Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej otworzył nowe Laboratorium Metrologii
29-04-2025
Laboratorium Metrologii jest w całości przeznaczone na prowadzenie zajęć dydaktycznych w ramach kierunków studiów oferowanych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.
W laboratorium będą prowadzone m.in. zajęcia z zakresu:
🔹 fizyki w elektrotechnice i elektronice – obejmujące proste eksperymenty dotyczące prądu elektrycznego i zjawisk elektrycznych. Idealne na rozpoczęcie przygody z elektrotechniką i elektroniką!
🔹 metrologii – praktycznej nauki pomiarów, obsługi cyfrowej aparatury pomiarowej oraz innych profesjonalnych narzędzi stosowanych w przemyśle.
– Zagadnienia z zakresu metrologii, zasady poprawnego wykonywania pomiarów są bardzo ważne w pracy inżyniera – podkreśla dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB, Kierownik Katedry Elektrotechniki, Energoelektroniki i Elektroenergetyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. – Laboratorium odegra kluczową rolę w pogłębianiu wiedzy studentów na temat technik pomiarowych i ich zastosowań w szeroko pojętej elektrotechnice i elektronice.
Oprócz tradycyjnych urządzeń pomiarowych nauczyciele akademiccy proponują swoim studentom nowoczesne środki dydaktyczne.
– Będziemy wprowadzali innowacyjne techniki uczenia za pomocą wirtualnych narzędzi pomiarowych, czyli będziemy tworzyli w środowisku graficznym, na przykład woltomierz, oscyloskop czy amperomierz i za pośrednictwem tego typu wirtualnych narzędzi będziemy też dokonywali pomiarów – objaśnia dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB, Kierownik Katedry Elektrotechniki, Energoelektroniki i Elektroenergetyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. – To będą realne pomiary wykonywane za pomocą instrumentów stworzonych przez studentów.
W Laboratorium Metrologii w tym semestrze prowadzone są już regularne zajęcia.
– Chodzi o to, żeby studenci pierwszego i drugiego semestru nie bali się sprawdzać i poznawać nowe rzeczy i nie bali się czasem popełniać błędów – mówi dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB, Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – W tym laboratorium również przewidziano takie efekty i stąd chcę podkreślić, że pod tym względem jest to laboratorium zdecydowanie nastawione na młodych adeptów elektryki, zagadnień metrologicznych.
Laboratorium Metrologii jest wyposażone w nowoczesne narzędzia dydaktyczne. Znajdująca się w nim zaawansowana aparatura kontrolno-pomiarowa, m.in.: cyfrowe multimetry, oscyloskopy, generatory sygnałów itp. oraz zintegrowane z nimi na każdym stanowisku komputery, pozwolą na efektywne wykonywanie eksperymentów, kształcenie studentów.
– Korzystałem z oscyloskopu, uczyłem się jak odczytywać wartości oporu z mostka Whitestone’a oraz korzystania z mierników oraz poprawnego zapisywania pomiarów – wymienia Patryk Ostrowski, student II sem. elektrotechniki, absolwent Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku. – Bez praktyki nie będziemy dobrymi elektrykami.
W laboratorium są prowadzone zajęcia z metrologii oraz wybranych zagadnień związanych z fizyką w dziedzinie elektrotechniki i elektroniki.
– Uważam, że sprzęt jest najwyższej jakości i lepszego nie da się mieć – mówi Jakub Chojnowski, student II sem. elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. – Mamy po kolei zajęcia z każdym urządzeniem.
Studenci będą się także kształcili w zakresie technik pomiarowych wielkości elektrycznych, operowania różnymi urządzeniami pomiarowymi oraz zapoznają się z metodami szacowania niepewności wyniku pomiaru.
– Zwiększamy możliwości sprzętowe, dydaktyczne i edukacyjne dotyczące kształcenia przy wykorzystaniu nowoczesnych form edukacji – sumuje dr hab. inż. Jacek Żmojda, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.
Otwarcie laboratorium jest kolejnym przykładem rozwoju bazy laboratoryjnej, tworzenia wysokiej jakości laboratoriów edukacyjnych i badawczych w Politechnice Białostockiej. Studenci zyskują nowe możliwości zdobycia praktycznych umiejętności niezbędnych do rozwiązywania problemów inżynieryjnych i rozwijania nowoczesnych technologii w takich dziedzinach jak elektrotechnika, elektronika, technologie odnawialnych źródeł energii, zastosowanie technik cyfrowych w pomiarach.
(jd)