Erasmus Days w Politechnice Białostockiej. Wskazówki jak zostać studentem wymiany międzynarodowej
06-03-2025
Na wszystkich wydziałach Politechniki Białostockiej pracownicy Działów Współpracy Międzynarodowej zorganizowali spotkania informacyjne z udziałem wydziałowych koordynatorów ds. Erasmusa i studentami zrzeszonymi w Erasmus Student Network. O swoich doświadczeniach z pobytu na Erasmusie opowiedzieli studenci, którzy spędzili semestr lub dwa na zagranicznej uczelni partnerskiej.
– Dużo nowych znajomości, integracji oraz ciekawe doświadczenia na studiach – mówi Maciej Słota, student architektury na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, który wrócił z Erasmusa na uczelni w Portugalii. – Mogłem bardziej rozwinąć kreatywność, bo uczelnia portugalska stawiała przede wszystkim na stronę artystyczną projektów architektonicznych. Na naszym wydziale bardziej skupiamy się na części technicznej.
Anita Jurkowska, studentka na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej, spędziła dwa semestry na Universidad de Almeria w Hiszpanii.
– Pierwsze tygodnie były dość trudne: nowe otoczenie, kraj, ludzie. Z czasem człowiek się przystosuje. Na studiach wybrałam przedmioty, na których zajęcia odbywały się zarówno po hiszpańsku i po angielsku. Zaliczyłam wszystko, a nauczyciele byli pomocni i wyrozumiali. Zdarzało się, że w grupie nie miałam styczności z innymi Erasmusami, tylko z Hiszpanami. Oni widząc nową twarz sami podchodzą i pytają, czy mogą pomóc w aklimatyzacji – wspomina Anita Jurkowska.
Erasmus Days odbywają się w Politechnice Białostockiej dwa razy w roku, tuż przed rozpoczęciem rekrutacji na wyjazd. Głównym celem przedsięwzięcia jest przekonanie studentów do udziału w mobilności akademickiej. Dla wielu to przygoda życia, szansa na zdobycie cennych doświadczeń, które przekładają się na większe możliwości zatrudnienia, czy rozszerzenie perspektyw zawodowych.
Studenci powracający z Erasmusa potwierdzają, że udział w Programie to same korzyści:
- umożliwia studiowanie na uczelni zagranicznej,
- naukę języka obcego w naturalnym środowisku,
- nawiązanie kontaktów ze studentami z całego świata,
- poznawanie kultury, kuchni i tradycji innego kraju,
- zdobycie unikalnych doświadczeń i sprawdzenie swoich zdolności do adaptacji,
- wzbogacenie CV i otwarcie nowych perspektyw kariery zawodowej.
W obszarze mobilności studenckiej Politechnika Białostocka znajduje się w czołówce rankingu krajowych uczelni wyższych. Erasmusi z PB najchętniej wybierają uczelnie w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. W semestrze letnim i zimowym w roku akademickim 2023/2024 na wyjazd w ramach programu Erasmus+ zdecydowało się 133 studentów Politechniki Białostockiej. Praktyki za granicą odbyło 19 studentów PB. Natomiast na studia w Politechnice Białostockiej w semestrze zimowym w roku akademickim 2024/2025 zdecydowało się 356 obcokrajowców: w tym studentów Erasmus+, full time oraz studentów Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej ISE.
Wiosenna edycja Erasmus Days odbyła się w dniach 3-5 marca 2025 roku. Głównym celem przedsięwzięcia było wsparcie rekrutacji studentów na studia zagraniczne w semestrze zimowym 2025/2026.
Żeby wyjechać na studia w ramach Erasmusa studenci Politechniki Białostockiej powinni wykazać się znajomością języka angielskiego na poziomie minimum B2 oraz średnią ocen z dwóch ostatnich semestrów. Można wyjechać na każdym stopniu studiów, na maksymalnie 12 miesięcy. Do wyboru jest blisko 340 uczelni w Europie i poza UE, z którymi Politechnika Białostocka zawarła porozumienia dotyczące mobilności akademickiej.
Zainteresowani studenci powinni złożyć wniosek o wyjazd w USOSweb Politechniki Białostockiej w terminie od 11 do 29 marca.
Więcej informacji na stronie: Program ERASMUS+ Wyjazdy studentów – KA131
oprac. mr