Politechnika Białostocka zorganizowała Turniej Robotów EastROBO 2025
07-04-2025
Politechnika Białostocka zorganizowała 10. edycję Międzynarodowego Turnieju Robotów EastROBO. W wydarzeniu wzięło udział ponad 220 robotów – od konstrukcji z klocków LEGO po zaawansowane łaziki. Rywalizację rozegrano w dziesięciu konkurencjach.
Największe emocje wzbudziły te, które przed konstruktorami i ich robotami stawiały najtrudniejsze wyzwania. To między innymi Linefollower, w której liczy się szybkie i bezbłędne podążanie robota za wyznaczoną linią, albo kategoria sumo, w której roboty autonomicznie toczą pojedynki na specjalnej macie. Koronną kategorią zawodów jest FreeStyle, w którym każda z osób, zarówno obserwatorów, jak i zawodników, głosuje w plebiscycie na najlepszego robota turnieju.
W EastROBO 2025 w konkurencji FreeStyle na podium stanęły dwie konstrukcje: „Catch the light” litewskiego zespołu RoboLabas, wybrany głosami publiczność oraz „Polones” z Politechniki Białostockiej, którego docenili sędziowie turnieju.
– Polones to platforma jezdna z różnymi możliwościami, na przykład ze skanowaniem i mapowaniem przestrzeni w technologii 2D i 3D. Może być używana w wojsku, czy przez inne służby zabezpieczające dany teren – mówi Marek Lipski, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, członek sekcji PB Rover Team zajmującej się budową analogowych łazików marsjańskich w Kole Naukowym Robotyków.
W marcu 2025 roku konstrukcja Polones zdobyła pierwsze miejsce na międzynarodowych zawodach robotycznych „Sun city robot Battle”, które odbyły się w Szawle na Litwie.
Patrycja Bućko z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej zbudowała łazika ExCam do zbierania danych o badanym terenie. Swoją konstrukcję prezentowała w kategorii FreeStyle.
– To łazik badawczy. Budując go chciałam się głównie skupić na tym, żeby stworzyć uniwersalną platformę. Do niej można dokładać kolejne urządzenia, na przykład licznik Geigera do szybkiego wykrywania obecności promieniowania – wyjasnia Patrycja.
Wśród uczestników Międzynarodowego Turnieju Robotów EastROBO w Politechnice Białostockiej można było spotkać uczniów z całej Polski, m.in. z Białegostoku, podkatowickiego Bierunia, Malechowa w woj. zachodniopomorskim, Koszalina, Rybnika w województwie śląskim czy z Gdańska.
– Z grupą podopiecznych z koła robotyki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku budujemy i programujemy roboty autonomiczne, staramy się krzewić pasję do robotyki, a także konkurować w zawodach robotycznych na zasadach fair play – mówi Michał Kaczmarek z Klubu Młodych Robotyków ROBOILO. – Jest w tym dużo frajdy, ale też okazja do zdobycia umiejętności techniczno-inżynieryjnych.
Do rywalizacji w kategorii LEGO Sumo i Minisumo swoje roboty wystawili uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Malechowie.
– Takiego robota trzeba najpierw zbudować, potem zaprogramować, wgrać program na kostkę i wybrać odpowiednią prędkość, żeby przejechać trasę. To nie jest trudne, a robota można zbudować takiego jakiego się chce. Zależy od wyobraźni – opowiada Kajetan Pacławski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Malechowie.
Szkoły wyższe reprezentowali studenci z Politechniki Białostockiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Litewscy zawodnicy przyjechali z Poniewieża.
EastROBO to wielkie święto pasjonatów robotyki i technologii. Od 2012 roku organizują je studenci z koła naukowego Mobilne Systemy Inteligentne działającego przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.
– Zawody organizujemy z pasji do robotyki – mówi Bartłomiej Karanowski, absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej i wiceprezes Koła Naukowego Mobilne Systemy Inteligentne. – Choć to spory wysiłek organizacyjny, to EastROBO jest już taką naszą tradycją. Co roku jest dużo chętnych, żeby w nich wystartować. Od maluchów, które potrafią zbudować roboty z klocków, po zawansowanych konstruktorów, z którymi nasze koło często spotyka się na krajowych i międzynarodowych turniejach. W robotyce tak naprawdę liczy się pomysł. To jest chyba najciekawsze w tym wszystkim. Ponieważ w zależności od pomysłu robot może mieć większe lub mniejsze szanse na wygraną w swojej konkurencji – podkreśla Bartłomiej.
Na Międzynarodowym Turnieju Robotów EastROBO w Politechnice Białostockiej można było zobaczyć różne typy konstrukcji robotycznych, spotkać młodych ludzi, którzy pasjonują się ich budowaniem, obejrzeć pojedynki robotów w walkach sumo, czy konkurencjach typu line follower.
– To szlachetna i piękna rywalizacja, właściwie to na umysły, bo liczy się pomysł, kreatywność, spryt w rozegraniu walki – mówi dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej. – Jestem pełen podziwu dla organizatorów tego wydarzenia, bo z roku na rok ten turniej się rozkręca, pojawiają się ciekawe konkurencje, nowi uczestnicy. Całość jest niezwykle cenna dla młodych ludzi, dla naszych studentów w rozwijaniu ich naturalnych predyspozycji do konstruowania innowacyjnych rozwiązań, a także zdobywania doświadczeń organizacyjnych.
Podczas EastROBO 2025 rozegranych zostało 10 konkurencji: Junior LEGO Sumo, Junior LEGO LineFollower, LEGO Sumo, LEGO LineFollower, Freestyle, LineFollower, LineFollower Turbo, Micro Sumo, Mini Sumo, Mega Sumo.
Międzynarodowy Turniej Robotów EastROBO w Politechnice Białostockiej odbył się 5 kwietnia 2025 r. Wydarzenie zorganizowało Koło Naukowe Mobilne Systemy Inteligentne działające przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Opiekunem naukowym koła jest dr inż. Teodora Dimitrova-Grekow z Katedry Mediów Cyfrowych i Grafiki Komputerowej. Członków Koła wspierali wolontariusze z Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej.
Organizację EastROBO 2025 wsparło także Miasto Białystok oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Partnerzy: Yuniversal Podlaski, TME – Transfer Multisort Elektronik, PyStok, STMicroelectronics NV
Partnerzy medialni TVP3 Białystok, Radio Akadera oraz Polskie Radio Białystok
(mr)
Obejrzyj:
Międzynarodowy Turniej Robotów EastROBO 2025 w relacji TVP3 Obiektyw
Posłuchaj:
Międzynarodowy Turniej Robotów EastROBO 2025 w relacji Radia Akadera