Politechnika Białostocka, Miasto Białystok i województwo podlaskie wspierają sporty motorowe
25-03-2025
Zespół Cerber Motorsport działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej od lat przyciąga młodych inżynierów, którzy dołączają do niego z różnych wydziałów uczelni, by konstruować kolejne bolidy wyścigowe. Ich CMS-09 o napędzie hybrydowym, wygrał zawody bolidów Formuły Student w Polsce oraz zdobywał czołowe lokaty w prestiżowych zawodach w Europie w 2024 r.
– To niezwykła okoliczność, że Miasto Białystok i województwo podlaskie chcą wraz z Politechniką Białostocką promować sporty motorowe na Podlasiu, a także wspierać młodych, utalentowanych ludzi z pasją, którzy połknęli wyścigowego bakcyla – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Cieszę się, że możemy wspólnie wspierać Igora Ponichterę oraz studentki i studentów z koła Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej, którzy budują niezwykłe bolidy i wygrywają zawody na torach Europy.
Sześcioletni Igor Ponichtera to najmłodszy zawodnik kartingowy w Polsce, który startuje w zawodach certyfikowanych przez Polski Związek Motorowy.
– Każdą pasję, a szczególnie motorsport, najlepiej rozwijać jak najwcześniej – mówi Kacper Stasiewicz, koordynator techniczny zespołu Cerber Motorsport, student kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Moja pasja zaczęła się od oglądania wyścigów Roberta Kubicy w telewizji. Później wybrałem studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej i dołączyłem do koła Cerber Motorsport. To pozwoliło mi już od początku rozwijać się zarówno od tej strony naukowej, technicznej, jak i praktycznej. Motorsport potrzebuje zarówno dobrych inżynierów wyścigowych, kierowców, jak i konstruktorów.
Kacper Stasiewicz wie, co mówi. Jego zainteresowania branżą motoryzacyjną przyniosły mu nie tylko sukcesy na torach wyścigowych w Polsce i za granicą (jest konstruktorem, ale i kierowcą bolidów uczelni), ale także stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2024/2025. Dokonania całej drużyny Cerber Motorsport pokazują, że studia mogą być trampoliną do sukcesów i zawodowego startu w przyszłość.
– Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej od lat jest przestrzenią, w której rozwijamy innowacyjność i pasje młodych ludzi – mówi dr Izabela Senderacka, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Mam nadzieję, że nasi studenci pozwolą młodemu zawodnikowi rozwijać swoje zainteresowania, nie tylko w zakresie prowadzenia auta, ale też konstruowania i testowania bolidów.
W prezentacji nowego gokartu Igora Ponichtery w Hali Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wzięli udział przedstawiciele władz Politechniki Białostockiej, studenci z zespołu Cerber Motorsport oraz Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku i młody kierowca wraz z rodzicami.
– Cieszę się, że Igor będzie działał razem z bardzo znanym kołem Cerber Motorsport. To jest połączenie zdolnych studentów, którzy tworzą samochody rozpoznawalne na całym świecie oraz talentu młodego kierowcy, któremu będziemy kibicować podczas tegorocznych wyjazdów – mówi Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego.
– Dobrze jest zainwestować w przyszłość. Wspólnie będziemy promować miasto Białystok w Polsce oraz za granicą – dodaje Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białegostoku.
Studentów z Cerber Motorsport wspiera Województwo Podlaskie, a w wyjazdach zagranicznych – Miasto Białystok. To dzięki współpracy z instytucjami oraz firmami z regionu powstają kolejne pojazdy w stajni Wydziału Mechanicznego. Trwają prace nad kolejnym – 10. już bolidem Cerber Motorsport.
Zespół Cerber Motorsport tworzą studenci z: Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.
– Będzie kilka nowinek, każdy dział przygotowuje kilka ulepszeń, ale najwięcej znajdzie się w układzie przepustnicy. Chcemy, by konstrukcja była jeszcze lżejsza, pracujemy nad wykorzystaniem materiałów polimerowych – mówi Kacper Stasiewicz o nowym pojeździe, którego premiera planowana jest na przełomie czerwca i lipca 2025.
Trzymamy kciuki za sukcesy studentów z Cerber Motorsport oraz Igora, którzy promują nasz region i sporty motorowe.
A pasjonatów motoryzacji zapraszamy na studia: https://kandydacipb.edu.pl/
(mz)
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia: