Wystawa prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej „Three worlds”
30-04-2025
Wystawa „Three worlds – twórcze połączenie rzemiosła i nowoczesnej produkcji” to prezentacja efektów międzynarodowego projektu BIP „Three worlds a creative combination of craftsmanship and modern production”, realizowanego przez Wydział Architektury Politechniki Białostockiej we współpracy z uczelniami partnerskimi: Vilnius Kolegija (Litwa) oraz Rezekne Academy of Technologies (Łotwa).
– Przygotowałyśmy z Klaudią Kaplą i koleżankami z Litwy i Łotwy projekt wielofunkcyjnego mebla, który jest zarówno stolikiem nocnym, jak i lampą – mówi Katarzyna Dąbrowska, studentka VI sem. kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. – To jest stolik, z którego jak gdyby jedna noga jest wikliną wychodzącą do góry, do której jest na sznurze przywiązana żarówka pełniąca funkcję lampy. Na wiklinie na dole, jak gdyby pod blatem, możemy położyć na przykład książkę, telefon. To wszystko jest splecione, co daje meblowi stabilizację i połączone z płytą meblową. Wiklina jest bardzo ciekawym materiałem i bardzo wymagającym, ale efekt końcowy jest wspaniały i mam nadzieję, że będę jeszcze kiedyś mogła wykorzystać ten materiał.
Studenci po raz pierwszy mieli okazję pracować z wikliną.
– Wiklina jest takim materiałem, że można z niej zrobić wszystko – od malutkich rzeczy poprzez jakieś tam większe wyroby, łącznie z meblami – mówi Stanisław Skórzak z Pracowni Wikliniarskiej „SPLOT”, rzemieślnik zajmujący się plecionkarstwem i wikliniarstwem od 40 lat. – To jest uniwersalny materiał, który rośnie w Polsce, nie trzeba daleko jeździć i szukać po świecie. Wyroby z wikliny są ładne, ale są bardzo pracochłonne, bo nie ma żadnych maszyn. Praca ręczna wymaga dużo poświęcenia czasu i obowiązkowości, bo inaczej wyschnie materiał.
W przedsięwzięciu uczestniczyli studenci z Koła Naukowego FORMA oraz ich mentorzy mgr Aleksandra Jakuć i dr inż. arch. Radosław Górski (w roli koordynatorów projektu). Wspólnie z kolegami z Litwy i Łotwy studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej pracowali nad stworzeniem autorskich mebli, będących hybrydą tradycyjnych metod rzemieślniczych i współczesnych technik produkcji masowej.
– Jestem bardzo mile zaskoczona tym wydziałem, jego rozmiarem i jak przyjaźni są wszyscy studenci i prowadzący, jak miła była współpraca – mówi Karila z Vilnius Kolegija w Litwie. – Jestem bardzo zadowolona ze współpracy. Nie chodzi tutaj tylko o design, ale też o pracę w grupach, poznawanie nowych ludzi, pracę z materiałem, z rzemiosłem i łączenie tego z tradycyjnym meblarstwem.
W rezultacie powstały unikalne obiekty wykonane z materiałów, takich jak płyta meblowa i wiklina, które mogą stanowić odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, w tym oddzielenie człowieka od natury i dziedzictwa kulturowego.
Wystawa w hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przy ul. Oskara Sosnowskiego 11 będzie czynna do 12 maja, czyli dnia Politechniki Białostockiej w ramach XXI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
(jd, pc)