Światowy Dzień Inżyniera 2025. Inżynier to nie tylko zawód, ale również sposób myślenia
04-03-2025
Światowy Dzień Inżyniera dla Zrównoważonego Rozwoju od sześciu lat promuje dokonania twórców techniki w ponad 100 krajach.
– Mam honor przynależeć do ogromnej rzeszy inżynierów i dzisiaj razem z nimi świętować nasz dzień – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Przez trzy lata liceum ogólnokształcącego przygotowywałam się do studiowania historii. W czwartej klasie postanowiłam, że chcę w życiu zrobić coś konkretnego. Zdecydowałam, że będę studiowała w Politechnice Białostockiej i wybrałam kierunek budownictwo, bo już wtedy był to kierunek z tradycjami, miał świetne zaplecze naukowe, zaplecze edukacyjne. Wybór był naturalny i nie żałuję go do dziś.
Inżynierowie odgrywają kluczową rolę w rozwoju współczesnej cywilizacji. Opracowują technologie, które rozwiązują globalne wyzwania.
– Inżynierowie to ogromna społeczność na całym świecie – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – To oni przyczyniają się do rozwoju gospodarczego, do rozwoju cywilizacji. Rozwiązują nie tylko problemy techniczne, ale też te na styku technologii, ekonomii i społeczeństwa
Politechnika Białostocka jest jednym z wiodących ośrodków kształcenia inżynierów w Polsce.
– Potrzebuje nas rynek pracy – zarówno w regionie, w Polsce, jak i na świecie. Praca inżyniera to także ogromna odpowiedzialność, która często wiąże się z bezpieczeństwem ludzi i obiektów – zaznacza Rektor Politechniki Białostockiej.
Nowoczesne technologie w walce z ubóstwem i nierównościami społecznymi
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Inżyniera dla Zrównoważonego Rozwoju – „Technika w walce z ubóstwem” – zwraca uwagę na konieczność stosowania nowoczesnych technologii w celu poprawy jakości życia na świecie.
– Nie ulega wątpliwości, że technologia jest obecnie fundamentem rozwoju gospodarczego i społecznego – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk. – Inżynierowie pracują nad rozwiązaniami, które nie tylko zwiększają efektywność, ale też pomagają walczyć z nierównościami społecznymi, np. poprzez dostęp do czystej energii, wody, infrastruktury czy nowoczesnej medycyny
Politechnika Białostocka aktywnie uczestniczy w projektach badawczych i rozwojowych, które mogą przyczynić się do poprawy warunków życia. Przykłady takich inicjatyw to:
✅ Zastosowanie odnawialnych źródeł energii – badania nad efektywnym wykorzystaniem OZE w miastach i na terenach wiejskich.
✅ Inżynieria biomedyczna – opracowywanie innowacyjnych technologii diagnostycznych i protetycznych.
✅ Nowoczesna infrastruktura transportowa – rozwiązania związane z elektromobilnością i transportem niskoemisyjnym.
Jakie podejście do życia mają inżynierowie?
Inżynierowie charakteryzują się pragmatyzmem, kreatywnością i nastawieniem na rozwiązywanie problemów.
– Inżynier to nie tylko zawód, to też podejście do życia – podkreśla prof. Marta Kosior-Kazberuk. – To bardzo konkretne, otwarte podejście, nastawione na rozwiązywanie problemów, pomoc innym i wspieranie rozwoju. Inżynierowie nie wierzą w sprawy niemożliwe – dla nas każde wyzwanie to szansa na znalezienie rozwiązania – mówi Rektor Politechniki Białostockiej.
Dzięki temu inżynierowie na całym świecie wdrażają rozwiązania, które realnie zmieniają jakość życia i przyczyniają się do budowy nowoczesnych społeczeństw.
– Idea zrównoważonego rozwoju jest obecna we wszystkich kierunkach studiów, bo jest to jeden z elementów kształcenia współczesnych inżynierów – przypomina prof. Marta Kosior-Kazberuk. – Podkreślamy to w programach naszych studiów, podkreślamy w działalności kół naukowych, uświadamiamy to kształconym przez nas inżynierom, choćby realizując strategię Moja Zielona Politechnika, która obejmuje zarówno edukację jak i działania naukowe, czy funkcjonowanie samego kampusu.
Politechnika Białostocka kształci inżynierów przyszłości
Politechnika Białostocka stale rozwija swoją ofertę edukacyjną, dostosowując ją do dynamicznych zmian technologicznych. W najbliższym czasie uczelnia uruchomi nowe kierunki, takie jak:
- agroekobiznes*
- data/science inżynieria danych*
- elektromobilność*
- transport*
- zarządzanie projektami – profil praktyczny*
– Podążamy za trendami, przypatrujemy się rynkowi pracy, ale też wsłuchujemy się w oczekiwania młodych ludzi. Nasze programy kształcenia dostosowujemy do realnych potrzeb gospodarki i społeczeństwa – zaznacza Rektor Politechniki Białostockiej. – W kolejnym roku chcemy otworzyć takie kierunki jak kreacja przekazu wizualnego, sztuka mediów, wzornictwo, cyberbezpieczeństwo, które powoli wprowadzamy już w formie studiów podyplomowych, inżynieria internetu rzeczy, zarządzanie kapitałem ludzkim, czyli higher business partner – studia o profilu praktycznym, a także digital business i zarządzanie w gospodarce cyfrowej.
(aj) opr. (jd)
*kierunki zostaną uruchomione po uzyskaniu zgody Senatu PB
4 marca inżynierowie na całym świecie obchodzą Światowy Dzień Inżyniera dla Zrównoważonego Rozwoju. To inicjatywa Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich (WFEO), która podkreśla wkład twórców techniki w budowanie nowoczesnego, odpowiedzialnego i innowacyjnego świata.
Czytaj też: Światowy Dzień Inżyniera w Politechnice Białostockiej 2025. Interdyscyplinarne technologie dla społeczeństwa