Politechnika Białostocka podpisze porozumienie o współpracy z Akademią Teatralną Filią w Białymstoku
03-04-2025
– Moim zdaniem jest to coś nowego dla całej Politechniki, nie tylko dla Wydziału Mechanicznego i idealnie wpisuje się w koncepcję, którą już od jakiegoś czasu właściwie promujemy, czyli w naszą interdyscyplinarność. Interdyscyplinarność naukową, ale też interdyscyplinarność dydaktyczną – mówi prof. dr hab. inż. Michał Kuciej, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Artyści, w tym przypadku aktorzy, reżyserzy, scenografowie będą z nami współpracować.
Wraz z podpisaniem umowy Politechnika Białostocka wraz z białostocką Filią Akademii Teatralnej będą wspólnie popularyzować naukę a także realizować wspólne projekty edukacyjne, artystyczne i technologiczne.
– Porozumienie ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju i kształcenia zarówno w Akademii Teatralnej i mam taką nadzieję, także dla Politechniki, która też w pewnym sensie otwiera swoje nowe przestrzenie, bo wiemy, że gdzieś ten duch artystyczny na niektórych kierunkach, wydziałach jest, rozwija się i czujemy, że to ujście może mieć miejsce właśnie w momencie spotkania Akademii Teatralnej i Politechniki Białostockiej – twierdzi prof. dr hab. Artur Dwulit, Prorektor Akademii Teatralnej ds. Filii w Białymstoku
Uczelnie chcą wspólnie organizować warsztaty, szkolenia i kursy, które umożliwią uczestnikom zdobycie nowych umiejętności zarówno technicznych, jak i artystycznych.
– Tworzenie innowacji opiera się o współpracę interdyscyplinarną – podkreśla dr Izabela Senderacka Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – My wychodzimy tutaj poza mury Politechniki, a co więcej wchodzimy w interakcje z tak naprawdę jedną z najbardziej kreatywnych uczelni w Polsce, więc to może dać tylko możliwość poszerzenia naszych horyzontów w zakresie tworzenia nowych rozwiązań.
W planach jest realizacja projektów interdyscyplinarnych, które będą łączyć technologie z kreatywnymi rozwiązaniami artystycznymi, np. sztuka cyfrowa, multimedia, interaktywne instalacje artystyczne.
– Trudno mówić co będzie, dlatego że to już trwa od co najmniej XIX wieku, od przełom XVIII – XIX wieku, kiedy weszły w użycie tak zwane lalki automatyczne – przyznaje dr hab. Bernarda Anna Bielenia Dziekan ds. kierunków Filii w Białymstoku. – Nastąpiła przyjaźń pomiędzy myślą techniczną a artystyczną i wydaje mi się, że dzisiaj jesteśmy w kolejnym takim progu, kiedy bez technologii, bez nowych technologii nie jesteśmy w stanie pójść dalej. To znaczy jesteśmy w stanie oczywiście performatywnie rozwijać taką dziedzinę sztuki jak teatr ożywionej formy. Ale rozszerzenie tego o myśl techniczną wydaje mi się, że daje jeszcze szersze spektrum i chyba o to chodzi, żeby móc razem funkcjonować.
Tym bardziej, że ta immersyjność obecnie, ta multidyscyplinarność i ten connection pomiędzy wszystkimi dookoła jest w moim przekonaniu najlepszą siłą naszych czasów, bo wszyscy mają równe szanse, możemy łączyć się ze swoimi specjalnościami i może powstawać coś totalnie innego, z inną jakością i myślę, że to jest właśnie to.
Po krótkiej uroczystości przewidziane jest pierwsze artystyczne spotkanie cybernetycznych technologii z sztuką animacji na zaimprowizowanej scenie Centrum Nowoczesnego Kształcenia.
Politechnikę Białostocką będzie reprezentował mgr inż. Michał Falkowski, doktorant Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Akademię Teatralną w Warszawie, filię w Białymstoku – mgr Magdalena Ołdziejewska, nauczycielka akademicka i aktorka Białostockiego Teatru Lalek.
Podpisanie porozumienia o współpracy Politechniki Białostockiej z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filią w Białymstoku
7 kwietnia 2025 roku, godz. 10
Centrum Nowoczesnego Kształcenia, ul. Zwierzyniecka 16
Udział w uroczystości wezmą:
- dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej
- prof. dr hab. Wiesław Czołpiński, Rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Realizacja transmisji: Platon TV Białystok