotechnicznej.
– Uczestnikami szkolenia ELSEP są głównie pracownicy lokalnych firm branży elektrotechnicznej, wśród nich większość to absolwenci Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Wracają na uczelnię, ponieważ czują potrzebę doszkalania, bycia na czasie z nowinkami technologicznymi, obserwowania rynku – mówi dr inż. Grzegorz Hołdyński z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, współorganizator XXII seminarium ELSEP.
XXII edycja seminarium szkoleniowego ELSEP pod hasłem „Stabilne źródła energii elektrycznej a bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego” odbyła się 22 maja 2025 r. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Wydarzenie honorowym patronatem objęła Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.
(mr)
Czytaj także: XXII Seminarium Szkoleniowe ELSEP. 22 maja 2025 r.