Politechnika Białostocka będzie współpracować z Państwową Inspekcją Pracy Okręgowym Inspektoratem Pracy w Białymstoku
11-03-2025
Politechnika Białostocka podpisała umowę o współpracy z Państwową Inspekcją Pracy Okręgowym Inspektoratem Pracy w Białymstoku. Umowa formalizuje wieloletnie współdziałanie w badaniu, analizie i promowaniu zagadnień dotyczących ochrony pracy, w tym w szczególności w zakresie nauk technicznych.
– Bezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowe warunki funkcjonowania każdej instytucji, każdej budowy, każdego zakładu przemysłowego. Nigdy dość szkolenia w tym zakresie, nigdy dość działań na rzecz poprawy jakości, bezpieczeństwa i higieny pracy – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
Dzięki współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Białymstoku studenci i pracownicy Politechniki Białostockiej będą mieli dostęp do specjalistycznych wykładów i seminariów, dostosowanych do specyfiki poszczególnych kierunków technicznych.
– Cieszę się, że możemy współpracować z jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce w prowadzeniu działań prewencyjnych, w promowaniu w uczelni prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy wśród studentów – mówi dr Karol Łapiński, p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku. – Za chwilę to będą inżynierowie, konstruktorzy, pracownicy firm przemysłowych, budowlanych, usługowych. To jest niezwykle istotne, żeby już teraz przekazywać im regulacje prawne z tego obszaru. Bardzo nam zależy na udziale naukowców z Politechniki Białostockiej w wykładach, ale też konferencjach, seminariach, innych wydarzeniach organizowanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku. To wybitni przedstawiciele świata nauki, w związku z tym prosimy ich o podpowiedzi, o wskazówki, które będą pomocne również w naszej pracy. Chcemy wspierać władze uczelni we właściwym stosowaniu przepisów prawa pracy, stąd propozycja szkoleń, wykładów czy seminariów prowadzonych przez specjalistów, pracowników Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku.
Dodatkowe zajęcia czy wykłady obejmą także kwestie związane z użytkowaniem maszyn, stosowaniem norm BHP oraz interpretacją przepisów prawa pracy.
– Będziemy również rozwijali kompetencje w zakresie spraw pracowniczych – to wiedza, która jest nie tylko istotna dla nas jako uczelni, ale także dla naszych absolwentów – dodaje prof. Marta Kosior-Kazberuk. – W krótkim czasie po studiach wielu z nich obejmie stanowiska kierownicze i będzie odpowiedzialna za swoich pracowników.
Współpraca Politechniki Białostockiej z Państwową Inspekcją Pracy obejmie nie tylko standardowe zajęcia dydaktyczne, ale również konferencje, konsultacje oraz wizyty studyjne w Inspektoracie Pracy.
– Wszelkie działania związane z popularyzacją problematyki ochrony pracy są dla nas bardzo ważne. Co ciekawe, Państwowa Inspekcja Pracy wesprze nas również w programie profilaktyki zdrowia psychicznego – planujemy m.in. wykład na temat wypalenia zawodowego i sposobów zapobiegania temu zjawisku – mówi Rektor Politechniki Białostockiej.
Pierwszym efektem podpisanej umowy był wykład dr. Karola Łapińskiego p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku pt.: „Wybrane przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontrola ich przestrzegania przez Państwową Inspekcję Pracy”.
W Politechnice Białostockiej na każdym kierunku studiów prowadzone są obowiązkowe zajęcia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki zawartej umowie część wykładów prowadzonych przez ekspertów Państwowej Inspekcji Pracy zostanie włączona do programu tych zajęć. Zajęcia fakultatywne mają przyciągać zarówno studentów, jak i osoby spoza uczelni – ich formuła ma być dostosowana do szerokiego grona odbiorców.
(aj), (jd)